Citathistorie: Eva Bondes hund døde efter overfald i Grenaa

04-12-2018 08:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Eva Bonde i Stenvad ejer ikke længere en hund - den er død efter to af naboens hunde overfaldt den fredag morgen. Nu rejser spørgsmålet sig: Kunne nogen have gjort noget? Det skriver TV2østjylland

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Vi er i Norddjurs. I byen Stenvad på en lang vej med en blanding af nye murstenshuse side om side med stråtækte små gårde.

I en lang årrække har 81-årige Eva Bonde hver morgen ved ottetiden gået en tur med hunden Chris. Fredag morgen nåede hun kun op til vejen ikke langt fra hendes bolig, da hun mærkede, at Chris trak i snoren, som om han ville væk. Hun nåede ikke at vende sig om, før hun blev væltet omkuld af den ene hund, der sprang på ryggen af hende, mens den anden hund løb udenom hende og bed Chris. Sådan skriver TV2Østjylland, der besøgt både hundeejeren og Eva Bonde.

Mens hun forsøgte at skærme sin hund med sin krop hev og sled de to andre hunde i hver sin ende af schnauzeren.

- Chris og jeg blev slæbt ca 25 meter tilbage mod mit hus af stien. Jeg skreg og råbte og forsøgte at sparke dem, men det er svært at sparke, når man ligger på jorden på maven. Jeg var rædselsslagen, siger 81-årige Eva Bonde, der er en spinkel og rørig lille kvinde, til TV2 Østjylland.

Hendes mand Villy hørte ikke skrigene, og derfor måtte Eva Bonde til sidst slippe sin hund og løbe hen til vinduet og banke på det. Han kom løbende ud med avisen i hånden og vristede hunden fri af hundene, greb den, mens han sparkede hundene, der forfulgte ham op mod havestuen.

Indenfor kunne parret konstatere, at deres hund blødte fra kroppen. De ringede til deres egen læge for at få tilset Evas sår på armene, et bid i håndfladen, hendes skulder, der smertede og kradsemærket på kinden, og de ringede til dyrlægen, så hunden kunne blive indlagt.

Mens de ventede på komme til, gik Eva Bonde selv ind til naboen for at gøre opmærksom på, at hundene var løs.

- De vidste ikke, at hundene var væk. De var kede af, at deres hunde havde bidt, men de sagde egentlig ikke undskyld, siger Eva Bonde.

Ifølge TV2oj var hundene enten af racen Staffordshire Bull Terrier eller Amerikansk Staffordshire Terrier.

Læs resten af historien her

Læs også

Opfølgning: Derfor aflives hunden, der overfaldt Daisy ikke

04-04-2022 09:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For godt en uge siden fortalte vi historien om Daisy, der døde efter at være blevet overfaldet af en anden hund. Vi har nu været i kontakt med politiet for at høre deres side af sagen

Daisy døde efter overfald

23-03-2022 09:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Trine Drejer oplevede i januar måned enhver hundeejeres værste mareridt. Hendes elskede hund blev overfaldet af en anden hund og døde efterfølgende. Her får du historien

Politiet efterlyser hundeejer

20-07-2020 10:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sidste mandag blev en syvårig pige overfaldet af en hund i Taastrup. Politiet har siden efterlyst vidner. Indtil videre uden held

Grenaa: Hund død efter overfald

03-12-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En 81-årig kvinde og hendes hund blev fredag overfaldet af, hvad politiet kalder, to muskelhunde. Overfaldet kostede hendes hund livet

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Pas på haven: Her er de giftige forårsbebudere

Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet