Brug søndagen på Crazy Dog Days

29-05-2022 08:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvad skal man bruge sådan en søndag på. Vi anbefaler, at man tager til Crazy Dog Days i Thyregod ved Give 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Lørdag åbnede dørene til den første udgave af Crazy Dog Days. Arrangementet finder sted på Lilleskov Slot, der har til huse i Thyregod ved Give. Her skinnede solen gavmildt ned over de mange løbere, der havde valgt at bruge lørdagen på at løbe K9 Biathlon for alle. 

For det var først og fremmest løbet, der fyldte i programmet lørdag. I dag søndag er der lagt op til en dag, hvor man kan opleve flere forskellige opvisninger. 

Fælles for lørdag og søndag er, at det hele er skruet imponerende godt sammen af Lotte Höhrmann og Torben Lund, som gang på gang beviser, at man kan, hvad man vil. 

Vi var med lørdag, hvor vi oplevede et arrangement, der emmede af god stemning, positive vibes og brede smil. Vi kan kun anbefale, at man bruger sin søndag hos Lotte og Torben. 

Her er programmet for søndagen

9.00 Lågen åbner
10.00 Standene åbner med div. aktiviteter

STOR RING
10.00 Opvisning
10.30 Barn og Hund
11.00 Weightpull med Riley
11.30 Par konkurrencen
12.00 Danish K9 Solutions
12.30 Trix konkurrencen
13.00 Nikolai og Mazer
13.00. Foredrag med Sano Canis Vivian Birlie - zoneterapi til hund.
13.30 Senior handling
14.00 Opvisning
14.30 Finalisterne fra walk in show
15.00 Finalisterne fra walk in show
15.30 Årets Lilleskov Slot Hund
16.00 Lotteriet trækkes
16.30 Tak for i år
17.00 Pladsen lukker.
 

Læs også

Så er der billeder fra agility og Crazy Dog Days

31-05-2022 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Indrømmet, vi havde en lidt travl men dejlig lørdag. Her er billeder fra de to arrangementer, vi var til

BLOG: Crazy Dog Days på Lilleskov Slot

20-05-2022 08:29, af Vivian Birlie

Her får du et blogindlæg fra Vivian Birlie, som du kan møde på Crazy Dog Days ved Give

Jakob Sveistrup glæder sig til Crazy Dog Days

11-03-2022 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når der er Crazy Dog Days 28. og 29. maj, bliver det blandt andet med en koncert med hundemennesket Jakob Sveistrup, og han glæder sig

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Brugernes store snegalleri

Foto|

Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Livet med to meget forskellige hunderacer

15-01-2026 16:33, af Rikke Jensen

Drømmen om en stor hund krævede omtanke da den skulle integreres i en flok af små pekingesere. Læs hvordan indsigt i racernes behov skabte et harmonisk hjem på tværs af størrelser.