Når en ny udstilling nærmer sig, begynder man at kigge lidt i statistikkerne, og man undersøger, hvilke dommere, der kommer, og hvor mange hunde, der er repræsenteret i de forskellige racer.
24. juni går det løs på Bornholm. Den danske ø, der ligger halvanden times sejlads fra Ystad og fem og en halv times sejlads fra Køge, har en helt speciel plads i hjertet hos mange udstillere. Og i år må man sige, at udstillere af dansk/svensk gårdhund virkelig har taget øen til sig.
Med hele 51 hunde i racen lørdag og 50 søndag, er dansk svensk gårdhund den race, der er bedst repræsenteret på udstillingen på Bornholm. Nummer to er labrador med 36 hunde både lørdag og søndag.
– Det slår jo alle tidligere rekorder, lyder det fra en glad Helene Riisgaard Pedersen, der er næstformand i racens specialklub, og som gennem mange år har gjort et fantastisk stort arbejde for den lille charmerende nationalrace.
– Som opdrætter af racen er det jo dejligt, at racen får så meget opmærksomhed. Jo flere hunde, des mere genetisk variation, og når racen bliver eksponeret så meget på en udstilling, så vil flere også få øje på racen, fortsætter hun.
Helene Riisgaard Pedersen fortæller desuden, at klubben ikke gør noget særligt for at få så mange hunde på udstilling, men hun ser flere årsager til udviklingen i racen.
– Racen begynder jo at blive placeret i Store Ring. Det viser folk, at man godt kan komme langt med en dansk/svensk gårdhund, og det kan jo give hundeejerne blod på tanden. Det betyder selvfølgelig også noget, at udstillingen er på Bornholm, som ligger mellem Danmark og Sverige, så udstillingen trækker nok også en del svenskere til, siger hun og fortsætter:
– Derudover så oplevede vi ligesom mange andre et boom i vores race under coronaen. De hunde, der blev købt dengang, er nu et par år gamle, og nu vil de så gerne have dem på udstilling, hvis de skal bruge dem i avl.
Naturligvis kommer Helene Riisgaard Pedersen også til Bornholm, og det er ikke kun de mange dansk/svenske gårdhunde, hun glæder sig til.
– Bornholm er bare noget særligt. Der er altid godt vejr, udstillingen er hyggelig, og der er en rigtig god stemning. Folk har ikke så travlt, fordi alle bor på øen, og derfor er udstillingen ikke så stressende.
Cavalierklubben i Danmark startede 2026 med en festlig udstilling fyldt med champions og fællesskab. Dagen bød på kåring af Årets Hunde 2025 og en rørende veteranparade.
Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Så er vi tilbage igen. Her får du en række billeder fra årets udstilling på Bornholm
Owen Des Fleurs D'Aloes blev bedst i racen hos coton de tulear. Ejer Nemone Lindulf var i den grad en glad vinder
Så er vi kommet til Bornholm. To udstillinger på to dage. Her er en oversigt over, hvor du finder racerne i dag lørdag
Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Bornholm er i fuld gang. Se flotte stemningsbilleder og video her!
I dag står der for alvor jubilæum på udstillingen i Rønne
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Drømmen om en stor hund krævede omtanke da den skulle integreres i en flok af små pekingesere. Læs hvordan indsigt i racernes behov skabte et harmonisk hjem på tværs af størrelser.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.
Valget af navn er en af de første store beslutninger som ny hundeejer. Vi guider dig her til hvordan du finder et navn der både passer til hundens personlighed og fungerer perfekt i hverdagen.