Bornholm bliver i den grad dansk og svensk

15-06-2023 09:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Helt derude i Østersøen ligger solskinsøen, der hvert år er vært for en af de hyggeligste hundeudstillinger i Danmark. I år kommer dansk/svensk gårdhund i den grad til at gøre sit indtog på den smukke klippeø

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

 

Når en ny udstilling nærmer sig, begynder man at kigge lidt i statistikkerne, og man undersøger, hvilke dommere, der kommer, og hvor mange hunde, der er repræsenteret i de forskellige racer.

24. juni går det løs på Bornholm. Den danske ø, der ligger halvanden times sejlads fra Ystad og fem og en halv times sejlads fra Køge, har en helt speciel plads i hjertet hos mange udstillere. Og i år må man sige, at udstillere af dansk/svensk gårdhund virkelig har taget øen til sig.

Med hele 51 hunde i racen lørdag og 50 søndag, er dansk svensk gårdhund den race, der er bedst repræsenteret på udstillingen på Bornholm. Nummer to er labrador med 36 hunde både lørdag og søndag.

– Det slår jo alle tidligere rekorder, lyder det fra en glad Helene Riisgaard Pedersen, der er næstformand i racens specialklub, og som gennem mange år har gjort et fantastisk stort arbejde for den lille charmerende nationalrace.

– Som opdrætter af racen er det jo dejligt, at racen får så meget opmærksomhed. Jo flere hunde, des mere genetisk variation, og når racen bliver eksponeret så meget på en udstilling, så vil flere også få øje på racen, fortsætter hun.

Copyright Ridehesten.com
I 2021 fik Helene Riisgaard Pedersen DKK's ærefulde opdrætterpris. Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Helene Riisgaard Pedersen fortæller desuden, at klubben ikke gør noget særligt for at få så mange hunde på udstilling, men hun ser flere årsager til udviklingen i racen.

– Racen begynder jo at blive placeret i Store Ring. Det viser folk, at man godt kan komme langt med en dansk/svensk gårdhund, og det kan jo give hundeejerne blod på tanden. Det betyder selvfølgelig også noget, at udstillingen er på Bornholm, som ligger mellem Danmark og Sverige, så udstillingen trækker nok også en del svenskere til, siger hun og fortsætter:

– Derudover så oplevede vi ligesom mange andre et boom i vores race under coronaen. De hunde, der blev købt dengang, er nu et par år gamle, og nu vil de så gerne have dem på udstilling, hvis de skal bruge dem i avl.

Naturligvis kommer Helene Riisgaard Pedersen også til Bornholm, og det er ikke kun de mange dansk/svenske gårdhunde, hun glæder sig til.

– Bornholm er bare noget særligt. Der er altid godt vejr, udstillingen er hyggelig, og der er en rigtig god stemning. Folk har ikke så travlt, fordi alle bor på øen, og derfor er udstillingen ikke så stressende.

Fakta
Udstillingen på Bornholm
  • Hvornår: 24.-25. juni 2023
  • Hvor: På Rønne Stadion Nord, Torneværksvej 1, 3700 Rønne
  • Kl. 07.45 åbnes indgangen, og kl. 09.00 starter bedømmelserne (begge dage).
  • Samtlige ringe er udendørs.

Læs også

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

NYHED: Stort tilbud på billeder fra Roskilde

Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Billeder fra Bornholm online

03-07-2012 19:37, af Maria Schacht
Du kan nu se alle billederne fra DKK udstillingen på Bornholm

Dansk dominans under solrige hundedage på Bornholm

17-08-2025 20:00, af Karina Green Damsgaard

Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!

X-factor på Solskinsøen

12-08-2015 14:52, af Tine Luther
Udseendet er ikke alt – heller ikke når der er tale om ”hundenes skønhedskonkurrencer”, hundeudstillingerne. Titler, rosetter og ikke mindst X-factor er i høj kurs, når 3.400 hunde og deres mennesker i weekenden den 15. og 16. august sætter hinanden stævne ved Dansk Kennel Klubs internationale hundeudstilling på Bornholm.

Cecilie Krarup: Hemmeligheder og store planer

17-08-2018 15:00, af Cecilie Krarup

Cecilie Krarup er vores fast blogger her på hunden. Hun er selvfølgelig også afsted til udstillingen på Bornholm i denne weekend. Her er hendes seneste blogindlæg

Endnu en flot finale med en flot vinder

14-08-2022 17:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så sluttede festen på Bornholm, og sikke en fest vi har haft. Søndag blev en smuk finale

 

Bornholm: Her kan du se racerne fredag

12-08-2022 08:28, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så går vi i gang med udstillingen på Bornholm. Her får du en oversigt over racer og ringe for i dag

BIS-vinder: Det er helt vanvittigt!

19-08-2018 18:42, af Marie Helene Rigård Rohleder

Det blev en dansk irsk setter, som vandt BIS på Bornholm denne søndag. En helt fantastisk oplevelse for ejerne Camilla og Nana Strüwing, som vinder BIS for første gang.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.

NYHED: Stort tilbud på billeder fra Roskilde

Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

Bliv besøgshund gennem Ældre Sagen

Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.