Beagler med snuden i sporet

07-04-2025 17:11, af Leif Scheel

Beaglen har et naturligt talent for schweissarbejde, men alt for få ejerfor dygtiggør sig og udfordrer hunden med længere og mere krævende spor. To engagerede hundeførere vil nu ændre på det.

Copyright Ridehesten.com
Det er ikke det nemmeste i verden at få taget et gruppebillede af aktive, snuseglade beagler (og deres ejere). Foto: Leif Scheel

Alt for få beagler træner schweiss, i hvert fald hvis du spørger Leif Scheel og Lotte Tang, som begge bruger en stor del af deres fritid på at træne schweiss, og som over de seneste år har opnået flotte prøveresultater med deres hunde.
– Vi ser en tendens til, at beagler stiller på 3-timers prøver, som mange har brug for for at kunne stille i brugsklasse på udstilling, men alt for få arbejder videre med træningen til overnatningsspor. Og her er succesraten heller ikke nær så stor som på 3-timers spor, fortæller de.

Fordi beaglen har et naturtalent for schweiss, er der mange, der tror, at det at gå schweiss bare handler om at følge med for enden af linen. Og det går næsten også altid godt på et 3-timers spor, men så snart der kommer udfordringer, skal føreren kunne hjælpe sin hund, og det kræver træning. Man siger, at det tager to måneder at træne en hund op, mens det tager to år at træne føreren.

Copyright Ridehesten.com
En beagle med snuden på sporet er en glad beagle. Foto: Leif Scheel

– Det er en fornøjelse at arbejde med sin hund, fortæller Lotte og fortsætter: – Men det allerbedste er, når man begynder at knække koden i samarbejdet med hunden, og det kræver mange timers træning.

Derfor tilbyder Leif og Lotte nu træning særligt for beagler i håbet om, at flere beagleejere falder for schweissarbejdet og for træningen i at udvikle samarbejdet mellem hund og fører.

Det er ikke, fordi Leif og Lotte mener, de har facitlisten til, hvordan det skal gøres, men fordi de gerne vil dele deres erfaringer med forskellige metoder og værktøjer. – Vi tror på, at hunde og førere er forskellige, og at det er vigtigt, man finder sin egen vej i træningen, fortæller Leif og tilføjer: – Men det er også vigtigt at træne nogle grundelementer og få forståelse for, hvad der sker på et spor mellem hund og fører. Føreren skal forstå, at man både kan hjælpe, men også forstyrre, hundens arbejde. Føreren spiller derfor en vigtig rolle.

Schweisskursus for beagler
Den 15. marts mødte seks glade beagleejere forventningsfulde op i Sdr. Stenderup Midtskov ved Kolding, hvor flere af hundene og deres førere var ude at prøve schweissspor for første gang.
Der blev gennemgået teori, trænet markering af sårlejer og lineføring, og alle sluttede dagen af med at gå et traditionelt prøvespor på 400 meter. Beaglerne viste overlegent, at det der med spor, det kan de bare.

Allerede den 29. marts mødtes deltagerne igen, hvor de trænede sporlægning og gik sporene efter lidt mere teori og sårlejetræning.

Copyright Ridehesten.com
Gennemgang af dagens program for schweissarbejde ved Lotte Tange og Leif Scheel. Foto: Leif Scheel

John Røge var kørt helt fra Sjælland for at deltage i kurset: – Det er rigtig svært at finde kurser og træning på Sjælland, så da jeg så kurset her, var jeg ikke i tvivl om, at vi skulle med. Og det har givet blod på tanden til mere schweiss sammen med min beagle Caiza.

Lisbeth Engkjær var taget helt fra København, fordi det endelig lykkedes at finde et kursus, der ikke blev aflyst på grund af for få tilmeldinger: – I flere år har jeg gået spor med mine beagler, dog uden at få rigtig uddannelse i det. Jeg har savnet et solidt fundament at bygge på. Derfor har jeg aldrig haft selvtillid nok til at gå til prøve. Efter dette kursus har jeg været ude at prøve noget af det, vi lærte: nemlig at dele tingene op i små elementer og øve dem. I dag lagde jeg et relativt kort kaffespor med to knæk, et sårleje og sporslut. Sigurd gjorde det perfekt. Derefter trænede vi fem sårlejer på en eng, også det klarede han i fin stil. 

Copyright Ridehesten.com
John Røge med Caiza og Lisbeth Engkjær med Sigurd var to af de beaglefører, som havde tilmeldt sig schweisskurset. Foto: Leif Scheel
Fakta
Beagler på sporet

Beagler har naturtalent for at gå schweiss, og derfor består de fleste beagler 3-timers prøven uden de store udfordringer. Det viser statistikken også. De seneste tre år har 42 beagler stillet på 3-timers prøve, hvor 30 har fået 1. præmier, 11 har fået 2. præmier, og én har fået 3. præmie.

Læs også

Den blideste kæmpe imponerede til schweissprøve

22-05-2025 09:16, af Cecilie Friis Amstrup

Den irske ulvehund Butler er den første af sin race i Danmark, der har opnået en 1. præmie i en schweissprøve med et spor, der var 400 meter langt og tre timer gammelt. En præstation, der viser, at også de store mynder kan arbejde med næsen og nyde det.

Læsehunden der ændrede børns liv

27-04-2025 07:06, af Cecilie Friis Amstrup

Efter ni år som læsehund og næsten 300 børns trofaste lytteven har den elskede hovawart Indy trukket sig tilbage. Hun har sat tydelige spor i mange børnehjerter og efterladt en arv af læselyst, mod og tryghed.

Liselotte og Goa topper stærkt dansk VM-indsats

08-04-2025 09:26, af Cecilie Friis Amstrup

Det danske landshold levede op til forventningerne ved FCI IGP FH verdensmesterskabet i spor i Østrig. Liselotte Nielsen sikrede sølvmedalje med schæferen Hesselballe Goa, debutanten Doris Bønnerup og border collien Tjep imponerede i deres første VM, og holdet sluttede samlet lige uden for podiet.

Storm er i sit es, når han er på sporet

01-02-2025 08:48, af Cecilie Friis Amstrup

Med et imponerende samarbejde og masser af træning har beaglen Storm og hans fører Leif Scheel opnået bemærkelsesværdige resultater inden for schweissprøver og sporchampionater. Historien om deres rejse er en fortælling om dedikation, tab og et unikt bånd mellem hund og menneske.

Hilda er hjemme igen

30-06-2020 08:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I går efterlyste vi beaglen Hilda, som var forsvundet fra sit hjem. Nu er der gode nyheder

Conni Jakobsen er død

17-09-2019 16:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dette er ganske enkelt trist. Et fantastisk menneske og en formidabel formidler af kærlighed til hunde er gået bort

Beagle forsvundet på Djursland (FUNDET)

29-06-2020 12:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så beder vi igen om jeres fantastiske hjælp til at finde en bortløben hund

Beagle bliver BIS søndag

19-06-2022 16:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Endnu en god dag i Vejen er slut. Vejret artede sig noget bedre denne søndag end vejrguderne havde truet med

 

Beagle var blind passager på ambulance

18-11-2014 14:51, af Tine Luther
Ambulancepersonale i Texas gjorde store øjne, da de opdagede, at en hund havde siddet på ambulancens trinbræt under en 32 km køretur for at følge sin syge ejer, der lå inde i køretøjet

Se billederne: Nordisk venskabskamp for beagler

28-04-2019 09:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne weekend er gæve beagler fra Danmark, Norge og Sverige samlet i Ålbæk for at dyste i spor

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Oplev K9 Biathlon træning i Varde

14-11-2025 14:30, af Michelle Mortensen

Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Nyt nummer af HUNDEN fyldt med inspiration, viden og hundeglæde

12-11-2025 07:00, af Redaktionen

Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.

 

Vinderne er fundet – Vil du deltage i december måneds konkurrence?

13-11-2025 07:40, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.

Winter Wonder Show satte punktum for et fantastisk udstillingsår

09-11-2025 22:30, af Karina Green Damsgaard

Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?