Ja ja vi går til bekendelse. Det var en aprilsnar, at en ko skulle være blevet krydset med en hund for at skabe et mere miljøvenligt, mælkegivende dyr.
Da vi mener, det er vigtigt at grine i en tid som denne, glædede det os, at flere andre medier også havde valgt at lave en aprilsnar på trods af den alvorlige coronakrise, og heldigvis var der flere, der handlede om hunde.
Ekstra Bladet lagde sig på en solid førsteplads, hvad angår aprilsnar med hunde. De havde nemlig afsat den ellers fredede side 9 til en dejlig hundehvalp.
Poul Madsen udtalte i en tilhørende artikel, at Ekstra Bladet fremover vil udskifte side 9 pigen med et side 9 dyr.
Flere hoppede i med begge ben og sendte billeder af deres dyr ind til Ekstra Bladet i håb om at få deres elskede ven på den ikoniske side 9 i avisen, der tør hvor andre tier.
DU KAN SE EKSTRA BLADETS APRILSNAR HER
Vi vil gerne hylde Ekstra Bladet for deres fine aprilsnar. Derfor vil vi gerne se et billede her i kommentarfeltet af jeres hund, hvis den skulle pryde side 9 i Ekstra Bladet.
Vi glæder os til at se jeres dejlige og skønne hunde
Karolines Køkken gav den også dyregas i onsdag 1. april. Virksomheden offentliggjorde nemlig, at de fremover også vil føre nærende dyrefoder.
Dansk Kennel Klub kan nu afsløre, at den amerikanske rapper Snoop Dogg vil kaste stjernestøv over European Dog Show i Herning.
En ny forening til fremme af ikkekrænkende sprog er nu gået til kamp for at afskaffe begrebet hundekoldt, da det er krænkende over for hundene og dette var naturligvis en aprilsnar
Integrationsministeriet har sammen med Miljø- og Fødevareministeriet præsenteret et nyt lovforslag, hvor importerede hunde skal gennem en test for få lov at blive i landet. Denne nyhed var naturligvis en aprilsnar
Flere danske medier, herunder Videnskab.dk og Ekstra Bladet, har for nyligt omtalt en forskningsartikel med overskriften: ”Racen spiller meget lille rolle for en hunds adfærd”.
Det er selvfølgelig en god ”click-bait”-overskrift, men den er ikke helt dækkende for studiets konklusioner, mener Dansk Kennel Klub
Minkavler Peter Nielsen ejer hunden, Riga, der er testet positiv for covid-19. Ekstra Bladet har været i kontakt med manden, der forsikrer om, at hunden har det godt
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?