Aprilsnar: Ny forening: ”Hundekoldt” er krænkende

01-04-2021 09:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En ny forening til fremme af ikkekrænkende sprog er nu gået til kamp for at afskaffe begrebet hundekoldt, da det er krænkende over for hundene og dette var naturligvis en aprilsnar 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

 

Foreningen Krænkmigej, der blev stiftet tilbage i januar måned, går nu aktivt ind i kampen for at afskaffe begrebet hundekoldt.

Foreningens talskvinde Bente Jensen mener, at begrebet er krænkende over for hunde, og hun forstår ikke, hvorfor hunde skal blandes ind i dette vejrbegreb.

– Vi bor i et land, hvor det er koldt halvdelen af året, men hvorfor skal vi genere hundene for det. De har jo ikke valgt at blive født her. For eksempel er min egen dværgpudel Tonse meget ked af begrebet. Hver gang vi ser eller hører en vejrudsigt, hvor meteorologerne siger, at det bliver hundekoldt, gør hun voldsomt, og det kan jeg altså godt forstå, siger hun til hunden.dk.

Foreningen Krænkmigej er netop nu ved at gennemgå ordbogen over det danske sprog for at finde ord og begreber, foreningen mener skal slettes.

– Nu er vi jo kun nået til H, hvor vi jo så faldt over hundekoldt, og det er jo klart, at det er et af de ord, vi vil arbejde på at få slettet fra sproget, men vi er da også stødt på andre ord, siger hun og kommer med følgende opremsning:

– Hvad sker der for eksempel for ordet elefantsnot? Har du nogensinde set elefantsnot i virkeligheden? Kan man klistre ting op med det? Det tror jeg ikke, eller hvad med ordet abeskønt? Det er da ikke altid skønt at være abe. De bliver fremstillet som sådan nogle lalleglade dyr. Hvordan mon en depressiv abe har det med de t begreb? Der er også ordet dådyrøjne, som da er krænkende over for de dådyr, der ikke har kønne øjne, og de findes faktisk.  Eller hvad med Gøg og Gokke, Hvorfor skal han hedde Gøg, spørger hun retorisk men forarget.

På spørgsmålet om, hvorvidt Foreningen Krænkmigej kun kigger på ord, der krænker dyr, er Bente Jensens svar klart:

– Ja det gør vi. Dyrene har ikke selv en stemme, så derfor tager vi denne kamp for dem.

Hunden.dk har sat sig for at undersøge, hvad begrebet hundekoldt egentlig dækker over, og overraskende nok betyder det ikke, at det er meget koldt, hvilket begrebet ellers tit bruges som beskrivelse af.

Faktisk betyder hundekoldt bare, at det er så koldt, at det kun er hundens snude, der er kold. Altså at det kun er lidt koldt.

Den oplysning kommer en smule bag på Bente Jensen, der dog ikke lader sig slå ud af det.

– Det vidste jeg faktisk ikke, men det giver jo faktisk meget god mening så. Men det ændrer ikke ved, at begrebet skal fjernes fra det danske sprog. Hvis hundene finder det krænkende, så er det krænkende, og jeg kan jo selv se på Tonse, at hun ikke er glad for det. Så vi kæmper videre, siger Bente Jensen til hunden.dk.

Læs også

Hunde i kolde biler risikerer frostskader

10-01-2025 07:52, af Cecilie Friis Amstrup

Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.

Pas godt på din hunds poter i vinterens kulde

09-01-2025 09:02, af Cecilie Friis Amstrup

Frostgrader, sne og vejsalt kan skade din hunds poter, men med de rette forholdsregler kan du sikre, at din firbenede ven kommer trygt gennem vinteren.

Sne kan give din hund dårlig mave

04-01-2025 08:22, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom sne kan være sjovt for hunde, kan det også give maveproblemer. Læs, hvorfor du skal være opmærksom på din firbenede ven i vinterkulden.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Winter Wonder Show satte punktum for et fantastisk udstillingsår

09-11-2025 22:30, af Karina Green Damsgaard

Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde

50 år med irsk ulvehund og DKK

04-11-2025 07:00, af Redaktionen

Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden

En festlig lørdag i Herning

08-11-2025 21:30, af Karina Green Damsgaard

Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede

Få taget et professionelt billede af din hund til Winter Wonder Show

06-11-2025 13:30, af Karina Green Damsgaard

Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

Dansk hundesport i topgear – to store mesterskaber i samme weekend

07-11-2025 16:00, af Karina Green Damsgaard

Denne weekend står i hundesportens tegn. Mens det danske landshold under Dansk Canicross Forbund kæmper om medaljer ved verdensmesterskabet i Tjekkiet, samles Nordens bedste Flatcoated Retrievere til mesterskab på dansk jord. Det bliver en festlig og travl weekend for alle med hang til fart, samarbejde og glade haler

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Lars Løkke inviterer til hundetræf ved Rold Gl. Kro

05-11-2025 13:12, af Ida Pedersen

Udenrigsminister og Moderaternes partileder Lars Løkke Rasmussen inviterer søndag den 9. november kl. 15.30–17.30 til en frisk gåtur med hund og gode samtaler ved Rold Gl. Kro

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?