Foreningen Krænkmigej, der blev stiftet tilbage i januar måned, går nu aktivt ind i kampen for at afskaffe begrebet hundekoldt.
Foreningens talskvinde Bente Jensen mener, at begrebet er krænkende over for hunde, og hun forstår ikke, hvorfor hunde skal blandes ind i dette vejrbegreb.
– Vi bor i et land, hvor det er koldt halvdelen af året, men hvorfor skal vi genere hundene for det. De har jo ikke valgt at blive født her. For eksempel er min egen dværgpudel Tonse meget ked af begrebet. Hver gang vi ser eller hører en vejrudsigt, hvor meteorologerne siger, at det bliver hundekoldt, gør hun voldsomt, og det kan jeg altså godt forstå, siger hun til hunden.dk.
Foreningen Krænkmigej er netop nu ved at gennemgå ordbogen over det danske sprog for at finde ord og begreber, foreningen mener skal slettes.
– Nu er vi jo kun nået til H, hvor vi jo så faldt over hundekoldt, og det er jo klart, at det er et af de ord, vi vil arbejde på at få slettet fra sproget, men vi er da også stødt på andre ord, siger hun og kommer med følgende opremsning:
– Hvad sker der for eksempel for ordet elefantsnot? Har du nogensinde set elefantsnot i virkeligheden? Kan man klistre ting op med det? Det tror jeg ikke, eller hvad med ordet abeskønt? Det er da ikke altid skønt at være abe. De bliver fremstillet som sådan nogle lalleglade dyr. Hvordan mon en depressiv abe har det med de t begreb? Der er også ordet dådyrøjne, som da er krænkende over for de dådyr, der ikke har kønne øjne, og de findes faktisk. Eller hvad med Gøg og Gokke, Hvorfor skal han hedde Gøg, spørger hun retorisk men forarget.
På spørgsmålet om, hvorvidt Foreningen Krænkmigej kun kigger på ord, der krænker dyr, er Bente Jensens svar klart:
– Ja det gør vi. Dyrene har ikke selv en stemme, så derfor tager vi denne kamp for dem.
Hunden.dk har sat sig for at undersøge, hvad begrebet hundekoldt egentlig dækker over, og overraskende nok betyder det ikke, at det er meget koldt, hvilket begrebet ellers tit bruges som beskrivelse af.
Faktisk betyder hundekoldt bare, at det er så koldt, at det kun er hundens snude, der er kold. Altså at det kun er lidt koldt.
Den oplysning kommer en smule bag på Bente Jensen, der dog ikke lader sig slå ud af det.
– Det vidste jeg faktisk ikke, men det giver jo faktisk meget god mening så. Men det ændrer ikke ved, at begrebet skal fjernes fra det danske sprog. Hvis hundene finder det krænkende, så er det krænkende, og jeg kan jo selv se på Tonse, at hun ikke er glad for det. Så vi kæmper videre, siger Bente Jensen til hunden.dk.
Vejret har været noget helt særligt. En intens, knasende kulde. I mange danske hjem betød tocifrede frostgrader på alt andet end stilhed. De lave temperaturer fungerer nemlig som en ultimativ kuldepersonlighedstest for vores hunde.
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
Vinterkulden påvirker alle hunde, men ældre hunde er særligt sårbare, når temperaturen falder. Stive led, reduceret muskelmasse og nedsat temperaturregulering gør, at vinteren kræver ekstra opmærksomhed og omsorg
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende