Anja Christiansen: En af de bedste ture i ringen

18-12-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Selvom vores tidligere verdensmester, europamester og nordiske mester i Heelwork To Music / dogdance Anja Christiansen måtte ”nøjes” med sølv ved NM i Finland, beskriver hun sin og Queenys performance som en af de bedste nogensinde

Copyright Ridehesten.com
Arkivfoto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Med en resultatliste så lang som en indkøbsseddel i juledagene er danske Anja Christiansen blandt de absolut mest vindende handlere i verden i Heelwork To Music.

I weekenden var hun en af de 5 danske handlere, der havde taget turen til Finlands hovedstad, Helsinki, for at deltage i de nordiske mesterskaber.

Med sig havde hun den 11-årige border collie Queeny, som har været hendes faste dansepartner de sidste ti år.

Og på trods af det ikke blev til endnu en guldmedalje for det danske par, så var det en ovenud lykkelig Anja Christiansen, hunden.dk fangede på telefon efter hun var kommet tilbage til Danmark.

– Det var simpelthen en af de bedste ture i ringen. Det er helt specielt, når man føler, at alt bare fungerer, og det gjorde det virkelig i Finland, fortæller hun og fortsætter:

– Da vi gik i ringen lørdag, var det første gang, vi optrådte med det program. Derfor var det ekstra vildt, at det hele bare spillede, og jeg havde bare den fedeste følelse, mens vi dansede derinde. Jeg er simpelthen så stolt af Queeny.

For Anja er det vigtigste nemlig ikke, om hun bliver nummer 1, 2 eller 80, selvom det selvfølgelig altid er sjovest at vinde.

– Der er jo en meget subjektiv sport, hvor der er forskel på, hvad dommerne kan lide, og der var virkelig stor forskel på mit og vinderens program. Så det vigtigste for mig er altid, at jeg går ind og gør mit bedste, siger hun.


Memory lane
At oplevelsen i Finland var så speciel, skyldes også det program, som det dygtige par udførte.

– Vi kørte et Lord of the rings tema, hvilket vi også gjorde i vores allerførste program nogensinde. Der er selvfølgelig lavet en masse om i programmet, men jeg blev alligevel helt nostalgisk over at tænke på forskellen på dengang vi startede og i dag, fortæller hun.

Resultatmæssigt har 2018 ellers ikke budt på de helt store jubelscener for Anja og Queeny, der blandt andet valgte ikke at stille op og forsvare guldet ved VM.

– Vi havde jo lige vundet VM i november måned, og allerede i januar eller februar skulle jeg sige, om jeg ville stille op igen. Det var jeg ganske enkelt ikke klar til. Jeg var jo slet ikke landet ovenpå VM, fortæller hun og fortsætter:

– Jeg vil ikke stille op, hvis ikke jeg føler, at jeg kan præstere 100 procent, og det følte jeg ikke, jeg kunne garantere, da jeg skulle tage stilling til, om jeg ville med til VM.


Livet som hundedanser
Hvor imponerende det end ser ud, når handlere og hunde kaster sig ud i de indøvede koreografier, vil der nok være nogen, der mener, at det ikke kan kræve det store at stille sig ind i en ring med en hund.

For Anja og Queeny kræver det rigtig meget.

– Mit liv går helt i stå i to måneder op til en konkurrence. Jeg passer selvfølgelig mit arbejde og så videre, men alt andet handler om min sport. Jeg sørger for at få en ordentlig kost, komme ordentlig tid i seng, svømmer og løber med min hund, og drosler ned for mine andre aktiviteter, fortæller hun.

For selvom en dans i ringen kun varer 4 minutter, så er både hund og handler på længe før.

– Konkurrencen starter jo ikke lørdag, den starter allerede onsdag, når vi skal rejse. Her bliver hunden udsat for en masse stimulanser og indtryk og alligevel skal den gå ind i ringen lørdag og performe. Det kræver, at både handler og hund er i god fysisk og mental form, siger Anja Christiansen.

Selvom Queeny nu er blevet en halvgammel kone på 11,5 år, kan hun stadig følge med ungdommen, når det handler om at svinde træbenene. Derfor ser Anja heller ikke nogen tegn på, at hun snart skal stoppe dansen med Queeny.

– Hun er stadig helt på toppen. Men noget af det fede ved vores sport, er jo også, at jeg kan tilpasse programmet efter hende. Der er ikke nogen regler om, at hun skal hoppe over det og det. Hun skal bare kunne trinnene. Som hun er i dag, så ville hun blive virkelig trist, hvis vi skulle stoppe med at danse, så vi fortsætter, indtil hun ikke vil mere, og jeg er sikker på, at jeg nok skal opfange det, når hun siger, det er tid.

Af de andre danske deltagere var det kun Johanna Allanach, der udover Anja Christiansen nåede finalen. Hun blev nummer 6 i freestyle, mens Anjas andenplads faldt i Heelwork To Music.

 

Læs også

EDS: Imponerende Dog Dancing i den runde hal

19-05-2023 11:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Man bør unde sig selv den oplevelse at besøge den runde hal, hvor der dystes i VM i Dogdance. Der er stemning, søde hunde og flotte præstationer

Dacia går all in på K9 Biathlon

09-02-2023 10:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

2023 bliver et stort hundeår. Snart er det tid til European Dog Show, og VM i dogdance som bliver årets helt store højdepunkt. Men som vi tidligere har skrevet, bliver der også masser af K9 Biathlon for alle, og nu afslører Dacia, at virksomheden bliver navngivende hovedsponsor for K9 Biathlon hele 2023

Nordiske Mesterskaber i dogdance

13-11-2022 13:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag var der finaler i Nordiske Mesterskaber i dogdance i Store Ring. To flotte finaler, som kun savnede flere tilskuere

Dansk NM-holdsølv i Dog Dancing

20-12-2012 09:41, af Tine Luther
Sidste weekend lykkedes det det danske landshold at vinde holdsølv i disciplinen Heelwork to Music.

Dansk verdensmester i Heelwork to music

17-11-2017 16:18, af Marie Helene Rigård Rohleder

Anja Christiansen og Queeny dansede sig til guldet og verdensmestertitlen i Heelwork to music (HTM) i Tyskland. En fantastisk præstation som bygger på et fundament af tillid og samhørighed mellem hund og fører. Se deres performance her

4 x dansk NM-guld i Dog Dancing

04-11-2013 10:11, af Tine Luther
Ved de nordiske mesterskaber, som blev afviklet den forgangne weekend i forbindelse med Dansk Kennel Klubs udstilling i Herning, lykkedes det danskerne at sætte sig på samtlige guldmedaljer!

Dansk VM-guld i Dog Dancing

11-08-2014 11:11, af Tine Luther
Endnu engang er det lykkedes Anja Christiansen og Fæhunden’s Queeny Las at sikre Danmark guld!

Flotte danske resultater ved NM i Nordisk Program

29-09-2019 10:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmark havde 14-15 september landshold afsted til Värnamo i Sverige, hvor der blev afholdt Nordiske Mesterskaber i Nordisk Program. Det gik ret godt

NM i agility i Roskilde

09-08-2014 09:09, af Tine Luther
I morgen, søndag den 10. august, løber de nordiske mesterskaber i agility, som er hundesportens pendant til ridebanespringning, af stablen. Det sker i Roskilde. Har du lyst til at overvære en rigtig publikumsvenlig hundesport, så læg vejen forbi!

Dansk EM-sejr i Dog Dancing

08-10-2012 09:38, af Tine Luther
Anja Christiansen med Fæhunden’s Queeny Las dansede sig til sejr i HTM. I samme disciplin fik Danmark hold-sølv.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Rejse med hund: Regler for Frankrig 2026

Info|

Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.

Nordisk udstilling i Skagen samler hundefolket

Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Rejse med hund: Regler for Østrig 2026

Info|

Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.