Anja Christiansen: En af de bedste ture i ringen

18-12-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Selvom vores tidligere verdensmester, europamester og nordiske mester i Heelwork To Music / dogdance Anja Christiansen måtte ”nøjes” med sølv ved NM i Finland, beskriver hun sin og Queenys performance som en af de bedste nogensinde

Copyright Ridehesten.com
Arkivfoto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Med en resultatliste så lang som en indkøbsseddel i juledagene er danske Anja Christiansen blandt de absolut mest vindende handlere i verden i Heelwork To Music.

I weekenden var hun en af de 5 danske handlere, der havde taget turen til Finlands hovedstad, Helsinki, for at deltage i de nordiske mesterskaber.

Med sig havde hun den 11-årige border collie Queeny, som har været hendes faste dansepartner de sidste ti år.

Og på trods af det ikke blev til endnu en guldmedalje for det danske par, så var det en ovenud lykkelig Anja Christiansen, hunden.dk fangede på telefon efter hun var kommet tilbage til Danmark.

– Det var simpelthen en af de bedste ture i ringen. Det er helt specielt, når man føler, at alt bare fungerer, og det gjorde det virkelig i Finland, fortæller hun og fortsætter:

– Da vi gik i ringen lørdag, var det første gang, vi optrådte med det program. Derfor var det ekstra vildt, at det hele bare spillede, og jeg havde bare den fedeste følelse, mens vi dansede derinde. Jeg er simpelthen så stolt af Queeny.

For Anja er det vigtigste nemlig ikke, om hun bliver nummer 1, 2 eller 80, selvom det selvfølgelig altid er sjovest at vinde.

– Der er jo en meget subjektiv sport, hvor der er forskel på, hvad dommerne kan lide, og der var virkelig stor forskel på mit og vinderens program. Så det vigtigste for mig er altid, at jeg går ind og gør mit bedste, siger hun.


Memory lane
At oplevelsen i Finland var så speciel, skyldes også det program, som det dygtige par udførte.

– Vi kørte et Lord of the rings tema, hvilket vi også gjorde i vores allerførste program nogensinde. Der er selvfølgelig lavet en masse om i programmet, men jeg blev alligevel helt nostalgisk over at tænke på forskellen på dengang vi startede og i dag, fortæller hun.

Resultatmæssigt har 2018 ellers ikke budt på de helt store jubelscener for Anja og Queeny, der blandt andet valgte ikke at stille op og forsvare guldet ved VM.

– Vi havde jo lige vundet VM i november måned, og allerede i januar eller februar skulle jeg sige, om jeg ville stille op igen. Det var jeg ganske enkelt ikke klar til. Jeg var jo slet ikke landet ovenpå VM, fortæller hun og fortsætter:

– Jeg vil ikke stille op, hvis ikke jeg føler, at jeg kan præstere 100 procent, og det følte jeg ikke, jeg kunne garantere, da jeg skulle tage stilling til, om jeg ville med til VM.


Livet som hundedanser
Hvor imponerende det end ser ud, når handlere og hunde kaster sig ud i de indøvede koreografier, vil der nok være nogen, der mener, at det ikke kan kræve det store at stille sig ind i en ring med en hund.

For Anja og Queeny kræver det rigtig meget.

– Mit liv går helt i stå i to måneder op til en konkurrence. Jeg passer selvfølgelig mit arbejde og så videre, men alt andet handler om min sport. Jeg sørger for at få en ordentlig kost, komme ordentlig tid i seng, svømmer og løber med min hund, og drosler ned for mine andre aktiviteter, fortæller hun.

For selvom en dans i ringen kun varer 4 minutter, så er både hund og handler på længe før.

– Konkurrencen starter jo ikke lørdag, den starter allerede onsdag, når vi skal rejse. Her bliver hunden udsat for en masse stimulanser og indtryk og alligevel skal den gå ind i ringen lørdag og performe. Det kræver, at både handler og hund er i god fysisk og mental form, siger Anja Christiansen.

Selvom Queeny nu er blevet en halvgammel kone på 11,5 år, kan hun stadig følge med ungdommen, når det handler om at svinde træbenene. Derfor ser Anja heller ikke nogen tegn på, at hun snart skal stoppe dansen med Queeny.

– Hun er stadig helt på toppen. Men noget af det fede ved vores sport, er jo også, at jeg kan tilpasse programmet efter hende. Der er ikke nogen regler om, at hun skal hoppe over det og det. Hun skal bare kunne trinnene. Som hun er i dag, så ville hun blive virkelig trist, hvis vi skulle stoppe med at danse, så vi fortsætter, indtil hun ikke vil mere, og jeg er sikker på, at jeg nok skal opfange det, når hun siger, det er tid.

Af de andre danske deltagere var det kun Johanna Allanach, der udover Anja Christiansen nåede finalen. Hun blev nummer 6 i freestyle, mens Anjas andenplads faldt i Heelwork To Music.

 

Læs også

EDS: Imponerende Dog Dancing i den runde hal

19-05-2023 11:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Man bør unde sig selv den oplevelse at besøge den runde hal, hvor der dystes i VM i Dogdance. Der er stemning, søde hunde og flotte præstationer

Dacia går all in på K9 Biathlon

09-02-2023 10:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

2023 bliver et stort hundeår. Snart er det tid til European Dog Show, og VM i dogdance som bliver årets helt store højdepunkt. Men som vi tidligere har skrevet, bliver der også masser af K9 Biathlon for alle, og nu afslører Dacia, at virksomheden bliver navngivende hovedsponsor for K9 Biathlon hele 2023

Nordiske Mesterskaber i dogdance

13-11-2022 13:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag var der finaler i Nordiske Mesterskaber i dogdance i Store Ring. To flotte finaler, som kun savnede flere tilskuere

Se billederne: Her er deltagerne i NM i juniorhandling

13-11-2021 09:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nordisk Mesterskab i juniorhandling er godt i gang i Store Ring. Her kan du se deltagerne

Dansk VM-guld i Dog Dancing

11-08-2014 11:11, af Tine Luther
Endnu engang er det lykkedes Anja Christiansen og Fæhunden’s Queeny Las at sikre Danmark guld!

Følg NM i lydighed

26-09-2021 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vores dygtige lydighedslandshold er til nordiske mesterskaber i Finland, og du kan se det live

Dansk NM-holdsølv i Dog Dancing

20-12-2012 09:41, af Tine Luther
Sidste weekend lykkedes det det danske landshold at vinde holdsølv i disciplinen Heelwork to Music.

Dansk EM-guld og -bronze i Dog Dancing

17-11-2014 13:46, af Tine Luther
Hun gjorde det – igen! Danske Anja Christiansen blev endnu en gang europamester i Dog Dancing-disciplinen HTM. Sidsel Rytcher Lauridsen og Germal Prada fik bronze.

NM i agility i Roskilde

09-08-2014 09:09, af Tine Luther
I morgen, søndag den 10. august, løber de nordiske mesterskaber i agility, som er hundesportens pendant til ridebanespringning, af stablen. Det sker i Roskilde. Har du lyst til at overvære en rigtig publikumsvenlig hundesport, så læg vejen forbi!

Dansk verdensmester i Heelwork to music

17-11-2017 16:18, af Marie Helene Rigård Rohleder

Anja Christiansen og Queeny dansede sig til guldet og verdensmestertitlen i Heelwork to music (HTM) i Tyskland. En fantastisk præstation som bygger på et fundament af tillid og samhørighed mellem hund og fører. Se deres performance her

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Brugernes store snegalleri

Foto|

Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker