Den 11. november 2017 i Leipzig blev Anja Christiansen og Queeny (Fæhunden’s Queeny Las) verdensmestre i HTM for anden gang.
Kort efter efterlyste Anja i et Facebook-opslag ideer til minde om denne præstation. En af ideerne var at få malet et portræt af Anja og Queeny og få det finansieret via crowdfunding. Maleriet ville dermed blive ekstra værdifuldt, fordi mange havde bidraget til det.
Jeg var så heldig at få lov til at stå for at få ideen realiseret og det har været en dejlig proces. Det har været spændende at vælge det fotografi, der skulle danne grundlag for maleriet, men da valget var truffet var det bare så oplagt. Det kunne kun være det.
Hundrede mennesker har ydet deres økonomiske bidrag og i fredags kom så kulminationen, det store øjeblik, hvor gaven skulle overrækkes til Anja og Queeny ved en reception i DKK.
Der var først en kort tale, en video af den ene optræden fra VM, og så afsløringen af maleriet – og som man kan se på fotoet, var der også en særlig gave til Queeny.
Maleriet er fantastisk og lige i øjet. Man kan se den unikke samhørighed mellem Anja og Queeny. Anjas glæde over maleriet og ikke mindst tankerne bag, var ikke til at tage fejl af.
Anja har fået det hun drømte om, et minde om en stor begivenhed, en stor karriere og om at en masse mennesker værdsætter det fantastiske hun og Queeny har udrettet sammen. Et sandt minde for livet.
Vi er en masse fans der er glade for og stolte af, at vi sammen har bidraget til dette minde.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Du har nok hørt om agility og lydighed, men kender du Heelwork to Music? En enormt underholdende disciplin, hvor hund og fører danser sammen i en imponerende koreografi
I weekenden var der HTM og Freestylekonkurrence i Indog Elite Center i Viborg. Her kom især en kvinde og to hunde i fokus
Selvom vores tidligere verdensmester, europamester og nordiske mester i Heelwork To Music / dogdance Anja Christiansen måtte ”nøjes” med sølv ved NM i Finland, beskriver hun sin og Queenys performance som en af de bedste nogensinde
Anja Christiansen og Queeny dansede sig til guldet og verdensmestertitlen i Heelwork to music (HTM) i Tyskland. En fantastisk præstation som bygger på et fundament af tillid og samhørighed mellem hund og fører. Se deres performance her
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?