Den 11. november 2017 i Leipzig blev Anja Christiansen og Queeny (Fæhunden’s Queeny Las) verdensmestre i HTM for anden gang.
Kort efter efterlyste Anja i et Facebook-opslag ideer til minde om denne præstation. En af ideerne var at få malet et portræt af Anja og Queeny og få det finansieret via crowdfunding. Maleriet ville dermed blive ekstra værdifuldt, fordi mange havde bidraget til det.
Jeg var så heldig at få lov til at stå for at få ideen realiseret og det har været en dejlig proces. Det har været spændende at vælge det fotografi, der skulle danne grundlag for maleriet, men da valget var truffet var det bare så oplagt. Det kunne kun være det.
Hundrede mennesker har ydet deres økonomiske bidrag og i fredags kom så kulminationen, det store øjeblik, hvor gaven skulle overrækkes til Anja og Queeny ved en reception i DKK.
Der var først en kort tale, en video af den ene optræden fra VM, og så afsløringen af maleriet – og som man kan se på fotoet, var der også en særlig gave til Queeny.
Maleriet er fantastisk og lige i øjet. Man kan se den unikke samhørighed mellem Anja og Queeny. Anjas glæde over maleriet og ikke mindst tankerne bag, var ikke til at tage fejl af.
Anja har fået det hun drømte om, et minde om en stor begivenhed, en stor karriere og om at en masse mennesker værdsætter det fantastiske hun og Queeny har udrettet sammen. Et sandt minde for livet.
Vi er en masse fans der er glade for og stolte af, at vi sammen har bidraget til dette minde.
Du har nok hørt om agility og lydighed, men kender du Heelwork to Music? En enormt underholdende disciplin, hvor hund og fører danser sammen i en imponerende koreografi
I weekenden var der HTM og Freestylekonkurrence i Indog Elite Center i Viborg. Her kom især en kvinde og to hunde i fokus
Danmark har netop trukket en guldmedalje hjem ved nordiske mesterskaber i HTM
Anja Christiansen og Queeny dansede sig til guldet og verdensmestertitlen i Heelwork to music (HTM) i Tyskland. En fantastisk præstation som bygger på et fundament af tillid og samhørighed mellem hund og fører. Se deres performance her
Selvom vores tidligere verdensmester, europamester og nordiske mester i Heelwork To Music / dogdance Anja Christiansen måtte ”nøjes” med sølv ved NM i Finland, beskriver hun sin og Queenys performance som en af de bedste nogensinde
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Hvad kan du gøre hvis din hund får et sår – og hvornår bør du ringe til dyrlægen?