Den 11. november 2017 i Leipzig blev Anja Christiansen og Queeny (Fæhunden’s Queeny Las) verdensmestre i HTM for anden gang.
Kort efter efterlyste Anja i et Facebook-opslag ideer til minde om denne præstation. En af ideerne var at få malet et portræt af Anja og Queeny og få det finansieret via crowdfunding. Maleriet ville dermed blive ekstra værdifuldt, fordi mange havde bidraget til det.
Jeg var så heldig at få lov til at stå for at få ideen realiseret og det har været en dejlig proces. Det har været spændende at vælge det fotografi, der skulle danne grundlag for maleriet, men da valget var truffet var det bare så oplagt. Det kunne kun være det.
Hundrede mennesker har ydet deres økonomiske bidrag og i fredags kom så kulminationen, det store øjeblik, hvor gaven skulle overrækkes til Anja og Queeny ved en reception i DKK.
Der var først en kort tale, en video af den ene optræden fra VM, og så afsløringen af maleriet – og som man kan se på fotoet, var der også en særlig gave til Queeny.
Maleriet er fantastisk og lige i øjet. Man kan se den unikke samhørighed mellem Anja og Queeny. Anjas glæde over maleriet og ikke mindst tankerne bag, var ikke til at tage fejl af.
Anja har fået det hun drømte om, et minde om en stor begivenhed, en stor karriere og om at en masse mennesker værdsætter det fantastiske hun og Queeny har udrettet sammen. Et sandt minde for livet.
Vi er en masse fans der er glade for og stolte af, at vi sammen har bidraget til dette minde.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Du har nok hørt om agility og lydighed, men kender du Heelwork to Music? En enormt underholdende disciplin, hvor hund og fører danser sammen i en imponerende koreografi
I weekenden var der HTM og Freestylekonkurrence i Indog Elite Center i Viborg. Her kom især en kvinde og to hunde i fokus
Selvom vores tidligere verdensmester, europamester og nordiske mester i Heelwork To Music / dogdance Anja Christiansen måtte ”nøjes” med sølv ved NM i Finland, beskriver hun sin og Queenys performance som en af de bedste nogensinde
Anja Christiansen og Queeny dansede sig til guldet og verdensmestertitlen i Heelwork to music (HTM) i Tyskland. En fantastisk præstation som bygger på et fundament af tillid og samhørighed mellem hund og fører. Se deres performance her
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.