- Agility er bare bedst (video)

12-11-2017 10:24, af Marie Helene Rigård Rohleder

Til efterårets Barn og Hund-lejr på Oslo Hundeskole var det fuld fokus på agility til stor begejstring for alle deltagerne. Se hunden.dk's video fra agilitykonkurrencen 

Copyright Ridehesten.com

Oslo Hundeskole i Norge arrangerer hvert år Barn og Hund-lejre, hvor børn og unge træner agility, lydighed og tricks i fem dage sammen med deres hund. En lejr hvor samværet og glæden med hund er i fokus.

Deltagerne i Barn og Hund-lejren er inddelt efter alder 8-12 år er børn, og 13-17 år er ungdom. I efterårslejren i uge 40 var der 45 børn og 12 unge. Lejren koster 4179 kr. Oslo Hundeskole arrangerer 5 årlige lejre. Læs mere på her.

Om torsdagen var der konkurrence i agility, hvor børnene og deres hunde var inddelt i to klasser efter størrelsen på hunden. Herefter gav stifter og indehaver af Oslo Hundeskole, Geir Marring, en opmuntrende pep-talk til de spændte deltagere. Geir Marring var også kommentator til konkurrencen, hvor han gav ivrige tilråb til deltagerne. Der blev også klappet og danset sejrdans fra publikums side efter hver runde.  Alt i alt en glad og sjov dag i agilityens tegn.  

- Det bedste er agility, og så er der så mange cool mennesker på lejren, som jeg træner med, siger Noora Broothe på 11 år. Hun deltog på lejren med sin egen hund Lilly. 

Læs meget mere om Oslo Hundeskole i næste nummer af magasinet HUNDEN, hvor vi bringer et portræt af stifter og indehaver, Geir Marring, samt en længere reportage fra Barn og Hund-lejren.  

Se en stemningsvideo fra agilitykonkurrencen her: 

Læs også

AniCura opdaterer om sygdom

12-09-2019 16:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundeejere landet over er i disse dage bekymrede for deres firbenede venner. I Norge har dyrlæger oplevet en markant stigning i tilfælde af alvorlig sygdom hos hunde i Oslo-området, og indtil videre er 27 hunde døde. I Danmark har vi ingen indikationer på, at vi oplever samme sygdomsbillede. Nye oplysninger fra Mattilsynet i Norge viser desuden, at sygdommen formodentlig ikke smitter let fra hund til hund

Besøg på Barn og Hund-lejr i Norge (video)

08-11-2017 08:10, af Marie Helene Rigård Rohleder

HUNDEN's redaktion har besøgt Oslo Hundeskole i Norge. Over 50 børn deltog i skolens Barn og Hund-lejr i efterårsferien for at træne agility og bare have det sjovt. Se HUNDEN's video fra lejren med interview af  den daglige leder af Oslo Hundeskole

European Dog Show 2015

04-09-2015 09:10, af Tine Luther
EDS 2015 afholdes i Oslo den 4.-6. september. Udstillingen live streames, så du kan følge med hjemmefra.

Agility: Ingen medaljer til det danske hold

06-10-2018 08:07, af Dorthe Kiærulff

Trods store forhåbninger og flotte indsatser på førstedagen blev det ikke til medaljer til Danmark i agility for hold. Nu gælder det de individuelle konkurrencer

Farvel til agilityfavorit

03-03-2020 08:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fiona Wennberg har i den grad sit sit aftryk i agilitysporten med sin hund Thiana. Nu må hunden dog stoppe karrieren. Heldigvis fortsætter Fiona

Flotte danske resultater i agility

13-08-2013 12:40, af Tine Luther
De nordiske mesterskaber blev afviklet i Skurup i Sverige den forgangne weekend. De danske deltagere formåede at høste en flot bunke medaljer.

Agility: Flotte præstationer - ingen medaljer

21-09-2019 14:27, af Dorthe Kiærulff

Efter nogle flotte præstationer måtte de danske hold tage til takke med sekundære placeringer. Nu venter de individuelle konkurrencer

Se billederne: DKK-Viby & Back on Track agility 2022

28-05-2022 17:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

I denne weekend har der været stort agilitystævne i Viby. Vi var på besøg i dag. Se billederne

Flot dansk start ved VM i agility

20-09-2019 09:07, af Dorthe Kiærulff

Vi har modtaget følgende reportage fra Dorthe Kiærulff fra VM i agility i Finland 

Rettelse : Halv DANSK VERDENSMESTER

06-10-2018 14:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danske  Natasha Gjerulff  vandt første løb af to i VM i agility for små hunde med Moviestar

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

NYHED: Nathalie Dalmatian Shampoo

01-04-2026 08:30, af Nathalie Dog Care

Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

5 unikke påskeudflugter: En perle i hver landsdel

Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.

Brohavens Hunde Loge: Her trives naboskabet

02-04-2026 19:00, af Karin Funch

I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Fra HUNDEN: 3 trin til en roligere gåtur med din reaktive hund

08-06-2025 06:51, af Betina Sabinsky/DogWise

Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?