- Agility er bare bedst (video)

12-11-2017 10:24, af Marie Helene Rigård Rohleder

Til efterårets Barn og Hund-lejr på Oslo Hundeskole var det fuld fokus på agility til stor begejstring for alle deltagerne. Se hunden.dk's video fra agilitykonkurrencen 

Copyright Ridehesten.com

Oslo Hundeskole i Norge arrangerer hvert år Barn og Hund-lejre, hvor børn og unge træner agility, lydighed og tricks i fem dage sammen med deres hund. En lejr hvor samværet og glæden med hund er i fokus.

Deltagerne i Barn og Hund-lejren er inddelt efter alder 8-12 år er børn, og 13-17 år er ungdom. I efterårslejren i uge 40 var der 45 børn og 12 unge. Lejren koster 4179 kr. Oslo Hundeskole arrangerer 5 årlige lejre. Læs mere på her.

Om torsdagen var der konkurrence i agility, hvor børnene og deres hunde var inddelt i to klasser efter størrelsen på hunden. Herefter gav stifter og indehaver af Oslo Hundeskole, Geir Marring, en opmuntrende pep-talk til de spændte deltagere. Geir Marring var også kommentator til konkurrencen, hvor han gav ivrige tilråb til deltagerne. Der blev også klappet og danset sejrdans fra publikums side efter hver runde.  Alt i alt en glad og sjov dag i agilityens tegn.  

- Det bedste er agility, og så er der så mange cool mennesker på lejren, som jeg træner med, siger Noora Broothe på 11 år. Hun deltog på lejren med sin egen hund Lilly. 

Læs meget mere om Oslo Hundeskole i næste nummer af magasinet HUNDEN, hvor vi bringer et portræt af stifter og indehaver, Geir Marring, samt en længere reportage fra Barn og Hund-lejren.  

Se en stemningsvideo fra agilitykonkurrencen her: 

Læs også

AniCura opdaterer om sygdom

12-09-2019 16:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundeejere landet over er i disse dage bekymrede for deres firbenede venner. I Norge har dyrlæger oplevet en markant stigning i tilfælde af alvorlig sygdom hos hunde i Oslo-området, og indtil videre er 27 hunde døde. I Danmark har vi ingen indikationer på, at vi oplever samme sygdomsbillede. Nye oplysninger fra Mattilsynet i Norge viser desuden, at sygdommen formodentlig ikke smitter let fra hund til hund

Besøg på Barn og Hund-lejr i Norge (video)

08-11-2017 08:10, af Marie Helene Rigård Rohleder

HUNDEN's redaktion har besøgt Oslo Hundeskole i Norge. Over 50 børn deltog i skolens Barn og Hund-lejr i efterårsferien for at træne agility og bare have det sjovt. Se HUNDEN's video fra lejren med interview af  den daglige leder af Oslo Hundeskole

European Dog Show 2015

04-09-2015 09:10, af Tine Luther
EDS 2015 afholdes i Oslo den 4.-6. september. Udstillingen live streames, så du kan følge med hjemmefra.

I aften: Thomas Skovs Sportsprogram - nu med agility

01-10-2013 09:04, af Tine Luther
Der er masser af nuttede hunde, svære forhindringsbaner og lækkert joggingtøj, når tv- og radiovært Peter Falktoft og tv-vært Thomas Skov skal dyste i agility i "Thomas Skovs Sportsprogram". Det sker i aften på DR3.

Glade agilityvindere

05-09-2020 16:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det blev den unge og den rutinerede, der tog guld i henholdsvis små og mellem hunde i DM i agility

NORDISKE MESTERSKABER I RALLY 2019

26-10-2019 08:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De nordiske mesterskaber i Rally 2019 afholdes denne weekend i Sjællands Agility Center, Huginsvej 27, 4100 Ringsted. Den første dag er der to prøver for alle hold og alle deltagere. Den anden dag er der én prøve, som er den individuelle finale

DM for DcH’s hunde i Herning

21-09-2018 14:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmarks civile Hundeførerforenings årlige DM afholdes i år på DcH Hernings hjemmebane i weekenden. Der konkurreres i lydighed, rally, agility, SPH og IPO

BREAKING: DANSK VERDENSMESTER

07-10-2018 10:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nu skulle den altså være god nok

Danmarksmester overraskede sig selv

06-09-2020 15:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Jane Elene Christensen tog søndag DM-guldet i agility for store hunde med sin hund, Flip

Hundene boltrede sig på Store Hestedag

05-09-2012 09:02, af Tine Luther
Den forgangne weekend lagde Roskilde Dyrskueplads arealer til Store Hestedag. Udover heste kunne man opleve forskellige hundesportsdiscipliner, prøve noget selv med sin hund – og så var der DM i agility. I denne nyhed kan du se DM-resultater, Myndeklubbens video og billeder fra Store Hestedag.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk akita-succes til World Dog Show i Helsinki

07-09-2025 09:00, af Karina Green Damsgaard

En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Vinderne er fundet! Vil du deltage i næste måneds konkurrence?

11-09-2025 08:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Høj sværhedsgrad ved DKK’s DM i schweissspor 2025

09-09-2025 08:50, af Verner Lauritsen – dommer ved DM i Schweisspor
Jagt|

DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Store Hestedag 2025: Nye oplevelser, stærke traditioner og noget for både heste- og hundefolk

05-09-2025 13:45, af Helle Lyngfeldt

Det bliver en oplevelsesrig weekend, der venter hele familien den 6.–7. september 2025, når alverdens heste og hunde samles på Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag. Programmet byder både på velkendte aktiviteter og spændende nyheder, som sikrer underholdning, læring og inspiration for alle

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet