Oslo Hundeskole i Norge arrangerer hvert år Barn og Hund-lejre, hvor børn og unge træner agility, lydighed og tricks i fem dage sammen med deres hund. En lejr hvor samværet og glæden med hund er i fokus.
Deltagerne i Barn og Hund-lejren er inddelt efter alder 8-12 år er børn, og 13-17 år er ungdom. I efterårslejren i uge 40 var der 45 børn og 12 unge. Lejren koster 4179 kr. Oslo Hundeskole arrangerer 5 årlige lejre. Læs mere på her.
Om torsdagen var der konkurrence i agility, hvor børnene og deres hunde var inddelt i to klasser efter størrelsen på hunden. Herefter gav stifter og indehaver af Oslo Hundeskole, Geir Marring, en opmuntrende pep-talk til de spændte deltagere. Geir Marring var også kommentator til konkurrencen, hvor han gav ivrige tilråb til deltagerne. Der blev også klappet og danset sejrdans fra publikums side efter hver runde. Alt i alt en glad og sjov dag i agilityens tegn.
- Det bedste er agility, og så er der så mange cool mennesker på lejren, som jeg træner med, siger Noora Broothe på 11 år. Hun deltog på lejren med sin egen hund Lilly.
Læs meget mere om Oslo Hundeskole i næste nummer af magasinet HUNDEN, hvor vi bringer et portræt af stifter og indehaver, Geir Marring, samt en længere reportage fra Barn og Hund-lejren.
Se en stemningsvideo fra agilitykonkurrencen her:
Hundeejere landet over er i disse dage bekymrede for deres firbenede venner. I Norge har dyrlæger oplevet en markant stigning i tilfælde af alvorlig sygdom hos hunde i Oslo-området, og indtil videre er 27 hunde døde. I Danmark har vi ingen indikationer på, at vi oplever samme sygdomsbillede. Nye oplysninger fra Mattilsynet i Norge viser desuden, at sygdommen formodentlig ikke smitter let fra hund til hund
HUNDEN's redaktion har besøgt Oslo Hundeskole i Norge. Over 50 børn deltog i skolens Barn og Hund-lejr i efterårsferien for at træne agility og bare have det sjovt. Se HUNDEN's video fra lejren med interview af den daglige leder af Oslo Hundeskole
Nu skulle den altså være god nok
Sidste år ændrede agilityudvalget ved DKK reglerne for danmarksmesterskaberne til, at alle stævner i perioden første oktober til anden weekend i august talte til DM point. På den måde var der flere muligheder for at opnå point.
I næste uge udkommer novembernummeret af HUNDEN. Her er lidt af det, du kan glæde dig til
Vi har kigget lidt i de gamle blade og fundet en artikel fra agilityens spæde ungdom. Kan du gætte årstallet for denne artikel?
For et par uger siden bad vi om jeres mening om hunden.dk. Nu lukker vi spørgeskemaet og begynder at rette siden lidt til
Der har været gang i den i Aarhus siden torsdag, hvor 500 hunde har været samlet til agility
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.
Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene