Den nye hundebog "Verdens Vildeste Venskab" af Anders Kofoed og Puk Elgård har på kort tid vundet stor popularitet blandt danske læsere. Bogen, der forener videnskab og hjertelige fortællinger om hundens rolle i menneskets historie, har nu toppet boglisterne og er allerede udsolgt i første oplag.
En bog, der rører ved hjertet og stimulerer intellektet
"Verdens Vildeste Venskab" udforsker hundens evolution og dens unikke relation til mennesket gennem århundreder. Puk Elgård, kendt journalist og hundeejer, formidler de personlige og nærværende historier, mens evolutionsbiolog Anders Kofoed tilføjer en videnskabelig dimension, der gør bogen både lærerig og letforståelig.
Bogens succes har været overvældende, og det første oplag er allerede revet væk fra boghandlernes hylder. Det er tydeligt, at bogen rammer noget dybt i hundeejere og dyreelskere generelt.
Topkarakter i anmeldelse fra HUNDEN
Bogen har ikke alene opnået stor kommerciel succes, men har også fået rosende ord fra anmelderne. I medlemsmagasinet HUNDEN fra Dansk Kennel Klub har redaktør Karina Green Damsgaard givet Verdens Vildeste Venskab hele seks stjerner. Hun kalder bogen for en "varm, tankevækkende og videnskabeligt funderet bog, som tager læseren med på en rejse gennem menneskets og hundens fælles historie."
I sin anmeldelse fremhæver Karina Green Damsgaard blandt andet, hvordan bogen "rører ved hjertet og udfordrer vores forståelse af venskabet mellem hund og menneske." Hun påpeger også den fine balance mellem det videnskabelige og det emotionelle, hvilket gør, at bogen henvender sig til et bredt publikum, uanset om man er hundeejer eller blot nysgerrig på den tætte forbindelse mellem hund og menneske.
Glæd dig til at læse hele anmeldelsen samt et interview med forfatterne i næste nummer af HUNDEN, der udkommer omkring påske.
Videnskab møder hjertelighed
Bogen behandler en række interessante emner, der alle kredser om hundens evolutionære rejse og dens rolle i vores samfund. Fra de første kapitler, hvor det undersøges, om hunde virkelig elsker deres ejere, til den videnskabelige forklaring af hundes empati og problemløsningsevner.
En af bogens mest rørende passager handler om, hvordan hunde kan få glædestårer – en opdagelse, der ifølge Karina Green Damsgaard "på fineste vis forklarer hundens dybe følelsesliv."
En bog, der skal opleves
Med sin blanding af videnskabelig indsigt, personlige anekdoter og letforståelig formidling er "Verdens Vildeste Venskab" blevet en bog, som mange hundeejere og bogelskere ikke kan lade være med at anbefale til andre.
Den hurtige udsolgt-status vidner om en bog, der har ramt noget essentielt i menneskers forhold til deres firbenede venner. For dem, der ikke nåede at få fingrene i et eksemplar, er der dog godt nyt – et nyt oplag er allerede på vej fra Politikkens Forlag.
TV-vært Puk Elgård og evolutionsbiolog Anders Kofoed har sammen skrevet en ny bog, som dykker ned i den fascinerende relation mellem mennesker og hunde
Selvom man ikke er så stor, så kan man da godt lade som om. Sådan kunne denne fine mittelspitz godt tænke. Billedet er taget af Nadia Odgaard Amling fra Sunds
Gilpa er sponsor for fotokonkurrencen i HUNDEN, hvor man hver måned kan vinde flotte præmier
Ifølge New York Post advarer flere forskere nu mod at kysse hunden, da hundens mund kan være fyldt med bakterier, der kan gøre dig syg
Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.
Hvis du har været glad for at kunne hjælpe din hund med Vivian Birlies bog ”Tryg og tilfreds”, kan du nu glæde dig over, at du med Vivian spritnye bog ”Skab balance i krop og sind,” der udkommer i dag, kan hjælpe dig selv og dine nærmeste.
Når majnummeret af HUNDEN udkommer, er det en ny distributør, der leverer bladet
Hunden Einstein opsnusede i foråret en ældre, tilskadekommen mand i en busk i Brørup. Takket være Einstein blev manden fundet, hentet af ambulance og bragt i sikkerhed. I onsdags vandt Einstein ugetitlen jysk Danmarks Dyrehelt sammen med sin ejer Sascha i selskab med hundredvis af skoleelever på Campus Vejen
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for udstillingsverdenen
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet