Dramatisk eftersøgning af hunden Dolph

18-11-2024 16:16, af Cecilie Friis Amstrup

En families værste mareridt og en hunds utrolige instinkter førte til en lykkelig genforening efter en nervepirrende jagt gennem Aalborgs gader.

Copyright Ridehesten.com
Hunden Dolph var væk i Aalborgs gader i næsten 24 timer, men er nu sikkert hjemme hos sin familie igen. Foto: Privat

Dolph, en blandingshund af dansk svensk gårdhund, cavalier king charles og cocker spaniel, på 12 år er normalt en rolig og venlig hund. Men denne weekend tog han familien på en uventet rejse fyldt med frygt og bekymringer. Dolph skulle passes i weekenden hos et familiemedlem i centrum af Nr. Sundby i Nordjylland. Kort efter at han var blevet afleveret, skete det, som nok er enhver hundeejers værste mareridt. Dolph smuttede ud af en åben havedør - måske i forsøget på at følge efter sin ejer, Signe. Uheldigvis havde han ikke sit halsbånd på grundet en nylig operation, og dermed blev situationen straks endnu mere alvorlig.

Mareridtet begyndte
Dolphs flugt blev hurtigt et mareridt for familien.
- Det var helt forfærdeligt. At have ham på frie poter midt i en storby, hvor han kunne være blevet ramt af biler eller det, der var værre, fortæller Ulrikka Madsen, som er søster til Dolphs familie og var med til at eftersøge den lille hund, som normalt er en dejlig og rolig.

Nu var han alene og skræmt i et ukendt miljø. Familie efterlyste ham straks hos politiet og i forskellige lokale Facebook-grupper, og der kom løbende opdateringer om hans færden, men hver gang familien nåede frem til et tip, var de altid mindst 30 minutter bagud.

Hundens utrolige instinkt
Dolphs rute viste hurtigt, at han havde en helt utrolig evne til at finde vej. Han så ud til at søge sig mod de steder, hvor han havde nære familiemedlemmer. Først løb han mod Strubjerg, en udkant af Nr. Sundby, hvor et nært familiemedlem bor, men som desværre bortrejst. Derefter vendte han tilbage mod Aalborg, krydsede den travle Limfjordsbro og navigerede sig gennem byens farer. På et tidspunkt var han tæt på at blive ramt af en bus, men han undveg heldigvis i sidste øjeblik. Lørdag aften blev han sidst set omkring Grønlandstorvet og Gigantium. Familien ledte til klokken 04.00 om natten, men måtte derefter tage en kort pause.

Dolph fandt helt selv sin ejer
Søndag morgen kl. 07.00 begyndte opkaldene at tikke ind igen. Dolph var blevet set flere steder i Aalborg centrum, og ejeren Signe, som netop var kommet hjem fra Århus, sluttede sig til eftersøgningen. Ved middagstid blev Signe sat af ved Karolinelund, og mens hun gik de sidste få hundrede meter mod sin lejlighed for at skifte tøj, hørte hun en velkendt pibelyd bag sig. Der, mod alle ods, stod Dolph. Han var tydeligt lettet over at finde sin ejer igen og løb straks hen imod hende, hvor han kravlede ind i hendes favn.

Familien er dybt imponeret
- Vi er simpelthen så imponerede over, at Dolph kunne finde Signe midt i en storby med tusindvis af mennesker og trafik, lyder det fra Ulrikka Madsen, som fortsætter: - Han må have været drevet af sin stærke forbindelse til sin familie. Det var som om, han hele tiden havde en plan om at lede efter nogle af os.
Det var en uventet og rørende genforening, og familien er stadig overvældet over, hvordan han kunne finde vej så langt og gennem så mange farer.

Det var også en uvurderlig hjælp for familien, at de blev kontaktet af professionelle hundesøgere, som tilbød deres hjælp gratis.
- Deres støtte og viden gjorde en kæmpe forskel, og det var virkelig rørende at opleve så stor hjertevarme, fortæller familien.

En hyldest til en klog hund
Dolphs utrolige instinkter og vilje til at finde sine kære viser, hvor stærkt båndet mellem en hund og dens familie kan være.
- Han har kun boet i byen i et par år, ellers har han levet hele sit liv på landet, forklarer Ulrikka Madsen. Hans rejse gennem Aalborgs travle gader viser, at selv den mest forsigtige hund kan have en utrolig beslutsomhed, når det gælder om at finde hjem.

Læs også

Meteorologisk forår: Fem ting din hund elsker

Kalenderen siger endelig marts og selvom temperaturen stadig bider lidt af og til, så er det meteorologiske forår officielt i gang. Det er en tid hvor naturen vågner, og vores firbenede venner mærker forandringen tydeligere end de fleste.

K9 Biathlon for Alle: Fire dage med plads til alle

Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.

Pas på haven: Her er de giftige forårsbebudere

Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.

Store Hestedag med hund + DM i agility

05-09-2014 12:46, af Tine Luther
I weekenden den 6. og 7. september går det igen løs med hunde og heste på Roskilde Dyrskueplads.

Overvægtige hunde lever 2,5 år kortere

17-01-2019 15:12, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Overvægtige hunde kan leve op mod 2,5 år kortere sammenlignet med normalvægtige hunde. Det er resultatet af en ny undersøgelse fra University og Liverpool og Mars Petcares WALTHAM Centre for Pet Nutrition.

Hunde bidt ihjel i svensk hundepension

23-08-2014 11:03, af Tine Luther
Over sommeren er tre hunde, der blev passet i en svensk hundepension, blevet bidt så alvorligt, at det kostede dem livet.

Spænding til det sidste

04-11-2018 12:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er lagt op til noget af en spændende eftermiddag i Herning søndag, når konkurrencerne om årets hunde skal afgøres

Advarsel: Tilbagekaldte tyggeruller fra Chrisco skaber bekymring blandt hundeejere

16-12-2024 12:07, af Cecilie Friis Amstrup

Chrisco har tilbagekaldt tyggeruller med kylling og okse efter flere meldinger om hunde med alvorlige symptomer som rastløshed, angst og psykotisk adfærd. Virksomheden arbejder nu på at finde årsagen.

Antibiotikaresistens hos hunde – dyreejerens rolle

27-11-2011 09:03, af Tine Luther
Hunde er ligesom mennesker i stigende grad udsat for at blive syge af bakterier, som er resistente over for antibiotika. I løbet af to år er antallet af prøver indsendt til LifeKU (tidligere den Kgl. Veterinær- og Landbohøjskole) fra hunde steget fra 0 % til 4 % multiresistente stafylokokker.

I Istanbul hjælper de gadehunde

06-07-2016 18:00, af Kasper Larsson
Et firma ved navn Pugedon hjælper gadehunde i Istanbul med at få mad og vand. De har opfundet en genial flaskeautomat, hvor emballage bliver omsat til foder for de hjemløse hunde.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Pas på haven: Her er de giftige forårsbebudere

Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet