Dolph, en blandingshund af dansk svensk gårdhund, cavalier king charles og cocker spaniel, på 12 år er normalt en rolig og venlig hund. Men denne weekend tog han familien på en uventet rejse fyldt med frygt og bekymringer. Dolph skulle passes i weekenden hos et familiemedlem i centrum af Nr. Sundby i Nordjylland. Kort efter at han var blevet afleveret, skete det, som nok er enhver hundeejers værste mareridt. Dolph smuttede ud af en åben havedør - måske i forsøget på at følge efter sin ejer, Signe. Uheldigvis havde han ikke sit halsbånd på grundet en nylig operation, og dermed blev situationen straks endnu mere alvorlig.
Mareridtet begyndte
Dolphs flugt blev hurtigt et mareridt for familien.
- Det var helt forfærdeligt. At have ham på frie poter midt i en storby, hvor han kunne være blevet ramt af biler eller det, der var værre, fortæller Ulrikka Madsen, som er søster til Dolphs familie og var med til at eftersøge den lille hund, som normalt er en dejlig og rolig.
Nu var han alene og skræmt i et ukendt miljø. Familie efterlyste ham straks hos politiet og i forskellige lokale Facebook-grupper, og der kom løbende opdateringer om hans færden, men hver gang familien nåede frem til et tip, var de altid mindst 30 minutter bagud.
Hundens utrolige instinkt
Dolphs rute viste hurtigt, at han havde en helt utrolig evne til at finde vej. Han så ud til at søge sig mod de steder, hvor han havde nære familiemedlemmer. Først løb han mod Strubjerg, en udkant af Nr. Sundby, hvor et nært familiemedlem bor, men som desværre bortrejst. Derefter vendte han tilbage mod Aalborg, krydsede den travle Limfjordsbro og navigerede sig gennem byens farer. På et tidspunkt var han tæt på at blive ramt af en bus, men han undveg heldigvis i sidste øjeblik. Lørdag aften blev han sidst set omkring Grønlandstorvet og Gigantium. Familien ledte til klokken 04.00 om natten, men måtte derefter tage en kort pause.
Dolph fandt helt selv sin ejer
Søndag morgen kl. 07.00 begyndte opkaldene at tikke ind igen. Dolph var blevet set flere steder i Aalborg centrum, og ejeren Signe, som netop var kommet hjem fra Århus, sluttede sig til eftersøgningen. Ved middagstid blev Signe sat af ved Karolinelund, og mens hun gik de sidste få hundrede meter mod sin lejlighed for at skifte tøj, hørte hun en velkendt pibelyd bag sig. Der, mod alle ods, stod Dolph. Han var tydeligt lettet over at finde sin ejer igen og løb straks hen imod hende, hvor han kravlede ind i hendes favn.
Familien er dybt imponeret
- Vi er simpelthen så imponerede over, at Dolph kunne finde Signe midt i en storby med tusindvis af mennesker og trafik, lyder det fra Ulrikka Madsen, som fortsætter: - Han må have været drevet af sin stærke forbindelse til sin familie. Det var som om, han hele tiden havde en plan om at lede efter nogle af os.
Det var en uventet og rørende genforening, og familien er stadig overvældet over, hvordan han kunne finde vej så langt og gennem så mange farer.
Det var også en uvurderlig hjælp for familien, at de blev kontaktet af professionelle hundesøgere, som tilbød deres hjælp gratis.
- Deres støtte og viden gjorde en kæmpe forskel, og det var virkelig rørende at opleve så stor hjertevarme, fortæller familien.
En hyldest til en klog hund
Dolphs utrolige instinkter og vilje til at finde sine kære viser, hvor stærkt båndet mellem en hund og dens familie kan være.
- Han har kun boet i byen i et par år, ellers har han levet hele sit liv på landet, forklarer Ulrikka Madsen. Hans rejse gennem Aalborgs travle gader viser, at selv den mest forsigtige hund kan have en utrolig beslutsomhed, når det gælder om at finde hjem.
Januar er det perfekte tidspunkt til at kigge på de daglige rutiner og skabe en sundere livsstil for både hund og ejer. Små ændringer i hverdagen kan føre til øget glæde og et stærkere bånd mellem jer i 2026.
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?
Ingen anden dyreart fås i så forskellige udgaver som hunden: Med krøller eller stritpels, langhåret, korthåret eller måske helt uden pels, og fra to kilo til 100 kilo. Selskabelig, vogtende, trækkende eller apporterende. Uanset egenskaber kan du møde dem alle i den kommende weekend, den 8. og 9. februar, hvor Dansk Kennel Klub skyder hundeåret i gang med det allerførste topmøde mellem hunde fra hele verden i Messe C i Fredericia
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering
Hunde skal være i snor i sommerhalvåret, når de færdes ved stranden. Men hvad nu, når de er ude i vandet? Hvilke regler gælder så? Og hvad med “Blå flag”- strande?
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?
Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Har du læst Julie Valentins guide til indendørs aktivering i det seneste nummer af magasinet HUNDEN?
Lørdag d. 10. januar danner Hærvejshallen i Bække rammen om Region Sydjyllands traditionsrige vinterskue med bedømmelser, brugsprøve og sundhedsfokus.