Anne Ekenberg
Du skal bruge:
3-4 klude – størrelsen er underordnet.
Måske en sprittusch til at markere kludene med tallene 1-4
Godbidder
Legen gå i sin enkelthed ud på, at din hund skal vælge det stykke stof, som lugter af dig. Tag derfor én af de 4 klude og brug den til at tørre dig under armen med. Så kommer den til at lugte af dig. Lad så din hund lugte til netop denne klud.
Lad nu din hund blive et sted, hvor den ikke kan se dig, mens du placerer kludene et andet sted i huset, og hent den så bagefter. Giv den nu kommandoen ”søge” eller ”find den” – hvis den kender denne kommando. Hvis ikke, så undlad at sige noget. Når din hund så dutter på den rigtige klud, roser du – eller klikker, hvis din hund er vant til klikkertræning – og giver godbid.
Hvis din hund bare snuser til alle kludene, fører du den tilbage til udgangspunktet og starter forfra. Så skal du måske starte med at rose, hvis bare den nærmer sig den rigtige klud.
Hvis din hund hurtigt bliver skrap til øvelsen, kan du gøre den sværere ved at give de andre klude en anden duft. Prøv med citronsaft, eller lidt parfume eller måske lide leverpostej. Men husk: Rosen og godbidden falder først, når den vælger ”din” klud.
Rigtig god eftermiddag!