Den blide kæmpe i form af den engelske mastiff Fighter på 14 måneder løber opmærksomt rundt i ringen under formiddagens racebedømmelser af engelsk mastiff.
Men historien om Fighter begynder også i messecenter Herning. Til hundeudstillingen i 2015 var Pia og hendes mand blot på besøg. Derhjemme havde de en rottweiler, men de havde længe ønsket en endnu en firbenet ven til familien. Derfor havde de undersøgt forskellige racer, og kaster opmærksomheden på racen engelsk mastiff, som på trods af sin store størrelse bedst betegnes som en blid kæmpe.
Derfor drog Pia mod DKK's udstilling i Herning for at se racen live. De faldt hurtigt i snak med folk fra kennel Kadija, som avler engelsk mastiff, der glædeligt fortalte om racen.
- Vi fik en rigtig god velkomst til i Herning, og besøget på udstillingen bekræftede os bare i, at racevalget passede godt til os. Vi blev ekstra begejstret for racen, efter vi havde mødt hundene live, og oplevet deres dejlige temperament, fortæller Pia Johansen, ejer af den engelske mastiff Fighter.
Ideen om Fighter kom til virkelighed på hundeudstillingen i Herning i 2015, og nu står de her igen. Denne gang er det Ulla Mccallan, som udstiller Fighter til dagens racebedømmelser i juniorklassen, hvor den store hanhund får karakteren excellent og bliver nummer 1 i klassen.
- Vi er rigtig glade for alt den hjælp, som vi har fået fra Ulla. Fighter er en pragtfuld hund, som bare elsker alle dyr og mennesker. Det er rigtig godt, at man kan bruge hundeudstillinger til at udbrede kendskabet til de forskellige racer, afslutter Pia Johansen inden hun giver sin glade kæmpehund et stort kram.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.
For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling
Lørdagens Juniorhandling i Ballerup blev et bevis på, at de danske juniorhandlere kan håndtere mange forskellige racer
I weekenden 23.-24. september, samtidig med DKK’s internationale udstilling, blev der afholdt et stort rallyarrangement, hvor også årets hunde i rally 2017 blev hædret
Der er konstateret smitte hos flere deltagere på udstillingen i Herning. Derfor opfordres alle, der var på udstillingen til at lade sig teste
Traditionen tro møder HUNDEN op med fotostudiet ved Winter Wonder Show i Herning for at fotografere årets racevindere. Studiet finder du i Hal E og kom gerne i god tid!
Vi er naturligvis med, når der er Hund i Fokus på Vilhelmsborg i weekenden
Magasinet HUNDEN skulle gerne være nået ud i postkasserne nu. Er du ikke medlem af DKK, kan du her få en lille smagsprøve på, hvad magasinet indeholder
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse