Den blide kæmpe i form af den engelske mastiff Fighter på 14 måneder løber opmærksomt rundt i ringen under formiddagens racebedømmelser af engelsk mastiff.
Men historien om Fighter begynder også i messecenter Herning. Til hundeudstillingen i 2015 var Pia og hendes mand blot på besøg. Derhjemme havde de en rottweiler, men de havde længe ønsket en endnu en firbenet ven til familien. Derfor havde de undersøgt forskellige racer, og kaster opmærksomheden på racen engelsk mastiff, som på trods af sin store størrelse bedst betegnes som en blid kæmpe.
Derfor drog Pia mod DKK's udstilling i Herning for at se racen live. De faldt hurtigt i snak med folk fra kennel Kadija, som avler engelsk mastiff, der glædeligt fortalte om racen.
- Vi fik en rigtig god velkomst til i Herning, og besøget på udstillingen bekræftede os bare i, at racevalget passede godt til os. Vi blev ekstra begejstret for racen, efter vi havde mødt hundene live, og oplevet deres dejlige temperament, fortæller Pia Johansen, ejer af den engelske mastiff Fighter.
Ideen om Fighter kom til virkelighed på hundeudstillingen i Herning i 2015, og nu står de her igen. Denne gang er det Ulla Mccallan, som udstiller Fighter til dagens racebedømmelser i juniorklassen, hvor den store hanhund får karakteren excellent og bliver nummer 1 i klassen.
- Vi er rigtig glade for alt den hjælp, som vi har fået fra Ulla. Fighter er en pragtfuld hund, som bare elsker alle dyr og mennesker. Det er rigtig godt, at man kan bruge hundeudstillinger til at udbrede kendskabet til de forskellige racer, afslutter Pia Johansen inden hun giver sin glade kæmpehund et stort kram.
Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.
I Magasinet HUNDEN har vi hver måned en klumme på bladets sidste side. Har du et forslag til en klumme
Som lørdagens sidste oplæg på DKK’s inspirationsdage fortalte Jens Glavind og DKK’s dyrlæge Helle Friis Proschowsky om megatrends
Denne flinke kvinde gjorde lørdag opmærksom på, at vi alt for sjældent har gravhundebilleder. Det skal ikke hedde sig. Derfor får du her et galleri med billeder af gravhunde fra udstillingen i Ballerup
Det er egentlig en halvgammel ide, der lørdag klokken 10.30 blev til virkelighed i Fredericia, da de første personer kunne komme på en guidet rundtur på udstillingen
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?