Vi fandt vores blide kæmpe på hundeudstilling

05-11-2017 12:52, af Marie Helene Rigård Rohleder

Et møde med den blide kæmpe live til hundeudstilling for to år siden overbeviste Pia Johansen om, at deres næste hund skulle være en engelsk mastiff, og nu udstiller de Fighter til weekendens hundeudstilling i Herning

Copyright Ridehesten.com
Den 14 måneder gamle Fighter

Den blide kæmpe i form af den engelske mastiff Fighter på 14 måneder løber opmærksomt rundt i ringen under formiddagens racebedømmelser af engelsk mastiff. 

Men historien om Fighter begynder også i messecenter Herning. Til hundeudstillingen i 2015 var Pia og hendes mand blot på besøg. Derhjemme havde de en rottweiler, men de havde længe ønsket en endnu en firbenet ven til familien. Derfor havde de undersøgt forskellige racer, og kaster opmærksomheden på racen engelsk mastiff, som på trods af sin store størrelse bedst betegnes som en blid kæmpe. 

Derfor drog Pia mod DKK's udstilling i Herning for at se racen live. De faldt hurtigt i snak med folk fra kennel Kadija, som avler engelsk mastiff, der glædeligt fortalte om racen. 

- Vi fik en rigtig god velkomst til i Herning, og besøget på udstillingen bekræftede os bare i, at racevalget passede godt til os. Vi blev ekstra begejstret for racen, efter vi havde mødt hundene live, og oplevet deres dejlige temperament, fortæller Pia Johansen, ejer af den engelske mastiff Fighter. 

Ideen om Fighter kom til virkelighed på hundeudstillingen i Herning i 2015, og nu står de her igen. Denne gang er det Ulla Mccallan, som udstiller Fighter til dagens racebedømmelser i juniorklassen, hvor den store hanhund får karakteren excellent og bliver nummer 1 i klassen. 

- Vi er rigtig glade for alt den hjælp, som vi har fået fra Ulla. Fighter er en pragtfuld hund, som bare elsker alle dyr og mennesker. Det er rigtig godt, at man kan bruge hundeudstillinger til at udbrede kendskabet til de forskellige racer, afslutter Pia Johansen inden hun giver sin glade kæmpehund et stort kram. 

Læs også

Guide: Kom godt i gang med udstilling

Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.

Vinterferien skydes i gang med udstilling og hundeglæde – logrende haler, jubilæum og oplevelser for hele familien.

Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.

DING, DONG - Welcome to Winter Wonder Show i Herning

31-10-2025 08:15, af Line Pedersen

For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling

Mynder på DKK Ringsted

06-03-2023 08:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der var lagt op til en marathon lure coursing træning med 70 løb, da mynderne afholdt deres første aktivitet på DKK’s nye hundeaktivitetscenter i Ringsted i weekenden

HUSK Hundens dag i Tivoli Friheden på lørdag

02-06-2015 13:55, af Tine Luther
Lørdag den 6. juni afholdes ”Hundens dag” i Tivoli Friheden i Århus. Traditionen tro afvikler DKK en raceparade som en del af arrangementet.

NOSTALGI: Ærligt dommerreferat

15-07-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi bringer her et ærligt referat fra DKK’s internationale udstilling i Aalborg 18-19 oktober 1969 af dommer Alexander Krasilnikoff

Tillykke Dansk Kennel Klub

13-08-2022 13:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag står der for alvor jubilæum på udstillingen i Rønne

Så er der stemningsbilleder og video fra Bornholm

19-08-2018 07:00, af Marie Helene Rigård Rohleder

Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Bornholm er i fuld gang. Se flotte stemningsbilleder og video her!

Lad os se din vandhund

28-06-2020 14:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Det har været dejligt vejr den sidste tid. Derfor er der nok flere af jer, der har været i vandet med hundene. Lad os se jeres bedste billeder

Jeres billeder fra Vejen

20-06-2022 08:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sikke en dejlig weekend vi havde i Vejen. Hvordan så det ud hos jer

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Enid Bak Rasmussen er død i en alder af 102 år

13-02-2026 16:10, af Thomas Bach Jensen

Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord

 

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Er din hunds navn på årets topliste?

Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.

Enid Bak Rasmussen bisættes på fredag

17-02-2026 19:08, af Trine Askjær-Jørgensen

Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende

En historie om kærlighed og guldfeber

14-02-2026 19:00, af Trine Schmidt

Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.

Stendød.

Jagthundehvalpen: Fundamentet for den perfekte makker

Jagt|

I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.

Billeder fra Fredericia: Veteran og opdrætsklasser

Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.

Galleri fra Fredericia: Gruppevinderne

Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.