Den blide kæmpe i form af den engelske mastiff Fighter på 14 måneder løber opmærksomt rundt i ringen under formiddagens racebedømmelser af engelsk mastiff.
Men historien om Fighter begynder også i messecenter Herning. Til hundeudstillingen i 2015 var Pia og hendes mand blot på besøg. Derhjemme havde de en rottweiler, men de havde længe ønsket en endnu en firbenet ven til familien. Derfor havde de undersøgt forskellige racer, og kaster opmærksomheden på racen engelsk mastiff, som på trods af sin store størrelse bedst betegnes som en blid kæmpe.
Derfor drog Pia mod DKK's udstilling i Herning for at se racen live. De faldt hurtigt i snak med folk fra kennel Kadija, som avler engelsk mastiff, der glædeligt fortalte om racen.
- Vi fik en rigtig god velkomst til i Herning, og besøget på udstillingen bekræftede os bare i, at racevalget passede godt til os. Vi blev ekstra begejstret for racen, efter vi havde mødt hundene live, og oplevet deres dejlige temperament, fortæller Pia Johansen, ejer af den engelske mastiff Fighter.
Ideen om Fighter kom til virkelighed på hundeudstillingen i Herning i 2015, og nu står de her igen. Denne gang er det Ulla Mccallan, som udstiller Fighter til dagens racebedømmelser i juniorklassen, hvor den store hanhund får karakteren excellent og bliver nummer 1 i klassen.
- Vi er rigtig glade for alt den hjælp, som vi har fået fra Ulla. Fighter er en pragtfuld hund, som bare elsker alle dyr og mennesker. Det er rigtig godt, at man kan bruge hundeudstillinger til at udbrede kendskabet til de forskellige racer, afslutter Pia Johansen inden hun giver sin glade kæmpehund et stort kram.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.
For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling
Finaledagen på Bornholm kan nu genopleves i billeder
Fredag blev DKK's tredobbelte udstilling i Roskilde skudt i gang - og selvfølgelig var HUNDEN på pletten!
Som de fleste ved, er der hundeudstilling i Herning. Her kan man meget mere end at kigge på flotte udstillingshunde. Så Herning Messecenter er et godt sted at bruge sin søndag
Resultatet af DKK's bestyrelsesvalg 2021 er offentliggjort. Her kan du se, hvem der kom ind
Zahir er en ung hund af racen yakutskaya laika. Racen er fra Rusland og lørdag i Herning blev den for første gang udstillet i Danmark
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse