Når man siger Harris Jensen i hundeverdenen, og især blandt jagthundefolket, er der mange, som nikker genkendende. Den erfarne hundefører, der netop har modtaget Dansk Kennel Klubs guldnål for sin mangeårige indsats, er ikke kun passioneret omkring jagthunde. Han sætter også pris på naturens ro og nærvær, og netop det fandt han og hans hustru på Rold Gl. Kro.
Et sted, man vender tilbage til
– Man bliver aldrig færdig med at opleve naturen, fortæller Harris Jensen, der sammen med sin hustru og deres engelske setter Bob for nylig tilbragte fire dage på Danmarks første hundekro.
Parret har tidligere besøgt stedet, men følte ikke, de var færdige med at udforske området. Derfor blev endnu et ophold hurtigt booket, og det kom ikke til at skuffe.
– Vi elsker at komme her. Opholdet har været flot og fint, og der har ikke manglet noget. Vi kommer for naturen, for den nordjyske natur er noget helt særligt. Der er højt til himlen og en mere voldsom, men dejlig natur end den, vi er vant til på Sydfyn, siger Harris.
Bob i hundesengen
Hunden Bob, hvis stamtavlenavn er Hunter’s Limited Boss, havde også en god ferie. Han fik hurtigt øje på den luksuriøse hundeseng på værelset og tog den i brug med det samme.
– Vi havde egentlig troet, han ville hoppe op i sengen eller sofaen, men han valgte hundesengen – i hvert fald indtil han fik det for varmt og lagde sig på gulvet i stedet, lyder det fra Harris.
Bob er to år gammel og den seneste i rækken af hunde, Harris har haft med navnet Bob. Det begyndte helt tilbage, da han som syvårig fik sin første hund – en lille ukendt blanding, som kom til at hedde netop Bob.
Siden er det blevet til flere engelske settere, engelsk pointer og kleiner münsterländer. Og nu er det den unge setter, der nyder turene i skoven og samværet med Harris og hans kone.
Et koncept med potentiale
Harris og hans familie er begejstrede for kroens hundevenlige koncept: – Det er et fascinerende og gennemtænkt koncept. I udlandet, f.eks. i Tyskland og Italien, må man tage sin hund med de fleste steder, men sådan er det desværre ikke i Danmark endnu. Her er det dog anderledes, og jeg tror på, at det her koncept vil udvikle sig endnu mere i fremtiden, siger Harris.
En hædersmand i hundeverdenen
Udover at nyde ophold i det nordjyske, er Harris Jensen kendt som en engageret og erfaren skikkelse i DKK og jagthundemiljøet. Han blev indvalgt i Dansk Kennel Klubs bestyrelse i 2016 som repræsentant for jagthunderacerne og har været aktiv i både bestyrelsesarbejdet, Udvalget for stående jagthunde og som DKK’s repræsentant i SJD – Organisationen for Stående Jagthunde i Danmark.
For nylig modtog han Dansk Kennel Klubs guldnål som anerkendelse for sin store indsats.
– Harris, din dedikation, dit arbejde og din passion for jagthunde og især stående jagthunde fortjener stor anerkendelse. Med denne guldnål siger vi tak for din indsats, lød det i fra DKK's formand Jørgen Hindse ved overrækkelsen.
Natur, nærvær og nysgerrighed
Harris og hans hustru vender gerne tilbage til Rold Gl. Kro – for som de selv siger, så bliver man aldrig færdig med naturen. Hver årstid bringer noget nyt, og sammen med Bob er der altid noget at opleve.
Og skulle nogen være i tvivl, så er dommen fra Harris klar: – En hundekro er en rigtig god idé.
Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Da labrador retrieveren Elliot i denne uge fyldte seks år, blev det fejret med et kroophold i Rold, hvor både han og hans ejere nød ro, natur og hundevenlig luksus.
Fredag skrev vi om en jagthund, der havde været oppe at slås med en ulv. Men nu tager sagen en ny drejning. Det kan nemlig ikke bevises, at der var en ulv
Når jagtsæsonen skydes i gang, er det ikke vådeskud og angreb fra vilde dyr, der er de største farer for din jagthund. Mere normalt er det, at hunden får skader på muskler og led. Jagtskader som disse kan forebygges, understreger dyrlæge
Så er fredagsquizzen tilbage. Denne gang med en fuldblods jagthund
Er du også nysgerrig på, hvordan det går med hundekroen i Rold. Så se de sidste opdateringer her
Det var en gruppe jægere og en jagthund, der søndag fandt et skelet i skovene omkring Aarhus Lufthavn. Det skriver Stiften.dk
Selv om vi stadig nyder den lune sommervarme, er efterårets jagtsæson allerede skudt i gang. Desværre er det ikke ualmindeligt, at vores firbenede hjælpere kommer til skade i forbindelse med jagten: Skadesrisikoen er høj under de lange dages arbejde i hårdt terræn. Læs her, hvordan du kan minimere risikoen for skader hos din jagthund.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Nu bliver det lettere for jyske ejere af Cavalier King Charles Spaniel at få foretaget vigtige MRI-scanninger. Viborg Dyrehospital tilbyder nu den avancerede screening, der er afgørende for at bekæmpe arvelige lidelser som syringomyeli og sikre sundere avl i fremtiden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Når jeg tager afsted sammen med James for at besøge andre skoler, bliver jeg ofte mødt af den samme nysgerrighed: “Kan en hund virkelig gøre en forskel i skolen?”
Det korte svar er ja. Det lidt længere svar er, at det kræver lidt mere end bare en sød hund.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.