15. marts i år meldte Universitetshospitalet for familiedyr ud, at de søgte hunde til et projekt om smertestillende medicin til gigtplagede hunde.
Gigt er en lidelse i knogler og led, der kan være meget smertevoldende. Desværre er gigt hyppigt forekommende hos hunde, og mange hunde har brug for smertestillende medicin resten af livet. Derfor er valget af smertebehandling meget vigtig, skrev de dengang i deres opslag.
Hospitalet søgte hunde, som i forvejen var i behandling med smertestillende medicin, såsom Metacam eller Loxicom, Rimadyl, Onsior eller Previcox. Målet var at finde ud af, om man ville kunne bruge Gabapentin og Tramadol som supplement til den smertestillende medicin.
Konklusionen er nu, at det kan man godt.
– Vi mener, at begge præparater kan være gavnlig over for hunde med gigt som ikke responderer tilstrækkeligt med almindelig smertestillende medicin alene. Men man skal huske, at medicin ikke er (og skulle ikke ses som) den eneste løsning for smerter hos gigtpatienter, og at disse præparater er ikke mirakelkure. Vægttab, justering af motion, livstilsændringer, fysioterapi og andre tiltag er alle en vigtig del af den samlede behandling, ligesom hos mennesker. Det kræver selvfølgelig en indsats både fra klinikken og fra ejeren, da vi står sammen med ansvar over for hundens helbred, fortæller James Miles, der med støtte fra flere gode kolleger gennemførte projektet.
I alt fuldførte 18 hunde projektet, hvilket måske er en smule mindre end man havde håbet, men det ændrer ikke på projektets holdbarhed.
– I alt blev 23 hunde kørt ind i projektet - ca. 50 ejere kontaktede os, men der var flere hunde som ikke kunne deltage pga. vores krav i forhold til sundhedsstatus, behandling, osv. Kun 18 hunde fuldførte hele projektet, af forskellige årsager. Vi er utroligt taknemmelige for alt den støtte vi fik fra deltagerne. Man vil altid have flere! Men vores studie design var meget robust, og det betød at resultaterne var statistisk signifikante - dvs. at vi kan sige at resultaterne er meget sandsynlige fund pga. behandling frem for tilfælde, lyder det fra James Miles.
Projektet afslørede også, at der var bivirkninger ved medicinen for 7/10 hunde, hvilket overraskede James Miles.
– Det er rimelige mange, og flere end vi forventede ud fra studier hos unge hunde. For de fleste var bivirkninger milde og forbigående, især hvis dosis blev justeret kortvarigt. Men man skal både som dyrlæge og som ejer være opmærksom på, at ældre hunde sandsynligvis er lidt mere modtagelige over for bivirkninger end unge hunde, og måske overveje en 1-2 ugers opstartsfase, hvor mængden af medicinen gradvis øges fra et lavt niveau op til den fulde dosis. Og selvfølgelig, hvis bivirkninger bliver ved og dermed nedsætter hundens livskvalitet, skal man overveje at ændre dosis eller skifte præparat til en anden, siger han.
Slidgigt er ikke længere kun noget, ældre hunde døjer med. En ny undersøgelse viser, at også helt unge hunde – allerede fra 2-årsalderen – kan have ondt i leddene. Og som hundeejer opdager man det slet ikke altid. Derfor opfordrer dyrlæger til mere opmærksomhed og tidligere tjek.
Gigt er en almindelig årsag til smerter hos ældre hunde. Gigt dækker over en række sygdomme i muskel- og skeletsystemet, hvor smerter kan opstå i og omkring led i ben og rygsøjle. Kroniske smerter som følge af gigt kan medføre en væsentlig forringelse af hundens livskvalitet
I takt med at hunden bliver ældre kan fysiske problemer som eksempelvis gigt, gøre det svært for den at træne på samme måde, som den kunne da den var yngre – men mental stimulering er vigtig, også for den gamle hund. Et forskerhold fra Wien, har undersøgt muligheden for at aktivere hunde ved hjælp af interaktive videospil – og deres erfaringer er lovende.
I år kan den danske veterinæruddannelse fejre 250 års fødselsdag. Det bliver fejret med et spændende åbent hus 11. maj
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt
Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor
At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?
Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.