True Blood-stjerne støtter WSPA i kampen mod rabies og mishandling

02-01-2012 13:30, af Tine Luther
Skuespiller Kristin Bauer fra den populære vampyrserie True Blood støtter WSPA’s kampagne mod rabies og mishandling af hunde. Hvert år slås omkring 20 millioner hunde ihjel på frygtelig måder, fordi folk frygter rabies.
Copyright Ridehesten.com
Kristin Bauer støtter kampagnen ved (blandt andet på Twitter) at fortælle sine fans om de forfærdelige masseaflivninger, som hunde udsættes for på grund af rabies. Hun er dermed med til at udbrede WSPA’s budskab om, at rabies kan bekæmpes uden masseaflivning. Her ses Kirstin med sin egen hund Ozman. (Foto: WSPA)

Brutale overfald og blodige bid er ikke fremmed for skuespiller Kristin Bauer, som spiller vampyren Pam i den populære serie True Blood på TV2 Zulu. Men uden for seriens kulisser er den amerikanske skuespillerinde indædt modstander af vold og blodtørst, og derfor har Kristin Bauer valgt at støtte WSPA’s kampagne, som skal beskytte hunde mod rabies og mishandling. Det er især de 20 millioner hunde, som hvert år slås ihjel i misledte og fejlslagne forsøg på at bekæmpe rabies, der har fået skuespillerinden til at reagere. ”Jeg blev fuldstændig chokeret over at høre, at regeringer rundt om i verden forgifter, skyder og gasser hunde i et forsøg på at kontrollere rabies. Det er virkelig vigtigt at fortælle om WSPA’s alternative og mere effektive og humane løsning på problemet – nemlig massevaccination af hundene – så den her mishandling af hundene kan stoppe,” siger Kristin Bauer. Aflivning stopper ikke rabies Regeringer tyer ofte til masseaflivning af hunde, når rabies bryder ud. Hundepatruljer sendes således ud for at indfange og aflive hunde, og det går både ud over raske og syge hunde. Også hunde, der tilhører familier, tages med. Det på trods af, at aflivningerne ikke kan stoppe sygdommen fra at sprede sig. Et velfungerende vaccinationsprogram er langt mere effektivt til at beskytte både hunde og mennesker mod rabies. Faktisk er det muligt helt at udrydde sygdommen med vacciner. WSPA (World Society for the Protection of Animals) har tidligere gennemført massevaccination af hunde på ferieøen Bali og fik halveret antallet af rabiestilfælde på et år. Nu har regeringen valgt at stoppe masseaflivningerne og i stedet vaccinere hundene. Målet er at gøre øen rabiesfri i 2012. Siden har WSPA indledt et lignende projekt i samarbejde med regeringen i Bangladesh. Også den engelske sangerinde Leona Lewis støtter op om WSPA’s kampagne mod rabies og mishandling. Læs mere om WSPA’s kampagne mod rabies og mishandling på wspa.dk/stop-rabies.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Kan min hund tåle vindruer?

Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.