Tørre øjne – hvad er det?

14-10-2017 20:00

Astrid Gerd Holtet

Sygdommen ”Tørre øjne” – eller Keratokonjunktivitis Sicca - kan, hvis ubehandlet, føre til nedsat syn og blindhed.  Hvad ligger bag de tørre øjne og hvad skal du holde øje med?  

Copyright Hunden.dk
Foto: Shutterstock
Nyheden fortsætter efter annoncen

”Tørre øjne” er et andet navn for sygdommen Keratokonjunktivitis Sicca, som også forkortes KCS. Det er en forholdsvis almindelig øjensygdom hos de danske hunde, som opstår hvis en, eller flere, af tårekirtlerne er midlertidigt eller permanent ødelagte. Modtager hunde med KCS ikke behandling, ødelægges hornhinden med tiden og de får nedsat syn eller bliver helt blinde.

Hvad er Keratokonjuktivitis Sicca?

KCS er en smertefuld sygdom hvor en, eller flere, af hundens tårekirtler påvirkes således, at der dannes mindre af den vandige del af øjets tårevæske, og dermed fremstår tårevæsken tyk og slimet.  Ødelæggelsen af tårekirtlerne skyldes oftest en tilstand, hvor hundens eget immunforsvar angriber, og dermed ødelægger, kirtlerne. Derudover kan det også skyldes traumer eller infektioner, og indtag af visse medikamenter.

Tårevæskens funktion er blandt andet at smøre øjet, samt beskytte og give næring til hornhinden. Når den vandige del af tårevæsken er reduceret, eller helt mangler, bliver øjet mere sårbart over for skader og infektioner.  Der ses derfor ofte samtidige hornhindesår og øjenbetændelser, når hunden har KCS.

Hvad skal du holde øje med?

Nyheden fortsætter efter annoncen

Symptomerne på KCS er blandt andet at hunden blinker mere end normalt, og kniber øjet sammen. Tåresekretet kan synes mere tykt og klistret, og hornhinden kan få en mat overfalde. I nogle tilfælde ses der sortpigmentering af hornhinden, og der kan vokse blodkar ind over den. Opstår der en samtidig øjenbetændelse, kan øjets slimhinde være rød og hævet, og der kan være gulligt pus. Hos mange hunde vil begge øjne være ramt samtidig.   

Hvordan behandles KCS?

Sygdommen kan behandles ved at give øjendråber, der fremmer produktionen af tårevæsken, og derudover gives der kunstige tårer, enten som øjendråber eller øjengel. Denne behandling er oftest livslang. Er der en tilstødende øjenbetændelse eller hornhindesår, skal disse selvfølgelig også behandles. Opdages sygdommen tidligt og startes behandlingen med det samme, er prognosen for at redde hundens syn god. Jo længere tid tilstanden er ubehandlet, jo større risiko er der for at synet tager skade.

Hvem får KCS?

Sygdommen er forholdsvis almindelig, og rammer oftest midaldrende og ældre hunde. Der er visse racer, der har en øget risiko for at udvikles KSC, herunder cavalier king charles spaniel, engelsk bulldog og både den engelske og amerikanske cocker spaniel.

/Astrid Gerd Holtet, dyrlæge

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout