30. oktober er der Show of Winners, men allerede inden det store arrangement på Royal Stage i Hillerød, vifter Show of Winners med halen.
9. til 12. september afholdes der nemlig det virtuelle løb WINNER WALK AND RUN.
Her kan alle hundeglade personer komme ud at gå eller løbe en tur med deres hund i den friske luft og den dejlige natur.
Alle kan deltage på de tre forskellige distancer, ingen kommer sidst, og der er mange spændende præmier til deltagerne.
Dagen foregår fra deltagernes egen valgte lokation. Det kan være hjemme hos dem selv, hvor man samler sine venner med deres hunde, eller ved et mødested ude i naturen, hvor alle mødes.
Man kan vælge at lave en konkurrence, hvor man ser hvem der løber hurtigst, eller man kan følges ad og evt. holde en pause undervejs, hvor man nyder den medbragte madpakke.
Man gennemfører den valgte distance ad en selvvalgt rute på et selvvalgt tidspunkt inden for 9. - 12. september 2021.
Man står selv for tidtagning, der kan gennemføres med eget stopur, GPS eller en sportsapp.
Efter at have gennemført distancen kan man registrere sin tid og udskrive diplom på Sportstiming.dk.
For hver gået eller løbet kilometer, der bliver gået samlet, donerer Show of Winners to kroner til Hundesport mod Cancer.
Du kan tilmelde dig arrangementet her
Den smukke og elegante samojedehund Bullet imponerede dommerne og publikum og sikrede sig sejren i en af årets mest prestigefyldte konkurrencer.
Den talentfulde juniorhandler Simone Riisgaard Kristiansen imponerede dommerne og sikrede sig sejren i juniorhandling-finalen ved Dansk Kennel Klubs prestigefyldte Show of Winners.
Oplev hundesportens mest glamourøse aften, når Danmarks smukkeste hunde konkurrerer i Brøndby Hallen på lørdag ved Show of Winners.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN
Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN
Weekendens hundekalender byder på et bredt udvalg af aktiviteter over hele landet fra specialklubudstillinger og skuer til rally, lydighed og hyrdehundeprøver for alle, der vil ud og opleve hundelivet tæt på