Bjarke Kirkegaard Nielsen
Servicehunde Til Handicappede (STH) står netop nu og mangler hvalpeværter. Lige nu er der tre hvalpe ude ved hvalpeværter og for, at de skal holde kadencen, skal der være otte hunde ude ved familier.
Det kommer til at betyde, at der bliver større ventetid for handicappede, der venter på en servicehund.
En hvalpevært er en familie, der har hvalpen boende det første år, så hunden kan vænne sig til rytmer og oplevelser hos en familie.
– Rigtig mange har brugt coronatiden på selv at få en hund, så lige nu har vi faktisk mangel på hvalpeværter, siger Lise Klint, der er daglig leder af STH til sn.dk.
Organisationen har ikke problemer med at skaffe hunde, og de oplever også stadig at få donationer, men ønsker man at hjælpe STH, så skal man altså melde sig som hvalpevært.