Selvom mange nok ikke har været klar over det, er der aldrig blevet lavet konkret forskning på den raske hunds bevægelsesmønster. Man har hidtil kun studeret syge dyr eller dele af bevægelsen. Tyske forskere har derfor siden 2006 undersøgt 337 hunde af 32 forskellige racer. Martin S. Fischer, der er professor i systematisk zoologi og evolutionsbiologi, har sammen med et hold af zoologer studeret de mange hunde til mindste detalje. Hundene har skullet løbe, trave og lunte foran to højhastighedskameraer, der der filmede dem fra siden og forfra. De blev også optaget med et højhastighedsrøntgenkamera og udstyret hundene med reflektorer og filmet med infrarødt kamera. På den måde var det muligt at registrere både led- og muskelbevægelser. Optagelserne blev efterfølgende analyseret, og forskerne fandt blandt andet ud af, at man fejlagtigt har placeret skulderled og hofteled i samme niveau. Hunde bevæger sig ens. Selvom der kan være stor forskel på en chihuahua og en grand danois, har forskerne efter målinger erfaret, at overarmen udgør nøjagtigt 27 procent af hele forbenets længde. Derimod varierer længden af skulderbladet og ligger imellem 24 og 34 procent. På kortbenede hunde er skulderbladet forholdsvis langt, mens det på langbenede hunde og løbere som eksempel greyhounds er relativt kort Et udvalg af de mange billeder fra forsøget er samlet i bogen ”Hunde in Bewegung”, som udkommer i juni måned og henvender sig til den almindelige hundeejer. Kilde: b.dk
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.