Redningshund behandles med stamceller

25-10-2012 14:19, af Tine Luther
En amerikansk redningshund kunne grundet smerter ikke arbejde som tidligere – nu får den hjælp via stamcellebehandling.
Copyright Ridehesten.com
Stamcellebehandling kan hjælpe mod forskellige sygdomme. (Modelfoto: Shutterstock)

Mangt en hundeejer frygter det øjeblik, hvor deres hund rammes på helbredet. Der er dog håb for dem, der har midler til en forholdsvis dyr behandling – visse lidelser kan nemlig lindres ved hjælp af stamcellebehandling. Et eksempel herpå: For nylig nåede den syv år gamle redningshund Powder, der blandt var med til at redde syv mennesker ud af ruiner ved det store jordskælv i Haiti i 2010, et smertepunkt, der gjorde hendes arbejde som redningshund umuligt. Begge skuldre og albuer var plaget af gigt. Gigten blev behandlet, men da det ikke var nok, og hunden stadig havde smerter, undersøgte man yderligere og fandt ud af, at der også var problemer med Powders sener. Yderligere behandling blev iværksat af en dyrlæge fra Florida. Dyrlægen tog fadt ud af Powders krop, og fedtet blev separeret, så man kun havde stamceller tilbage. Disse blev sprøjtet ind omkring de plagede områder. I løbet af 30 dage virker stamcellebehandlingen, og så kan Powder forhåbentlig genoptage arbejdet som redningshund. SE mere via linket under billedet til højre. Kilde: lifewithdogs.tv

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Oplev K9 Biathlon træning i Varde

14-11-2025 14:30, af Michelle Mortensen

Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Nyt nummer af HUNDEN fyldt med inspiration, viden og hundeglæde

12-11-2025 07:00, af Redaktionen

Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.

 

Vinderne er fundet – Vil du deltage i december måneds konkurrence?

13-11-2025 07:40, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.

Winter Wonder Show satte punktum for et fantastisk udstillingsår

09-11-2025 22:30, af Karina Green Damsgaard

Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?