Politianmeldt: Gipote vildleder forbrugere

30-04-2020 08:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Virksomheden Petimo, der står bag Gipote.dk er sammen med tre andre webbutikker politianmeldt af forbrugerombudsmanden for at vildlede om abonnementer

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Annette Boe Østergaard

Gipote.dk slår sig op på at være Danmarks største portal for køb og salg af hunde. Nu har firmaet bag hjemmesiden, Petimo A/S, fået en mindre flatterende beskrivelse. De er nemlig netop blevet politianmeldt af Forbrugerombudsmanden for at vildlede om abonnementer. Det skriver Forbrugerombudsmanden i en pressemeddelelse.

Problemet er, at Petimo A/S ikke oplyser tydeligt nok, at man som kunde tilmelder sig et abonnement, når man handler på siden.

Hos Gipote.dk kan man købe sig adgang til kontaktoplysninger på sælgerne bag hundeannoncerne. Købet af disse oplysninger er dog betinget af, at man også tegner et løbende abonnement.

Når nye kunder indtaster betalingskortoplysninger ved køb af et produkt eller en ydelse på hjemmesiderne, bliver oplysningerne samtidig anvendt til at trække de efterfølgende betalinger for det løbende abonnement.

Da kunderne ikke har givet et oplyst samtykke til at købe et abonnement og betale for abonnementet via deres betalingskort, er det endvidere Forbrugerombudsmandens vurdering, at abonnementsaftalerne er ugyldige og betalingerne uautoriserede efter forbrugeraftaleloven og betalingsloven. Kunderne har derfor krav på tilbagebetaling af de beløb, som de har betalt i abonnement.

Forbrugerombudsmanden har behandlet sagerne efter klager fra forbrugere, der er blevet overraskede over, at de pludselig blev opkrævet månedlige beløb efter at have handlet på hjemmesiderne.

– Det er vildledende, hvis en virksomhed ikke oplyser den fulde pris og vilkår, over for sine kunder. Desværre får vi klager over mange webbutikker, der tilsyneladende ikke ønsker at oplyse kunderne tydeligt om, at man kun kan være kunde, hvis man køber et abonnement. De virksomheder, der ikke oplyser tydeligt om abonnementsvilkår og priser, kan risikere at skulle betale penge tilbage til kunderne for abonnementerne. Som forbruger kan man naturligvis ikke blive forpligtet til at betale for et abonnement, som man ikke er klar over, at man skulle have købt, lyder det fra Forbrugerombudsmand Christina Toftegaard Nielsen.

Læs hele pressemeddelelsen her

Info

GODE RÅD TIL DIG, DER HAR BETALT FOR ET ABONNEMENT, DU IKKE MENER AT HAVE KØBT:

• Kontakt virksomheden og gør opmærksom på, at du ikke mener, at du har accepteret abonnementsaftalen. Du er ikke bundet af abonnementsaftalen, hvis oplysningerne ikke er givet tydeligt og i fremhævet form. Du kan henvise til forbrugeraftalelovens § 12, stk. 2.

• Kontakt din bank og gør opmærksom på, at der er blevet hævet uretmæssigt på dit kort, fordi du ikke har accepteret, at virksomheden må trække betalingen for abonnementet.

• Forbrugerombudsmanden hører gerne fra dig, hvis du forgæves har forsøgt at få dine penge igen fra enten virksomheden eller din bank. Kontakt dem via deres kontaktformular på hjemmesiden

Læs også

Gipote.dk - et hundeannoncemarked

04-03-2014 09:37, af Tine Luther
Hos Gipote bliver der arbejdet intensivt i annoncemarkedet. Konstant er der to mand på, der skal sikre, at der ikke er fupannoncer eller hunde fra hvalpefabrikker. Det betyder, at annoncørerne kan føle sig sikre på, at de ikke står ved siden af svindlere. Der bliver også konstant arbejdet på at skaffe respons til annoncerne fra dejlige familier, der leder efter den rette hund.

Politi efterlyser ejere til 17 hunde

13-12-2022 14:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

17 hunde er fundet på en ejendom på Mors. Nu efterlyser politiet ejerne til de mange hunde

Kvinde dømt for illegal handel med hundehvalpe

29-01-2024 14:26, af Anne Cecilie Sohl

I en tilståelsessag er kvinde nu dømt for at have importeret og solgt hundehvalpe uden de nødvendige tilladelser.

Politi sigter 25-årig mand efter hundeangreb

27-07-2020 08:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

11 dage tog det før politiet fandt frem til ejeren af den hund, der 13. juli angreb en syvårig pige på en legeplads

Stjålet retriever fundet på plejecenter

20-11-2023 20:47, af Anne Cecilie Sohl

Tirsdag i sidste uge forsvandt en hund fra en adresse i Vordingborg, og ejeren, en 69-årig mand, efterlyste hunden på de sociale medier, for han var i sagens natur bekymret for, hvor hans hund var henne.

Lille hund efterladt i bur ved vejkanten

04-02-2017 10:11, af Kasper Larsson
Mandag formiddag fandt det lokale politi i Boston en hund, som var blevet efterladt i vejkanten

Corona-karantæne giver hvalpedrømmen vinger

24-03-2020 12:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmark under corona-karantæne og aflyste ferieplaner har givet mange danskere tid til at overveje, om det er i år, de skal have den hund, de altid har drømt om. Et hvalpekøb må ikke være tidsfordriv for karantæneramte skolebørn, mener Dansk Kennel Klub, der dog oplever, at danskerne i stigende grad køber hund med omtanke

Knytnæve i dusør for at redde hund

27-06-2019 15:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En 64-årig kvinde måtte tirsdag indse, at det til tider kan give blå mærker at være hundeven

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Rejse med hund: Regler for Østrig 2026

Info|

Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.

Rejse med hund: Regler for Frankrig 2026

Info|

Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende