Ud over annoncerne er Gipote også en hundeside, hvor brugerne hjælper hinanden i et forum. Den gratis brevkasse er også unik. Som den eneste hundeside i Danmark, kan Gipote tilbyde gratis hjælp inden for flere forskellige kategorier. Eksempelvis kan man spørge dyrelægen, adfærdsbehandleren, dyretandlægen, hundefrisøren og andre eksperter. Artikler om hunde, gallerier og andre ting præger også siden, men primært er Gipote.dk en side, der formidler kontakt mellem den seriøse hunde/hvalpe-sælger og den seriøse køber. Alle aldersgrupper Gipote bruges af mange forskellige mennesker. Lige fra den lille pige på 12 år, som drømmer om at få hund og spørger til det i forummet, til dem, som lige har fået hund og har brug for et godt adfærdsråd, og igen til dem som skal sælge hvalpe eller hund. Professionelle opdrættere, hobbykenneler og mange andre har deres daglige gang på Gipote, men flest af alle er dem, som bladrer annoncerne igennem for at finde deres nye bedste ven. Kort om Gipote • Mere end 30.000 hunde og hvalpe bliver formidlet til nye familier hvert år gennem Gipote´s annoncemarked • Flere end 110.000 mennesker har oprettet sig som bruger på Gipote.dk • Gipote er i tæt kontakt med sine brugere, blandt andet på Facebook, hvor Gipote står for to store hundesider, der tilsammen har mere end 50.000 glade hundefolk samlet. • Gipote.dk samarbejder med en del organisationer, eksempelvis Dyrenes Beskyttelse, Dyrenes Værn, OASA og flere andre. Fremtidens ambitioner for siden er, at Gipote skal have meget tættere samarbejde med foreninger som eksempelvis Dansk Kennel Klub. På den måde skal der sikres et endnu mere seriøst annoncemarked til glæde for både kenneler og de, der søger en hund. Du finder link til Gipote under billedet til højre.
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I disse dage udkommer juninummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.