Overraskende vinder i Vejen

18-08-2023 18:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Første dag i Vejen er slut. Det har været en dejlig dag, som sluttede med en overraskende men yderst fortjent vinder

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

De gamle hundehistorikere er nok blevet lidt ekstra grå i hårbunden efter dagens udstilling i Vejen. For hvornår har en japansk hund sidst vundet Best In Show på en dansk udstilling, og hvornår har en papillon taget BIS? De spørgsmål rumsterer nok stadig i de gråsprængte baghoveder, for det var lige præcist, hvad der skete i dag, da Griffin Princess Fantasy Alonso tog titlen som Best In Show. 

Han er ejet af tyske Yvonne Weber og Arei Ukui, og det var en glad Yvonne Weber, der efterfølgende blev hyldet for sejren. 

- Det er da rigtig dejligt at vinde her i Danmark, for jeg har en fornemmelse af, at det ikke er tit, en papillon vinder her, lød det efterfølgende fra Yvonne Weber, der også ved, hvad det er der gør hendes japansk opdrættede hund speciel:

- Han elsker bare at blive udstillet, og det kan man se på ham. Han er altid klar, også når udstillingerne bliver lidt lange. Han har en showy attitude. 

Den attitude havde den danske BIS-dommer Birte Scheel også fået øje på. 

- Han er først og fremmest meget racetypisk, han er fuld af godt humør, og så har han bare et super temperament, fortalte hun efter BIS-finalen, som hun var beæret over at dømme:

- Det er da en stor ære at dømme en BIS-finale som denne. Og så var jeg heldig at have et rigtig flot felt af finalehunde, hvilket gør fornøjelsen endnu større. 

Bedste danske hund blev Bitta Wöhliches og Marianne Thorsens australien shepherd, Leading Angel's Waltz The Spotlight, der kom på en fjerdeplads. 

På tredjepladsen kom den engelske cocker spaniel, Travis Wood Grouse, fra Norge. 

Nummer to blev den smukke svenske rottweiler, Siderotts Atom, som også tidligere har gjort sig godt i Danmark.

Læs også

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

DRK gør klar til juleudstilling i Køge i morgen

28-11-2025 12:00, af Karina Green Damsgaard

Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Stor risiko for at gå i hundene

17-06-2015 09:54, af Tine Luther
Dansk Kennel Klub udsender hermed en advarsel gældende for området omkring Vejen i den kommende weekend, den 20. og 21. juni 2015: Der vil være meget stor risiko for at gå i hundene, når der afholdes dobbelt international hundeudstilling med deltagelse af ikke færre end 6.000 hunde fordelt på 240 forskellige racer fra 23 forskellige lande.

S: Sund fornuft ikke trådt ud af kraft

08-02-2022 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

EU’s Veterinærforordning, der trådte i kraft 28. januar, får ikke rosende ord med på vejen af Socialdemokraternes fødevareordfører Anders Kronborg

Vejen: Denne race kan du kun se i dag

20-08-2023 09:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har kigget på de racer, der kun har en hund med på udstillingen. Her kan du se, hvilken race du kun kan opleve i dag

Vejen: Juniorhandlerne blev testet igennem

19-08-2023 14:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den slovenske dommer Tatjana Urek Jipping gav de danske juniorhandlere masser af mulighed for at vise deres kunnen

Jubiiiii vi er i gang igen

18-06-2021 10:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Klokken 9.30 begyndte de første bedømmelser i Vejen. 15 måneders pause er nu ovre, og hvor er det dejligt

Se alle vinderne fra Vejen!

01-07-2014 13:10, af Tine Luther
På HUNDE PÅ TOPPEN kan du se alle vinderne fra DKK-udstilling i Vejen - og du kan selv lægge din egen hunds resultater + foto på. Det gælder ikke bare denne udstilling - men masser af andre hundearrangementer!

Efter regn kommer solskin

15-06-2024 18:29, af Anne Cecilie Sohl

Det beviste vejrguderne i Vejen lørdag. Efter en drivvåd formiddag og start på eftermiddagen, begyndte solen at titte frem i horisonten. 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Vitus og Hundestjernen – 2. december

02-12-2025 14:00, af Anne Egede

Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Del dine historier og nyheder med hunden.dk

Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.