De gamle hundehistorikere er nok blevet lidt ekstra grå i hårbunden efter dagens udstilling i Vejen. For hvornår har en japansk hund sidst vundet Best In Show på en dansk udstilling, og hvornår har en papillon taget BIS? De spørgsmål rumsterer nok stadig i de gråsprængte baghoveder, for det var lige præcist, hvad der skete i dag, da Griffin Princess Fantasy Alonso tog titlen som Best In Show.
Han er ejet af tyske Yvonne Weber og Arei Ukui, og det var en glad Yvonne Weber, der efterfølgende blev hyldet for sejren.
- Det er da rigtig dejligt at vinde her i Danmark, for jeg har en fornemmelse af, at det ikke er tit, en papillon vinder her, lød det efterfølgende fra Yvonne Weber, der også ved, hvad det er der gør hendes japansk opdrættede hund speciel:
- Han elsker bare at blive udstillet, og det kan man se på ham. Han er altid klar, også når udstillingerne bliver lidt lange. Han har en showy attitude.
Den attitude havde den danske BIS-dommer Birte Scheel også fået øje på.
- Han er først og fremmest meget racetypisk, han er fuld af godt humør, og så har han bare et super temperament, fortalte hun efter BIS-finalen, som hun var beæret over at dømme:
- Det er da en stor ære at dømme en BIS-finale som denne. Og så var jeg heldig at have et rigtig flot felt af finalehunde, hvilket gør fornøjelsen endnu større.
Bedste danske hund blev Bitta Wöhliches og Marianne Thorsens australien shepherd, Leading Angel's Waltz The Spotlight, der kom på en fjerdeplads.
På tredjepladsen kom den engelske cocker spaniel, Travis Wood Grouse, fra Norge.
Nummer to blev den smukke svenske rottweiler, Siderotts Atom, som også tidligere har gjort sig godt i Danmark.
Så er billederne fra udstillingen i Fredericia kommet på hjemmesiden.
Den engelske springer spaniel triumferede på årets første internationale udstilling.
Efter en tæt konkurrence blandt mange dygtige juniorhandlere kunne Amalie Grønborg sikre sig sejren med sin samojedehund Ellie.
Hunde har desværre, ligesom alle os andre, en udløbsdato - og for nogle hunde kan vejen derhen være mindre god. Men nu har et forskerhold fra Arizona State University måske fundet en helt essentiel faktor, når det gælder vores hundes sundhed.
Et vaskeægte hattrick af Shyloch Statement
Den engelske springer spaniel triumferede på årets første internationale udstilling.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Så er billederne fra udstillingen i Fredericia kommet på hjemmesiden.
Det kræver mod og vilje at satse alt på en idé og føre den ud i livet. Miriam Søndergaard, ejer af træningscenteret INDOG, er en af de iværksættere, der ikke lader sig stoppe af udfordringer. Hendes seneste projekt, som er produktion af både hundetelte og telte til mennesker, er et vidnesbyrd om hendes dedikation til kvalitet og innovation.
Efter en tæt konkurrence blandt mange dygtige juniorhandlere kunne Amalie Grønborg sikre sig sejren med sin samojedehund Ellie.
Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
På dag to i Fredericia skal en ny flok hunde ind og vise sig frem i ringen med målet om at slutte sig til gårsdagens finalister i Best in Show senere i dag.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet