De gamle hundehistorikere er nok blevet lidt ekstra grå i hårbunden efter dagens udstilling i Vejen. For hvornår har en japansk hund sidst vundet Best In Show på en dansk udstilling, og hvornår har en papillon taget BIS? De spørgsmål rumsterer nok stadig i de gråsprængte baghoveder, for det var lige præcist, hvad der skete i dag, da Griffin Princess Fantasy Alonso tog titlen som Best In Show.
Han er ejet af tyske Yvonne Weber og Arei Ukui, og det var en glad Yvonne Weber, der efterfølgende blev hyldet for sejren.
- Det er da rigtig dejligt at vinde her i Danmark, for jeg har en fornemmelse af, at det ikke er tit, en papillon vinder her, lød det efterfølgende fra Yvonne Weber, der også ved, hvad det er der gør hendes japansk opdrættede hund speciel:
- Han elsker bare at blive udstillet, og det kan man se på ham. Han er altid klar, også når udstillingerne bliver lidt lange. Han har en showy attitude.
Den attitude havde den danske BIS-dommer Birte Scheel også fået øje på.
- Han er først og fremmest meget racetypisk, han er fuld af godt humør, og så har han bare et super temperament, fortalte hun efter BIS-finalen, som hun var beæret over at dømme:
- Det er da en stor ære at dømme en BIS-finale som denne. Og så var jeg heldig at have et rigtig flot felt af finalehunde, hvilket gør fornøjelsen endnu større.
Bedste danske hund blev Bitta Wöhliches og Marianne Thorsens australien shepherd, Leading Angel's Waltz The Spotlight, der kom på en fjerdeplads.
På tredjepladsen kom den engelske cocker spaniel, Travis Wood Grouse, fra Norge.
Nummer to blev den smukke svenske rottweiler, Siderotts Atom, som også tidligere har gjort sig godt i Danmark.
Drømmer du om en tur i ringen, når Dansk Kennel Klub åbner udstillingsåret 2026 i Fredericia? Den første frist for tilmelding lakker mod enden, og du skal være hurtig, hvis du vil sikre dig den bedste pris.
Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
En stor familie. Sådan kan sammenholdet i tre telte ved Ring 25 bedst beskrives
En lang juniorhandlerkonkurrence sluttede kort efter klokken 15 med Frederikke Dalgaard Petersen som vinder
Folketinget har vedtaget en ændring til dyreværnsloven som baner vejen for den nye smileyordning for hundekenneler og hundepensioner, som har til formål at fremme dyrevelfærden
Det er varmt i dag, og derfor er det rigtig vigtigt, at hunde ikke efterlades i bilerne.
Heldigvis er danske udstillinger populære hos internationale dommere. Derfor kan Dansk Kennel Klub tiltrække nogle fornemme af slagsen. En af dem er irske Paul Lawless
Er der en bestemt race, du ønsker at se i Vejen, så kan du lige her se, hvilke ringe de forskellige racer er i. Denne oversigt gælder fredag
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.