Lisa Owen-Jones fra Stoke Newington, London, var – som så mange andre hundeejere – ked af at forlade sin hund hver dag for at gå på arbejde. Det var ikke rart, når hunden sad ved døren med triste øjne, og hun følte sig skyldig overfor sin 4–benede ven. Derfor bestemte hun sig for, at hendes fox terrier, Florence, skulle komme i første række og opsagde sit job i marketingbranchen. I fritiden har Lisa Owen-Jones altid haft sin hund med sig overalt, og fra deres byture var der spirret en ny idé frem. Lisa Owen-Jones var træt af at stå og vinke uden for kaffebarerne i forsøget på at få personalets opmærksomhed, og hun var træt af at stå ude i regnen og drikke sin kaffe – når hun ikke kunne se nogen grund til, at hun og hunden måtte gå indenfor. Den nye idé gik ud på at starte en kaffebar, hvor der både er servering for mennesker og hunde. I dag har Lisa Owen-Jones sin hund med, når hun går på arbejde i sin kaffebar Scooby’s Boutique Coffee Bar, er ligger i Muswell Hill. Det har ikke været nogen let opgave at opstarte kaffebaren, men Lisa Owen-Jones fortryder ikke, at hun har forladt sit gode job til fordel for kaffebaren, hvor hun er sammen med sin hund hele dagen. Kilde: lifewithdogs.tv
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
1-års fødselsdag for udenrigsministerens tollerhvalpe blev fejret med fælles middag, hundekram og højt humør på Danmarks første hundekro.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.