Service- og arbejdshunde hjælper mennesker med en lang række forskellige opgaver. Vi bruger hunde til alt fra at hjælpe folk med nedsat syn til at finde mennesker begravet i ruiner efter naturkatastrofer.
Træningen af disse højt specialiserede hunde er lang og omkostningsfuld, og langt fra alle hunde egner sig til disse krævende arbejdsopgaver. Mange af de hunde der starter træningen, kommer aldrig i mål, og ender i stedet som almindelige familiehunde. Der er derfor stort fokus på at finde de rette hunde til træningsprogrammerne, for at begrænse frafaldet mest muligt.
Arizona Canine Cognition Center, som er del af Arizona Universitet arbejder med at finde nye måder til at finde frem til de rigtige hunde. Der har i lang tid været stor fokus på hundenes fysik og temperament, når nye hunde skal udvælges, men i et nyt studie har centeret kigget nærmere på hundenes kognitive evner, og hvorvidt disse kan forudsige deres succes som service- og arbejdshund.
Forskerne bag studiet peger på, at hundene stilles overfor vanskelige opgaver når de træner, som de skal kunne løse. Derudover skal de evne at komme op med nye løsninger på opgaver, når tingene ikke går efter bogen ude i den virkelige verden.
Forskerne bag studiet undersøgte to typer af service- og arbejdshunde; servicehunde, der hjalp folk med fysiske handicap, og bombehunde, der arbejdede for den amerikanske flåde. De testede næsten 300 unge hunde i en lang række puslespil og problemløsningsopgaver.
Det forskerne kom frem til var, at de hunde, der egnede sig til netop disse to typer jobs, havde brug for væsentligt forskellige egenskaber. For servicehundene var det først og fremmest vigtigt at de var opmærksomme på ejerne og evnede at holde øjenkontakt i lang tid ad gangen. Hos bombehundene derimod, var det vigtigt at de havde en god korttidshukommelse og at de var følsomme overfor menneskeligt kropssprog.
Forskerne kiggede derefter på hvorvidt de ved hjælp af kognitive tests kunne forudsige, hvilke hunde der blev gode til deres job, og de fandt at de med stor præcision kunne forudsige hvilke hunde, der ville ligge blandt de bedste 25%, når de gennemførte den afsluttende godkendelse.
Dermed peger holdet fra Arizona Canine Cognition Center på, at hundenes kognitive evner bør testes på lige fod med deres fysik og temperament, når de kommende service- og arbejdshunde skal udvælges.
Står du i en svær situation, hvor du ikke længere kan beholde din hund? Dyreværnet tilbyder nu gratis indlevering resten af marts for at sikre, at alle dyr får en tryg omplacering til det helt rette hjem.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Den 14. marts 2026 danner Vestagervej i Bevtoft rammen om K9 Biathlon for alle Forårsfornemmelser 2026. Et hyggeligt og uformelt træningsløb, hvor hunde og førere sammen kan tage hul på foråret i aktive og naturskønne omgivelser.
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Når det er mørkt og koldt udenfor, kan det være svært at komme afsted til hundetræning, men med lidt træning i hjemmet hver dag, kan du komme langt – her får du fem tips til at få inkorporeret træningen i din hverdag
Hundetræning skal være sjovt for både hund og fører. Træning, der ikke er sjov er bare endnu et punkt på pligtlistens uendelige mængde af to-do’s. Noget der skal overstås. Sjov træning er bare så meget mere givende for både hund og fører og timen med din hund bliver en oase med afslapning og smil, som et tiltrængt timeout i vores ellers hektiske verden
Det er efterhånden en del år siden jeg begyndte at bruge klikker i min hundetræning og det har vist sig at være en af de bedre ideer for både hunden og mig. Vores relation er klart forbedret at at jeg har lært hunden at tænke selv
I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark
Hundetræning kan forebygge eller udskyde en aldersrelateret nedgang i hundens kognitive evner, viser ungarsk studie
– Helt tilbage siden DogDays i 2019 har vi drømt om at kunne klæde hundeejere endnu bedre på til livet med hund - og endelig er vi klar! Nu lancerer DogCoach et nyt, online univers, nemlig DogCoach Family, som både giver inspiration, samt adgang til at lære af udvalgte eksperter indenfor alle områder af livet med hund, fortæller Founder af DogCoach, Linn Radsted.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.