Nordjyllands Internat i Hjallerup får i fremtiden endnu bedre muligheder for at træne og rehabilitere internatets mange hunde. Med en donation på godt 292.000 kroner fra Melsen Fonden i ryggen er internatet i fuld gang med etableringen af nye indendørs træningsfaciliteter til hunde samt faciliteter, hvor hundene kan få massage.
– Vi får ofte hunde ind, der er usikre på grund af dårlige oplevelser, samt hunde fra dyreværnssager der aldrig har opbygget relation til mennesker eller deres egen formåen i livet. Med de nye faciliteter vil vi kunne etablere træning i rolige omgivelser, da vi får mulighed for at trække hundene væk fra de øvrige dyr, og det giver mulighed for at fokusere på at opbygge hundenes fysiske og mentale form, siger Karina Fisker, der er internatchef hos Nordjyllands Internat og fortsætter:
– Derudover vil det nye massagerum skabe bedre forudsætninger for vores frivillige massørs arbejde med hundene. Alt i alt vil de nye faciliteter sikre et betydeligt løft af dyrevelfærden for vores hunde, og derfor er vi også meget taknemmelige for, at de nu bliver til virkelighed som følge af donationen fra Melsen Fonden.
De nye faciliteter vil konkret rumme diverse fitnessudstyr til hundetræningen, stationer hvor hundene kan blive klippet og vasket, massagerum og ikke mindst et nyt samtalelokale, hvor potentielle adoptanter kan møde hundene i rolige omgivelser.
Flere moderne faciliteter på vej
Donationen sker i kølvandet på, at Melsen Fonden tilbage i 2023 besluttede at donere hele 4,4 millioner kroner til etableringen af en ny dyrlægeklinik hos Nordjyllands Internat. En klinik, der ventes klar til ibrugtagning i slutningen af august. Hos Melsen Fonden - der blev stiftet i 2020 med midler fra boet efter afdøde Svend Melsen, stifter og tidligere ejer af Melsen Tech - glæder man sig over muligheden for igen at kunne støtte op om dyrevelfærden i Nordjylland:
– Et af vores fire formål er at give økonomisk støtte til forbedring af dyrs vilkår, og i den forbindelse har vi fuldt ud kunne se os selv i de visioner og planer, som Nordjyllands Internat har præsenteret os for de seneste år. Nordjyllands Internat spiller en helt afgørende rolle for dyrevelfærden i Nordjylland, og vi er glade for, at vi kan hjælpe dem med at etablere moderne og tidsvarene rammer til glæde for dyrene, de ansatte og internatets mange frivillige, afslutter Kurt Møller, som er bestyrelsesmedlem i Melsen Fonden.
Renoveringen og ombygningen ventes at være færdiggjort inden for den nærmeste fremtid, og allerede nu er ibrugtagningen så småt gået i gang.
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Det var en træt og tørstig hvalpeflok, der ankom til Dyrenes Beskyttelses internat i Aarhus i begyndelsen af foråret som en del af en social sag. Det tog heldigvis kun få uger i kærlig pleje, før flokken var klar til at kaste sig ud i nye begyndelser.
Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.
I morges brændte et hus ned i Brovst i Nordjylland. Husets fem hunde blev reddet ud af tre heltemodige personer
Sidste år ændrede agilityudvalget ved DKK reglerne for danmarksmesterskaberne til, at alle stævner i perioden første oktober til anden weekend i august talte til DM point. På den måde var der flere muligheder for at opnå point.
Endelig er det forår, og tid til hundetræning og lyse aften gåture.
I weekenden var 133 DKK’s instruktører samlet på Askov Højskole til et par lærerige dage med workshops og foredrag, så de kunne vende endnu klogere hjem til deres hundetræning
Michael Bejder fik onsdag sin drøm opfyldt - nemlig en dag med politihunde. Han så først, hvordan Syd- og Sønderjyllands Politis narkohunde arbejder, og dernæst var han med til hundetræning i skoven.
Når det er mørkt og koldt udenfor, kan det være svært at komme afsted til hundetræning, men med lidt træning i hjemmet hver dag, kan du komme langt – her får du fem tips til at få inkorporeret træningen i din hverdag
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt
Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?
Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hunde kan være en uvurderlig støtte for mennesker med psykiske udfordringer, men der mangler nationale retningslinjer, der både beskytter hundenes velfærd og sikrer kvaliteten i arbejdet
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. oktober for at være med i november måneds konkurrence.