Ny chip-scanner til afmåling af kropstemperatur

20-09-2024 17:13, af Anna Pørtner

En ny type chip kan udover at fungere som hundens ID også vise hundens kropstemperatur. Indtil videre har det ikke været muligt at få en chip-scanner hos Dansk Kennel Klub, der kan benyttes til formålet, men det kan man nu

Copyright Ridehesten.com
Foto: Hunden.dk

Chipmærkning af hvalpe er et lovkrav i Danmark, og er den nye hundeejers sikkerhed for, at han/hun får den rigtige hvalp med hjem. Derfor er en ID scanner næsten ikke til at undvære. Tidligere blev en ny type chip lanceret, hvor ikke bare hundens ID men også hundens kropstemperatur vises. 

Chippen er en super smart løsning, som mange opdrættere allerede benytter sig af, men indtil videre, har Dansk Kennel Klub ikke haft mulighed for at tilbyde en chip-scanner til formålet; altså afmåling af hundens temperatur. Det er der nu lavet om på, og du kan derfor nu erhverve dig den smarte Halo microchip-scanner på deres webshop. 

Scanneren er utrolig nem at betjene, har et tydeligt display og kan nemt tilsluttes en pc og oplades med det medfølgende usb-kabel. På den måde har du altså hele tiden et værktøj ved hånden, der giver dig mulighed for at identificere dit kæledyrs ID, samtidig med at du kan aflæse temperaturen - det er smart. 

Microchip-scanneren kommer i fire farver og kan købes lige her. 

Læs også

Hund afslører brug af falsk legitimation

11-10-2013 14:35, af Tine Luther
Så er der atter fundet en ny niche for dygtige arbejdshunde: Det norske Vinmonopolet får hjælp af en hund til at afsløre unge mennesker, der viser falsk ID. De er ofte nervøse, og det kan hunden lugte!

Lille hund bidt ihjel

29-07-2011 09:39, af Signe Wiese
Et møde med en rottweiler, der stod bundet udenfor et indkøbscenter i Aalborg, blev i weekenden fatalt for en lille hund af racen pomeranian

Hund stak af – og deltog i halvmarathon

27-01-2016 10:47, af Tine Luther
En blodhund fra Alabama, USA, stak af fra sin ejers have og fulgte deltagerne hele vejen gennem et halvmarathon.

Micki fundet i god behold

09-12-2010 14:21, af Anne Kristine Tollestrup
I går kunne man på hunden.dk læse om familien Thomsen, der havde udlovet 10.000 kr. for at få deres savnede hund tilbage.

Hund stjålet i Åbenrå

29-03-2011 10:34, af Anne Kristine Tollestrup
Lørdag blev en bichon frisétæve stjålet på gågaden i Åbenrå.

Uklare regler gør hundeloven til en fælde for ejere

25-04-2025 09:07, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.

Lørdagens BIS blev igen Power

12-11-2022 18:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Han gjorde det igen den hvide skønhed. Power vandt lørdagens udstilling og er nu sikker på at blive Årets Hund

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Sådan undgår du hot spots hos din hund

09-06-2025 07:18, af Cecilie Friis Amstrup

Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.

Fra HUNDEN: 3 trin til en roligere gåtur med din reaktive hund

08-06-2025 06:51, af Betina Sabinsky/DogWise

Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Over 7000 logrende grunde til at lægge vejen forbi Vejen

13-06-2025 07:56, af Cecilie Friis Amstrup

Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

Fra HUNDEN: Flåterne nyder foråret – ligesom dig og din hund

10-06-2025 19:44, af Dyrlæge Randi Lintrup, MSD Animal Health

Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.