Nu kommer HUNDEN snart igen

21-03-2022 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fra i morgen og frem til fredag bliver DKK’s medlemsmagasin HUNDEN leveret til alle medlemmer. Her får du et overblik over, hvad du kan vente

Copyright Ridehesten.com
Foto: Tine Norup

 

Det nye forsideprojekt, vi kører på HUNDEN, viser sig endnu engang at være ret fantastisk. Forsiden af det kommende nummer viser nemlig billedet af den smukke labrador, Brown Hunt’s Kosmo. Det smukke billede er taget af Tine Norup.

At labradoren har fundet vej til forsiden skyldes, at der inde i dette blad er et raceportræt, som handler om den populære race. Raceportrættet er skrevet af Bolette Heering, der er formand for labrador i Dansk Retriever Klub.

I jubilæumsartiklerne er vi nået til årene 1908 – 1919, som blandt andet fortæller om, hvordan hunden også var et skattet familiemedlem dengang.

Vores serie, Ung med hund, vender også stærkt tilbage i dette nummer. Du kan læse om Mette Klostergaard, der har prøvet næsten alt i hundeverdenen og ikke kan forestille sig et liv uden hunde.

I Tips til træning kan du lære hunden at holde om en stok. Et trick der især gør sig godt, når hunden skal fotograferes, men også et trick, der er godt til at øve sig i at træne tricks.

HD-indekset er noget, der fylder meget hos mange hundeejere og opdrættere. I det kommende nummer får du en grundig gennemgang af, hvad HD-indekset er, ligesom du får en statistik over alle de røntgenresultater, DKK har registreret i 2021.

Min hverdag med hunden er en hyggelig serie, som vi er rigtig glade for. Her kan en læser fortælle om sin hverdag med sin hund i fire billeder. Denne gang er det Rikke Videler fra Gedved, der fortæller om sin hverdag med sin søde beagle Kida.

Og så åbnede udstillingsåret jo for en gangs skyld, som udstillingsåret bør åbnes. Med en hyggelig udstilling i Fredericia. Du får selvfølgelig en række gode historier fra udstillingen, ligesom der er billeder af alle vinderne fra Store Ring.

Anicura Københavns Dyrehospital har leveret en spændende artikel om bloddonation. Den er virkelig værd at læse, hvis man overvejer, at ens hund skal donere blod til andre hunde.

Vi har været hjemme at besøge Henrik Lykke Pedersen, der sammen med sin schæferhund Enzo deltog i programmet, Den ukendte arv. Her spillede Henrik en ond nazist, men han er i virkeligheden en rigtig flink fyr. En flink fyr, som kort efter optagelserne fik to forbipasserende blodpropper i hjernen. I dag er hans liv forandret.

Månedens klumme er skrevet af Lone Sommer, som har gjort sig nogle tanker om det at være rallydommer.

 

Vi håber, I vil nyde at læse HUNDEN.

Læs også

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Nyt nummer af HUNDEN fyldt med inspiration, viden og hundeglæde

12-11-2025 07:00, af Redaktionen

Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.

 

Få taget et professionelt billede af din hund til Winter Wonder Show

06-11-2025 13:30, af Karina Green Damsgaard

Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven

Cecilie springer ud som ringtræner

23-10-2019 09:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tidligere juniorhandler og blogger på hunden.dk fortsætter sit gode liv i hundeverdenen. Hun har netop færdiggjort uddannelsen som ringtræner, og tilbyder træning til andre hundemennesker

 

Hund indleveret på internat tror, at den bliver hentet af sin familie. I stedet vil de have en ny hund med hjem

01-12-2016 15:58, af Kasper Larsson
Hunden Zuzu lyser op som et juletræ i det øjeblik, hun ser sine ejere. Desværre havde de ikke i sinde at tage hende med hjem

Nyder De and eller gås?

23-12-2011 12:30, af Tine Luther
Uanset om juleaftensmenuen byder på and eller gås, så hold hunden langt væk fra ben og skrog.

HUNDEN i postkassen

15-10-2018 07:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne uge holder mange mennesker efterårsferie. Som et lille krydderi til ferielivet, kan medlemmer af Dansk Kennel Klub glæde sig til, at det nye nummer af Magasinet HUNDEN også udkommer i denne uge 

Fra HUNDEN: Raceportræt af den lynhurtige whippet

24-07-2025 06:34, af Brian Ankerstjerne Hansen

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Så er det igen tid til HUNDEN

14-06-2022 08:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Onsdag eller torsdag kan du forvente at modtage det nyeste nummer af HUNDEN. Her er lidt om, hvad du kan læse om

Tilbud på billeder til privat hjemmesidebrug: spar 250 kr

17-01-2011 07:40, af Lærke Eifler
Fra på mandag og resten af januar måned ud er der tilbud på alle stævne- og udstillingsbilleder fra hunden.dk's store fotodatabase med frikøbt rettighed til at bruge dem på private hjemmesider

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

24 kalendergaver til din hund

16-11-2025 13:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt

Gå pænt i snor – sådan kommer du videre med træningen

18-11-2025 12:45, af Karina Green Damsgaard

Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN

K9 Biathlon for alle 2026

17-11-2025 13:55, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg