Nu kommer foråret – og allergien!

17-05-2017 10:02, af Tine Luther
Nu kommer foråret med sol og varme og fornyet energi - men desværre også med tilbagevendende problemer for de allergiske patienter. Læs her om de forskellige ting, man kan være allergisk overfor, og om, hvad du som dyreejer kan gøre.
Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Kæledyr med pollenallergi mærker til problemerne nu. Stofferne, man er overfølsom overfor i pollen, kaldes allergener. Kemisk består de af aminosyrer, som er byggesten i proteiner. Hvert allergen har sin egen sammensætning af aminosyrer. Enkelte typer pollen har en sammensætning, som en del hunde har en nedsat tolerance overfor og desværre reagerer på. Det viser sig ved kløe, snue, dårlige ører mm. Pollen er svær at undgå Pollen kan være svære at undgå, da de er luftbårne. Men man kan gøre nogle ting for at begrænse hundens kontakt til dem: · Hvis hunden er glad for vand, er det en god ide at vaske den/skylle den over om aftenen, hvorved man fysisk får skyllet allergenerne af kroppen. · Udlad også at lufte ud midt på dagen, hvor pollenkoncentrationen er størst, men vent til om aftenen. Lager- og husstøvmideallergi Disse allergener er vores kæledyr udsat for hele året. Lagermider lever i korn, mel, hø og græs etc. De er såvel udendørs som indendørs. Hvor stor deres betydning er i tørfoder er endnu uafklaret. Husstøvmider trives bedst ved fugt og varme, og man kan prøve at begrænse kontakten ved at: · Reducere mængden af tæpper i hjemmet. · Anvende kurve og hundetæpper som er nemme at rengøre eller kan maskinvaskes. · Vaske tæpper en gang om ugen ved min. 60 grader. · Undlade at have hundene oppe i senge og møbler, hvor der er en stor koncentration af allergener. · Lufte meget ud. Tilskud til allergikere Man kan fremme sund hud og understøtte hudbarrieren mod allergener ved at anvende specialfoder. Det har et stort indhold af essentielle fedtsyrer, som kroppen ikke selv kan danne, men er vigtige at få tilført via kosten. De to hovedfamilier – omega-3 og omega-6 – styrker hud og pels og optimerer immunforsvaret. Man kan også supplere eget foder med essentielle fedtsyrer. De kan fås som koncentreret fodertilskud. En livslang lidelse Allergi er desværre ikke noget, vores kæledyr kan blive helbredt for, men en livslang lidelse. Du kan lette generne ved at anvende diverse lægemidler, plejeprodukter og specialfoder ordineret af dyrlægen. Efterhånden, som vi kender reaktionsmønstrene hos vores dyr i de forskellige årstider, kan vi være på forkant med støttebehandling. Sammenholdt kan det være med til at give dyrene en god tilværelse trods den kroniske tilstand. Kilde: Dyrlæge Boysen, Hudklinik for Hund og Kat – dyrlaegeboysen.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

Nye avlskrav og anbefalinger for Lagotto Romagnolo

Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.

Nytår i særklasse på Hundekroen

På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.

Hvornår er det for koldt at lufte hund

16-01-2022 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde

Taknemmelighed: En hyldest til de hunde, der banede vejen

Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

K9 Biathlon for alle starter ny æra med lille og hyggeligt nytårsløb i Bevtoft i morgen

I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.