Naya tog søndagens juniorhandling

12-02-2023 16:23

Bjarke Kirkegaard Nielsen

Endnu en flot juniorhandlingkonkurrence er slut, og i dag gik sejren til Naya Kühne Andersen, der vel nærmest er på hjemmebane

Copyright Hunden.dk
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen
Nyheden fortsætter efter annoncen

 

Store Ring er godt i gang i Fredericia. Og som traditionen byder det, startede Store Ring med en god gang juniorhandling. 

Og mens nogen juniorhandlere har ret langt til Fredericia, så er der nogen, der ikke har så langt. Dagens vinder Naya Kühne Andersen tilhører dem, der ikke har så langt, da hun kommer fra Kolding. Derfor må man jo næsten kalde hendes sejr i dag for en hjemmesejr. 

I alt stillede 23 juniorhandlere op, og konkurrencen blev dømt på bedste vis af en meget veloplagt Helle Røschke, der med store smil og en masse indlevelse guidede handlerne igennem konkurrencen. 

Nyheden fortsætter efter annoncen

På andenpladsen kom Asta Marie Ahm Hansen 

Nummer tre blev Andreas Dalgaard Petersen

Nummer fire blev Katrine Bramming. 

Stort tillykke til alle. 

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout