Randi I. Krontveit har undersøgt forekomsten af HD hos fire racer og set på, hvilke faktorer i hundenes opvækst, der kan indvirke på forekomsten af HD. HD er en genetisk betinget sygdom, som hunde ikke er født med, men som genetiskdisponerede hvalpe kan udvikle i forskellige grader. Graden af sygdom påvirker, hvornår hundene får symptomer – og hvor længe hundene lever. I undersøgelsen deltog 500 hunde af racerne newfoundland, labrador, leonberger og irsk ulvehund. Deres vækst og opvækstmiljø blev registreret via spørgeskemaer, som opdrætter og ejer har besvaret samt via dyrlægeundersøgelser. Hurtig vækst ikke så farligt Baseret på tidligere studier har hurtig vækst og høj kropsvægt været anset som disponerende faktorer for HD, men Randi I. Krontveits undersøgelse viste, at hurtig vækst og høj kropsvægt det første leveår ikke gav øget risiko for HD. Faktisk var det racen, som voksede senest – nemlig newfoundland – der havde undersøgelsens højeste forekomst af HD (36%). Racen med den hurtigste vækst, irsk ulvehund, havde den laveste forekomst (10%) Gunstigt med moderat motion Hvalpe født om foråret eller sommeren og hvalp fra opdrættere, som bor på landet havde reduceret risiko for HD. Adgang til daglig motion i f.eks. parker op til tre måneders alderen reducerede risikoen, mens daglig brug af trapper i samme periode øgede risikoen. Det ser således ud til, at daglig motion i moderat grad frem til tre måneders alderen er gunstigt ift. forebyggelse af HD. Hundene blev fulgt frem til ti års alderen via årlige spørgeskemaer. Hunde med stærk grad af HD blev aflivet tidligere end hunde med mildere grad. Dette gjorde sig særligt gældende hos newfoundland og leonberger, hvorimod HD ikke havde så markant indvirkning på levetiden. Varieret motion gennem livet var positivt for hundene, og de, som motionerede dagligt både med og uden snor i forskelligt terræn, var symptomfri længere end mere inaktive hunde. Kilde: nvh.no
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?