I hundens led findes en række ledbånd. Disse ledbånd er med til at holde leddet sammen og sikre at leddet udfører den rette bevægelse. Udsættes et led for en kraftig belastning, som eksempelvis et forkert vrid eller en voldsom bevægelse, kan disse små, men vigtige, ledbånd skades.
Skader på ledbånd kan være alt fra milde skader hvor ledbåndets funktion bibeholdes, til fuldstændige overrivninger, hvor hele ledbåndet går i stykker.
Alle hunde kan udvikle en ledbåndsskade, men tunge hunde, og hunde der er meget aktive, er i særlig risiko. Andre sygdomme i leddet, kan også øge risikoen for en ledbåndsskade.
Symptomer på ledbåndsskader hos hunde:
Symptomerne ved ledbåndsskader hos hunde, afhænger af skadens omfang. Ved lettere skader er nogle af de mest almindelige symptomer:
Ved voldsommere skader kan det også ses, at leddet bliver ustabilt, og det kan betyde at leddet holdes i en unaturlig stilling. Det kan også ses, at hunden helt undlader at støtte på det skadede led.
Fremtiden for en hund med ledbåndsskader
Fremtiden for en hund med ledbåndsskader afhænger af skadens omfang. Hunde med mindre skader kan ofte komme sig helt gennem ro og smertestillende behandling. En stram forbinding og kuldebehandling umiddelbart efter skaden er sket, kan begrænse skadens omfang.
Ved større, eller fuldstændige, overrivninger, vil en operation ofte være nødvendig, og ofte vil længerevarende genoptræning være nødvendigt.
Er du i tvivl om hvorvidt din hund har en ledbåndsskade, bør du hurtigst muligt kontakte din dyrlæge.
/Astrid Holtet, dyrlæge
Hvornår skal jeg gå til en professionel hunde-zoneterapeut, og hvornår kan jeg selv hjælpe min hund ved at trykke i akupunkturpunkter og zoner? Egentlig kan man sammenligne det med, at du kommer til skade og får et sår. Nogle gange kan du være heldig selv at klare det – lige vaske og rense det grundigt og sætte et plaster hen over. Andre gange er såret så dybt, at der skal professionel hjælp til, fordi det skal syes
Forskning viser, at hunde og katte sagtens kan bo under samme tag. Samme forskning viser, at det faktisk ofte er katten, der er den aggressive, hvis der opstår problemer
Råber du efter Charlie eller Luna i hundeparken, er der stor sandsynlighed for, at der kommer mere end én velopdragen hund – eller velopdragent barn - løbende. Ifølge Agria Dyreforsikrings opgørelse er det menneskenavne på to stavelser, der topper listen over de mest populære hundenavne i Danmark. Men allerede nu forudser hundeekspert, at flere royalt klingende navne vil være regerende mestre på næste års hitliste.
For præcis en uge siden udbrød der brand i en gård ved Løvel nord for Viborg. I forbindelse med den voldsomme brand, flygtede familiens hund, som ikke er set siden
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.