Stop, stop, stooooop. Den tager vi lige igen. Sådan vil det sikkert lyde under de fleste pladeindspilninger, hvis et par gøende hunde blander sig i lydbilledet.
Sådan er det ikke på amerikanske Fiona Apples nye album Fetch The Bolt Cutters, som er optaget i hendes eget hjem. Her bliver taget alt fra grydelåg til møbler i brug i musikken, og flere gange bryder Fionas hunde ind i indspilningerne.
Men her har afbrydelserne fået lov at blive på albummet, som derfor også har fået en ganske fin hundevinkel.
Så kunne man måske tro, at sådan et album ville blive skudt ned af anmelderne, men nej. Anmelderne verden over elsker albummet, og kalder det et mesterværk.
Fiona Apple hat siden sit gennembrud i slutningen af 90’erne været kendt for sin store hundekærlighed, og hun er en af få kunstnere, der har udskudt en turné for at være hos sin døende hund.
Vi v rigtig gerne anbefale dette album, hvis man er til lidt skæve sange med flot lyrik og hundebjæf, og var dette en anmeldelse, ville albummet få fem poteklask.
Hør det evt på spotify
Jan Rørdam står bag flere af numrene fra Bamse og Kylling, og nu på dette spritnye nummer er han gået helt i hundene, selvom han faktisk slet ikke tåler dem
Firmaet Tails.com har udgivet en sang, som er specielt til hunde. Sangen indeholder lyde, som hunde elsker
På hunden.dk har vi fået lov at være de første til at dele videoen til Joachim Knops nye single, På den vej, hvor du bor. I videoen optræder Joachims hund, Molly, i en meget afslappet rolle. Du kan læse mere om Joachim og Molly i juninummeret af HUNDEN
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab
For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Preben Hansen har været medlem af Dansk Kennel Klub i 57 år og ser tilbage på et langt hundeliv med airedale terriers, udstillinger og stærke fællesskaber.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Udenrigsminister og Moderaternes partileder, Lars Løkke Rasmussen, skød kommunalvalgskampen i gang på fire poter. Sammen med sine hunde Friða og Bellamink inviterede han til hundeevent i Bernstorffsparken, hvor både to- og firbenede borgere fik en snak om alt fra hundeparker til kommunalpolitik, og hvor hundene endda selv fik lov at “stemme”
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.