Den italienske film Dogman, der har premiere i Danmark 28. februar, handler om hundefrisøren Marcello. Han lever i perfekt harmoni med hunde, men er noget mere udfordret på omgangen med mennesker. Ved siden af jobbet som hundefrisør sælger han kokain for at kunne forkæle sin højtelskede datter med eventyrlige dykkerture. En af hans faste kunder er den store, voldelige Simone, der er frygtet af alle. Marcello og Simone har et gensidigt afhængighedsbånd, der er præget af både ømhed og angst. Men i takt med at Simones misbrug eskalerer, bliver Marcello så presset, at han er nødsaget til at tage affære. Det bliver med fatale konsekvenser til følge.
Dogman var i hovedkonkurrencen i Cannes i fjor, hvor den indbragte Marcello Fonte prisen for bedste mandlige hovedrolle. Filmen er instrueret af Matteo Garrone, der vender tilbage til den verden, han så fermt skildrede i den prisvindende mafiafilm ’Gomorra’ fra 2008.
Kunne du tænke dig at se filmen, har du muligheden er på hunden.dk. Alt du skal gøre er at lægge et billede af din hund med sjovt hår op i kommentarfeltet på Facebook eller sende det til bkn@wiegaarden senest mandag 25. februar klokken 18.00.
De 5 sjoveste billeder bliver præmieret med hver 2 billetter til en valgfri ordinær forestilling i en af de biografer, der viser filmen.
Så vis os et billede af din hund med sjovt hår, så kan det være dig, der kommer gratis i biografen.
Vinderne får direkte besked
Herunder kan du se en trailer til filmen
Efterårsferien er skudt i gang, og så er det tid til at finde hyggen frem. Og hvis der er noget, der virkelig kan skrue op for hyggen, så er det en filmaften - og helst med en hundefilm!
Der lever mere end 400.000 hunde af racen galgo espanol i Spanien, hvor de bruges til jagt og væddeløb. Mange af hundene lever under kummerlige forhold, og hvis de ikke duer bliver de smidt på gaden eller skudt. Dokumentaristen Yeray Lopez er bosat i Danmark og har viet sit liv til at kæmpe for et mere dyrevenligt liv for galgoerne
For et par dage siden skrev vi om kortfilmen Kærlighed giver pote. Nu kan du se filmen online
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Nu bliver det lettere for jyske ejere af Cavalier King Charles Spaniel at få foretaget vigtige MRI-scanninger. Viborg Dyrehospital tilbyder nu den avancerede screening, der er afgørende for at bekæmpe arvelige lidelser som syringomyeli og sikre sundere avl i fremtiden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Når jeg tager afsted sammen med James for at besøge andre skoler, bliver jeg ofte mødt af den samme nysgerrighed: “Kan en hund virkelig gøre en forskel i skolen?”
Det korte svar er ja. Det lidt længere svar er, at det kræver lidt mere end bare en sød hund.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.