Kennel Starworkers modtog DKKs opdrætterpris

Det nye nummer af HUNDEN er landet, og her kan du blandt andet læse det store portræt af Helle Nielsen. Efter 25 års dedikeret arbejde med flatcoated retrievere, har hun nu modtaget DKK’s opdrætterpris.

Copyright Ridehesten.com
Helle Nielsen sammen med en af sine flat coated retrievere. For hende er relationen mellem hund og fører en afgørende del af både træning, avl og hverdag. Foto: Helle Nielsen

DKK’s opdrætterpris er ikke en anerkendelse, man kommer sovende til. Det er en ærespris, der kræver årtiers dedikeret, fremgangsrigt og synligt avlsarbejde, som har gavnet hundeverdenen og fremmet Dansk Kennel Klubs formål. Ved Winter Wonder Show blev denne prestigefyldte hæder tildelt Kennel Starworkers, der ejes af Helle Nielsen. For Helle er prisen kulminationen på mere end et kvart århundredes målrettet arbejde med flatcoated retrievere – en race, der i dag er uadskillelig fra hendes navn.

Helle Nielsen er bogstaveligt talt født ind i hundeverdenen. Med forældre, der opdrættede golden retrievere, lå vejen næsten klar, men det var et møde med en helt særlig hanhund i 1993, der ændrede alt. Falcon satte sig på nethinden og flyttede ind i hjertet, og han blev startskuddet til det, der i dag er en af de mest succesfulde kenneler i Danmark. Det var dog med den svenske import, Moonstruck Jelly Baby, at fundamentet for Kennel Starworkers for alvor blev støbt. Jelly blev Helles første verdensvinder i 2002 og lagde de linjer, som stadig præger hendes opdræt i dag. Siden det første kuld i 1999 er det blevet til 38 kuld og imponerende 363 hvalpe.

For Helle Nielsen er opdræt aldrig et spørgsmål om tilfældigheder. Hver eneste kombination er resultatet af dybdegående analyser af sundhed, temperament og eksteriør. Det store fokus på kvalitet har båret frugt: Mere end 50 champions i ind- og udland bærer i dag Starworkers-navnet. Men livet som opdrætter handler om mere end rosetter. Det handler om de tætte bånd til hvalpekøberne og ambitionen om at efterlade racen stærkere og sundere, end da man startede.

 

Læs det store interview med Helle Nielsen i det nye nummer af HUNDEN, der er på gaden nu. Her fortæller hun om vejen til toppen, og de hunde der ændrede alt.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Fup eller fakta: Syv hunde flygter fra kødfabrik

En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Elliot fortjente fejring på hundekroen

Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang. 

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

Polarhundenes Danmarksmesterskab

26-03-2026 14:15, af Anna Lessow

Den 22. & 23. marts afholdt Dansk Polarhunde Klub Danmarksmesterskab i Tisvilde. 37 deltagere kørte eller løb gennem skoven i Tisvilde hegn i jagten på de danske mesterskaber. 

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Mulighed for MRI-scanning af Cavalier King Charles Spaniel i Jylland

28-03-2026 16:00, af Rikke Fast, Viborg Dyrehospital

Nu bliver det lettere for jyske ejere af Cavalier King Charles Spaniel at få foretaget vigtige MRI-scanninger. Viborg Dyrehospital tilbyder nu den avancerede screening, der er afgørende for at bekæmpe arvelige lidelser som syringomyeli og sikre sundere avl i fremtiden.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse