I det australske landbrug spiller hunden en vigtig rolle. Her er det ikke som rottehund, vores firbenede venner bliver brugt men til at hyrde får.
Og har man held til at opdrætte en virkelig dygtig fårehund, så kan der altså være store penge i det. Det kan Chris Stapleton bevidne. Han har opdrættet kelpier i 50 år, men forleden oplevede han noget, som han aldrig tidligere har oplevet. En af hans hunde blev nemlig solgt for cirka 233.000 kroner og dermed blev hunden den dyreste i verden.
Hunden hedder Capree Eve har siden sin hvalpetid imponeret den garvede opdrætter. Allerede da Eve var otte uger gammel, løb hun rundt om fårene og arbejdede med dem.
– Hun har bare et helt specielt naturligt instinkt, som jeg ikke har set før, fortæller Chris Stapleton til The Sydney Morning Herald.
Chris Stapleton er ikke i tvivl om, hvorfor hundene fortsat har en plads i det australske landbrug.
– En maskine kan jo ikke gå ud og hente mine får eller føre dem ud på marken, og så stadig være være familiens bedste ven, lyder det fra Chris Stapleton.
Ikke alle kan være lige gode til gemmeleg, og godt det samme, for hvis nu denne islandske fårehund havde været lidt bedre til at gemme sig, havde Vibe Rikskov fra Tranbjerg ikke fået dette fantastiske billede.
Gilpa er sponsor for fotokonkurrencen i HUNDEN, hvor man hver måned kan vinde flotte præmier
Kært barn har mange navne. Her kalder vi den hvid schweizisk hyrdehund. Hvad ved du om den
Nogen bukker under, andre nøjes med at bukke. Denne pyrenæiske hyrdehund med korthårshoved bukker for den nyfaldne sne. Billedet er taget af Mette Hundebøll Larsen
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
Så er Årets Avlsklasse afgjort, og det blev Surtsey's E-Eydis, islandsk fårehund, der løb med sejren et point foran Javika's Neymar JR Stump Boblop, dansk/svensk gårdhund, og vi skal nok skrive meget mere om Årets Avlshund, men her kommer lidt om nummer to
Denne pyrenæiske hyrdehund står fast og viser al sin ynde. Billedet er taget af Mette Larsen
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.
Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Sæsonens første lune solstråler lokker os og hundene ud i naturen lige nu, men de stigende temperaturer betyder også, at flåterne er vågnet. Det milde vejr kræver, at vi som hundeejere snarest tager stilling til forebyggelse mod de små blodsugere.