I det australske landbrug spiller hunden en vigtig rolle. Her er det ikke som rottehund, vores firbenede venner bliver brugt men til at hyrde får.
Og har man held til at opdrætte en virkelig dygtig fårehund, så kan der altså være store penge i det. Det kan Chris Stapleton bevidne. Han har opdrættet kelpier i 50 år, men forleden oplevede han noget, som han aldrig tidligere har oplevet. En af hans hunde blev nemlig solgt for cirka 233.000 kroner og dermed blev hunden den dyreste i verden.
Hunden hedder Capree Eve har siden sin hvalpetid imponeret den garvede opdrætter. Allerede da Eve var otte uger gammel, løb hun rundt om fårene og arbejdede med dem.
– Hun har bare et helt specielt naturligt instinkt, som jeg ikke har set før, fortæller Chris Stapleton til The Sydney Morning Herald.
Chris Stapleton er ikke i tvivl om, hvorfor hundene fortsat har en plads i det australske landbrug.
– En maskine kan jo ikke gå ud og hente mine får eller føre dem ud på marken, og så stadig være være familiens bedste ven, lyder det fra Chris Stapleton.
27.000 pund. Det var prisen for border collien Kim på en auktion og hermed er Kim blevet verdens dyreste hyrdehund
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Da Dansk Kennel Klub sidste lørdag uddelte opdrætspriser i Fredericia, var Kennel Surtsey en af modtagerne. Det var en rørende oplevelse, fortæller Ulrikke Olsen, som er en af kennelens to ejere
Denne pyrenæiske hyrdehund står fast og viser al sin ynde. Billedet er taget af Mette Larsen
Kært barn har mange navne. Her kalder vi den hvid schweizisk hyrdehund. Hvad ved du om den
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund