Kelpie er verdens dyreste hund

31-10-2022 09:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kelpien Capree Eve kan nu kalde sig verdens dyreste hund, efter at være blevet solgt for svimlende 233.000 kroner

Copyright Ridehesten.com
Foto: Adobe Stock

 

I det australske landbrug spiller hunden en vigtig rolle. Her er det ikke som rottehund, vores firbenede venner bliver brugt men til at hyrde får.

Og har man held til at opdrætte en virkelig dygtig fårehund, så kan der altså være store penge i det. Det kan Chris Stapleton bevidne. Han har opdrættet kelpier i 50 år, men forleden oplevede han noget, som han aldrig tidligere har oplevet. En af hans hunde blev nemlig solgt for cirka 233.000 kroner og dermed blev hunden den dyreste i verden.

Hunden hedder Capree Eve har siden sin hvalpetid imponeret den garvede opdrætter. Allerede da Eve var otte uger gammel, løb hun rundt om fårene og arbejdede med dem.

– Hun har bare et helt specielt naturligt instinkt, som jeg ikke har set før, fortæller Chris Stapleton til The Sydney Morning Herald.

Chris Stapleton er ikke i tvivl om, hvorfor hundene fortsat har en plads i det australske landbrug.

– En maskine kan jo ikke gå ud og hente mine får eller føre dem ud på marken, og så stadig være være familiens bedste ven, lyder det fra Chris Stapleton. 

Læs også

Hund solgt for over 10 millioner kr.

19-03-2014 14:35, af Tine Luther
Efter sigende er verdens dyreste hund blevet solgt i Kina. Pris: 1.9 millioner dollar.

Dagens Læserfoto: Så flot en hund

30-12-2020 07:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Denne pyrenæiske hyrdehund står fast og viser al sin ynde. Billedet er taget af Mette Larsen

Gilpa

Hund redder ejer fra klapperslange

21-06-2013 15:32, af Tine Luther
Anatolsk hyrdehund blev hyldet som en sand helt efter at have redder en bjergvandrer fra en klapperslange.

Strejfende hund fanget

12-09-2012 10:36, af Tine Luther
En hvid schweizisk hyrdehund, der har strejfet rundt – måske i mere end et år – blev i går indfanget i den nordjyske by Aars.

Hvid schweizisk hyrdehund og dogo canario godkendt

12-08-2011 13:10, af Tine Luther
Dansk Kennel Klubs moderorganisation, FCI, har godkendt de to racer endeligt.

Dagens Læserfoto: Titte bøøh

20-11-2020 08:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Ikke alle kan være lige gode til gemmeleg, og godt det samme, for hvis nu denne islandske fårehund havde været lidt bedre til at gemme sig, havde Vibe Rikskov fra Tranbjerg ikke fået dette fantastiske billede. 

Gilpa er sponsor for fotokonkurrencen i HUNDEN, hvor man hver måned kan vinde flotte præmier

Kim er verdens dyreste hyrdehund

10-02-2021 08:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

27.000 pund. Det var prisen for border collien Kim på en auktion og hermed er Kim blevet verdens dyreste hyrdehund

Dagens Læserfoto: At bukke for sneen

12-12-2020 07:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Nogen bukker under, andre nøjes med at bukke. Denne pyrenæiske hyrdehund med korthårshoved bukker for den nyfaldne sne. Billedet er taget af Mette Hundebøll Larsen

Gilpa

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Uklare regler gør hundeloven til en fælde for ejere

25-04-2025 09:07, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.

Hundefødselsdag med logrende haler og store smil

26-04-2025 07:29, af Cecilie Friis Amstrup

En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse