Kim er verdens dyreste hyrdehund

10-02-2021 08:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

27.000 pund. Det var prisen for border collien Kim på en auktion og hermed er Kim blevet verdens dyreste hyrdehund

Copyright Ridehesten.com
Foto: Dewi Jenkins

 

Dagen før hendes første fødselsdag blev border collien Kim solgt på en auktion til den nette sum af cirka 229.000 danske kroner.

Den dyre border collie overtog hermed æren som verdens dyreste hyrdehund, der hidtil tilhørte en anden border collie, der blev solgt for cirka 170.000 kroner.

Kims køber er Eamonn Vaughan fra Newcastle, og han ser frem til at bruge Kim, der er opdrættet og trænet af Dewi Jenkins, på sine marker.

– Dewi Jenkins er en fænomenal opdrætter, og da jeg så Kim, var jeg ikke i tvivl om, at jeg ville have hende. Jeg har aldrig før set så gode hyrdeegenskaber i så ung en hund, fortæller han til bbc.com.

Ifølge The Mirror kan Kim allerede nu styre hele flokke af får og kvæg uden ejerens opsyn, og det er netop de egenskaber, der vil komme Eamonn Vaughan til gode.

– Hun får ikke særbehandling, fordi hun er en dyr hund, men hun får lov at arbejde med mine får på markerne, så jeg er overbevist om, at hun får et godt liv her, siger han.

Opdrætter Dewi Jenkins er da også særdeles stolt over sin hvalp.

– Da vi startede med at træne, opdagede jeg hurtigt, at hun var meget klog. Jeg behøvede kun at vise hende tingene en gang, så havde hun forstået det. Der er ingen tvivl om, at hun vil være en gevinst for enhver landmand, og jeg er glad for, at hun har fået sig et godt hjem, selvom det selvfølgelig altid er svært at sige farvel, siger han til The Mirror.

Læs også

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

Tropisk orm fundet i dansk hund for første gang

09-08-2025 06:48, af Cecilie Friis Amstrup

En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.

Fra HUNDEN: Raceportræt af den alsidige border collie

14-07-2025 06:39, af Hanni Zimmer

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Kelpie er verdens dyreste hund

31-10-2022 09:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kelpien Capree Eve kan nu kalde sig verdens dyreste hund, efter at være blevet solgt for svimlende 233.000 kroner

Dagens Læserfoto: At bukke for sneen

12-12-2020 07:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Nogen bukker under, andre nøjes med at bukke. Denne pyrenæiske hyrdehund med korthårshoved bukker for den nyfaldne sne. Billedet er taget af Mette Hundebøll Larsen

Gilpa

Tigerunger adopteret af hund

26-11-2012 13:32, af Tine Luther
En hvid schweizisk hyrdehund har taget et kuld tigerunger til sig. Ungernes mor ville ikke kendes ved dem.

Hund redder ejer fra klapperslange

21-06-2013 15:32, af Tine Luther
Anatolsk hyrdehund blev hyldet som en sand helt efter at have redder en bjergvandrer fra en klapperslange.

Fredagsquiz: Hvad ved du om hvid schweizisk hyrdehund

16-08-2019 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Kært barn har mange navne. Her kalder vi den hvid schweizisk hyrdehund. Hvad ved du om den

Hvid schweizisk hyrdehund og dogo canario godkendt

12-08-2011 13:10, af Tine Luther
Dansk Kennel Klubs moderorganisation, FCI, har godkendt de to racer endeligt.

Ludo fejrede sin 14-års fødselsdag med manér

08-07-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Fra showstopper til mudderhopper

19-10-2025 10:00, af Zenia Krejsing Andersen

Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Halloween: Må min hund spise græskar?

22-10-2019 15:00, af Anne Ekenberg og Bjarke Kirkegaaard Nielsen

Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?  

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Glæd dig – et spritnyt nummer af HUNDEN er landet!

15-10-2025 07:00, af Redaktionen

Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Danmark er verdensmestre i rally

13-10-2025 14:00, af Karina Green Damsgaard

Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden

Assistancehunde til mennesker med psykisk funktionsnedsættelse i Danmark

14-10-2025 12:50, af Chalotte Glintborg og Ida Kunzendorf

Hunde kan være en uvurderlig støtte for mennesker med psykiske udfordringer, men der mangler nationale retningslinjer, der både beskytter hundenes velfærd og sikrer kvaliteten i arbejdet

Vinderne er fundet – Vil du deltage i november måneds konkurrence?

17-10-2025 07:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. oktober for at være med i november måneds konkurrence.