Jørgen Bak Rasmussen åbner hundekro

19-06-2020 14:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rold er ikke kun for røvere. Jørgen Bak Rasmussen har købt Rold gl. Kro. Her vil han skabe et samlingssted for hundeejere med alt, hvad hundehjertet begærer

Copyright Ridehesten.com

Ham med hatten, ham på segwayen, fotograf, udgiver, iværksætter, ener. Kært barn har mange navne, og Jørgen Bak Rasmussen er et af de mennesker, der er en smule svære at placere.

Nu kan han også skrive kroejer på sit imponerende cv, og det er ikke hvilken som helst kro, Jørgen Bak Rasmussen vil skabe i det naturskønne Rold tæt på Danmarks største skov, Rold Skov, hvor der er god mulighed for at gå ture og cykle. For vandhundene vil der også være rig mulighed for at svømme i de 2 søer, Madum Sø og St. Økssø, som også ligger tæt på

Rold gl. Kro skal nemlig transformeres om til et sandt mekka for hunde og deres tobenede venner. Således vil der være små flisebelagte terrasser med møbler og lukket hegn foran alle værelserne, og hele kroen bliver indhegnet.  Alle værelserne får navne efter hunderacer. Og der er selvfølgelig en seng, goodiebags og roomservice til hunden på værelset.

– Vi har også leget med navnet, og det har faktisk været lidt svært. Først mente vi, det skulle hedde Rold gl. Kro – også for de 4-benede, men nu tænker vi, at vi vil vende det på hovedet og kalde det Hundekroen – også for de 2-benede, siger Jørgen og tilføjer:

– Man er naturligvis også velkommen uden hund, men her bliver hunden ekstra forkælet.

Rundt om kroen er der store, flotte arealer, som skal omdannes til diverse træningsbaner, så man kan komme ud og lege med hunden, ligesom der vil blive skabt forskellige indendørs faciliteter til blandt andet nosework.

Vigtigst er det, at kroen fremover kommer til at blive drevet 100 procent på hundenes præmisser, så der endelig er et sted, hvor hundeejere med god samvittighed kan tage deres hunde med på en velfortjent ferie.

Der er også lagt op til, at kroen kommer til at byde på undervisning, foredrag og uddannelse.

Men hvad skal der egentlig til for at skabe det perfekte sted for hunde og deres ejere. Skal der være et menukort til hunde, er det hunden, der skal dufte til og godkende vinen, skal pissoiret være en lygtepæl eller skal der spilles himmelhunden som morgenvækning?  Det vil vi rigtig gerne vide, så har Jørgen lovet at lytte til alle forslag.

Det her bliver stort.

Læs også

Hundene skabte venskab ved morgenbordet

01-05-2025 07:59, af Cecilie Friis Amstrup

Et kroophold i det nordjyske førte til fælles middage og nye bånd mellem to hundefamilier. 

Inspiration og fællesskab ved årets DKK inspirationsdage

23-03-2025 13:15, af Cecilie Friis Amstrup

Solskin, faglighed og fællesskab prægede en weekend hvor DKK kredse og specialklubber fra hele landet blev samlet om ny viden og stærkere relationer

Et mindeværdigt nytår på Danmarks første hundekro

08-01-2025 13:50, af Cecilie Friis Amstrup

Rold Gl. Kro, Danmarks første hundekro, fejrede nytårsaften med stor succes under ledelse af krofatter Jørgen Bak Rasmussen. Gæster og deres hunde nød en aften fyldt med hygge, lækker mad og en særlig atmosfære, hvor alle blev forkælet.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Uklare regler gør hundeloven til en fælde for ejere

25-04-2025 09:07, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.

Hundefødselsdag med logrende haler og store smil

26-04-2025 07:29, af Cecilie Friis Amstrup

En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse