Vi får ofte henvendelser fra jer læsere om en opdatering om de hunde, der forsvandt i en rævegrav på Sjælland. Vi ville rigtig gerne give jer en opdatering, men ejeren af hundene er ikke vendt retur på vores henvendelser. Men vi har hørt, at lodsejeren tilsyneladende endte med ikke at give tilladelse til at grave i skrænten af frygt for nedstyrtningsfaren. Derfor må vi formode, at hundene aldrig kommer ud fra graven.
Det er naturligvis umanerligt trist, for det sker faktisk ofte, at hunde falder eller løber i huller og først bliver reddet flere dage senere.
Det skete forleden for den engelske jack russell terrier, Monty, som faldt ned i et hul under en gåtur.
Ejeren, Chris Blake, kunne ikke finde sin hund, og først efter fire dages intens eftersøgning, lykkedes det at lokalisere den ni år gamle hund i en klippesprække.
Chris Blake fik reddet sin hund, og blev efterfølgende spurgt, om han nogensinde ville tage sin hund med i skoven igen, hvortil han svarede.
– Aldrig nogensinde. Vi holder os til stranden fra nu af.
Der gælder mange regler på netop den skrænt, hvor de to hunde er forsvundet i en rævegrav. Det fortæller fuldmægtig i kystzoneforvaltningen, Jacob Hansen Rye til hunden.dk
Vi har talt med Annette Dancker, der stadig holder modet oppe og håber at få hundene ud i live. Dog fortryder hun, at hun har været for flink fra starten af
Vi har været i kontakt med Annette Dancker, som i dag har fået en utrolig nedslående besked. Hendes hunde må ikke graves ud
Onsdag var vi på besøg ved rævegraven, hvor to terriere er forsvundet
Netop nu er to små terriere fanget levende eller døde i en rævegrav på Sjællands Odde
De to terriere er stadig fanget i rævegraven ved Sjællands Odde. Ukendte personer har dog forsøgt at hjælpe
Torsdag eftermiddag fik ejer Annette Dancker tilladelse til at grave i den skrænt, hvor to hunde 5. januar forsvandt i en rævegrav
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?