Der er intet nyt fra rævegraven på Sjællands Odde, hvor to terriere efter al sandsynlighed har været indespærret siden sidste søndag.
Dog skriver sn.dk, at ejeren af hundene, Annette Dancker, har opdaget, at ukendte personer indenfor det sidste døgn har forsøgt at grave rævegraven op med en gravemaskine. Hun er naturligvis glad for hjælpen, men minder også om, at det kan være forbundet med stor fare at begynde at grave i området.
– Det er jeg både glad og bekymret over. Glad, fordi det ser ud til, at der er skabt adgang til indgangen til rævegraven. Men jeg er også bekymret, fordi det kan være livsfarligt at grave i skrænten, hvis man ikke ved, hvad man har med at gøre, siger Annette Dancker til sn.dk.
Annette Dancker har oplevet stor hjælpsomhed i lokalsamfundet, hvor hun blandt andet har fået hjælp af en lokal kloakmester, ligesom en lokal entreprenør har tilbudt at grave graven ud med maskiner.
Hun har ikke opgivet håbet om at få sine hunde ud i live, men håber på, at nogen kan hjælpe med maskiner, lytteudstyr eller anden ekspertise, så de to hunde kan blive fundet.
– Måske bare nogen med en skovl eller spade. Jeg har brug for hjælp, siger hun til sn.dk
Fredag aften blev to hunde reddet fra en grævlingegrav. Det fortæller Trekantområdets Brandvæsen på Facebook
Mens vi må konstatere, at hundene i rævehullet på Sjælland, nok ikke klarede den, så kan vi her fortælle en historie om en hund, der gjorde
Vi har talt med Annette Dancker, der stadig holder modet oppe og håber at få hundene ud i live. Dog fortryder hun, at hun har været for flink fra starten af
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?
Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.