Som hundeelsker hører man tit sætningen, jamen det er jo bare en hund. Det kan være svært at overbevise andre mennesker om, hvor meget en hund egentlig kan betyde. Så når hunden har tilladt sig at tage på springtur, sidder man forladt tilbage med en knude i maven og håber på, at hunden vender helskindet tilbage.
I New Zealand har man taget et skridt væk fra at sidde passivt og vente på, hunden får lyst at vende tilbage. Her iværksætter man nemlig storstilede eftersøgninger, når hunde forsvinder. Det skriver The Guardian.
Det sidste år har mindst tre tilfælde af forsvundne hunde resulteret i store eftersøgninger, som har kostet tusindvis af dollars i donationer og kostet hundredvis af mandetimer.
I søndags blev beaglen Benny fundet efter at have været forsvundet i 9 dage. Ejerne havde lejet en helikopter, ligesom de også gjorde brug af varmesøgende udstyr. Hunden blev fundet af en ven på gåtur mindre end 100 meter fra, hvor den forsvandt.
I marts trak en anden hundeeftersøgning overskrifter i øriget. Her var en hund forsvundet efter et biluheld. Efter 5 uger blev hunden fundet. Den var ilde tilredt men i live. Eftersøgningen talte blandt andet hundredvis af frivillige mennesker og en drone.
Hvor langt ville du gå for at finde din hund?
Dorthe Madsen og hendes tollere, Diva og Ronja, tager ud og finder folks briller, høreapparater, nøgler og andre vigtige ejendele. Det frivillige arbejde i DcH’s Eftersøgningstjeneste handler både om næser med superkræfter og om glæden ved at hjælpe andre.
En storpuddel forsvandt fra sin ejer og sad fast i skoven uden vand i tre døgn. En dedikeret dronefører fra Vi Finder Hund blev hans redning.
En families værste mareridt og en hunds utrolige instinkter førte til en lykkelig genforening efter en nervepirrende jagt gennem Aalborgs gader.
Et juniorhandlerkursus fredag fik en rigtig trist afslutning, da boston terrieren Osvald forsvandt og ikke er set siden
Igen i år bød nytåret på en masse forsvundne hunde. Du får her et overblik
Vi har atter engang brug for jeres hjælp til at finde en hund, der er blevet væk fra sine ejere
Det er lidt et mysterium, hvad der skete ved Dianalund torsdag morgen, hvor en hund var blind passager i et tog
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.
I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.
Konferencen markerer et samlet og målrettet skridt i arbejdet for at styrke trivsel og velfærd blandt alle landets hunde
Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor.
Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
I anledningen af Hundens Dag inviterer Museum of Illusions til Vovsedag, en sjov og anderledes dag for hunde og hundeejere. Dørene slår op søndag d. 31. august fra kl. 09:00, hvor de firbenede familiemedlemmer er dagens æresgæster.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?