Her har du 10 gode grunde til at komme til Herning i dag
1. Der afholdes nordiske mesterskaber i juniorhandling. Du kan altså se de bedste juniorhandlere fra hele norden
2. Du kan shoppe til din hund. Her er alt, hvad hjertet kan begære af boder med hunderelaterede ting.
3. Du kan møde over 5000 hunde, som repræsenterer noget af det ypperste inden for deres race. Derfor kan du blive klogere på, hvilken race der passer til dig
4. Du kan drømme dig til et vinterlandskab som i gamle dage, når du befinder dig i Store Ring.
5. Du kan møde Årets Politihund uden at have gjort noget kriminelt.
6. Du kan være så heldig at blive foreviget af en af de fotografer, vi har i Messecenter Herning i denne weekend.
7. Du kan få lov at fare vild i Messecentrets mange haller.
8. Du kan spise churros.
9. Hvis du ser en hurtigløbende mand med farvede bukser, hat, flere kameraer og en gummiand i baglommen, kan du være heldig at få en flødebolle.
10. Du kan få lov at vise dit coronapas, som måske har ligget på telefonen og samlet støv
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.
Søndag formiddag var det tid til det årlige kredsmøde, hvor kredsudvalget gjorde rede for året, der er gået og hørte på input fra DKK's kredse
Efter søndagens flotte juniorhandling konkurrence vandt danske Naya Kühne Andersen.
Det var i den grad velfortjent da den smukke svenske rottweiler, Siderotts Atom, vandt titlen som Årets Hund.
En fuldstændig fantastisk lørdag i Herning fik en flot afslutning og en fortjent vinder
Vi er naturligvis med, når der er Hund i Fokus på Vilhelmsborg i weekenden
Det beviste vejrguderne i Vejen lørdag. Efter en drivvåd formiddag og start på eftermiddagen, begyndte solen at titte frem i horisonten.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet