Hunden med til udlandet eller passes hjemme

14-07-2011 09:25, af Nina Marie Villadsen
Planlæg i god tid om hunden skal med til udlandet eller om den skal passes af andre herhjemme
Copyright Ridehesten.com
Som det ses her, så nyder hunden samværet med mennesker. (Modelfoto: Hunden.dk)

Hvis hunden skal med til udlandet, så skal du huske på, at ved transport inden for EU skal hunden enten være øretatoveret eller chipmærket, samt være vaccineret mod rabies senest tre uger inden afrejse. Hunden skal derudover følges af et dyrepas udstedt af en autoriseret dyrlæge, som skal indeholde opdaterede vaccinationsattester. Tjek også det enkelte lands særlige regler på fødevareministeriets hjemmeside. - Hvis familiens dyr skal med til lande uden for EU, gælder der også særlige regler der. Du bør derfor kontakte den lokale fødevareregion under Fødevarestyrelsen for at høre, hvilke regler der gælder i det land, som I skal besøge, siger Jens Svenningsen, dyrlæge og dyreværnschef i Dyrenes Beskyttelse. For mange er det den bedste løsning, at lade hunden blive hjemme, hvor den bliver passet af familie, venner eller naboer. Du skal dog være opmærksom på, at det ikke er nok for hunden bare at blive tilset og luftet et par gange om dagen. - Hunde er sociale dyr, og de bryder sig ikke om at være for længe alene. Så hunden må bo hos den, som sørger for pasningen. Eller også må den, der passer hunden, flytte ind i din bolig", foreslår dyrlæge og dyreværnschef i Dyrenes Beskyttelse, Jens Svenningsen. Kilde: Dyrenes Beskyttelse

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Uklare regler gør hundeloven til en fælde for ejere

25-04-2025 09:07, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

Hundefødselsdag med logrende haler og store smil

26-04-2025 07:29, af Cecilie Friis Amstrup

En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet