Hunde med Fanconi syndrom (nyrelidelse) søges til veterinært speciale

06-04-2020 15:44, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har modtaget denne opfordring fra Tenna og Camilla, og vi vil naturligvis gerne hjælpe dem med at finde de rette hunde og ejere til projektet

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto med god coronaafstand

På Universitetshospitalet for Familiedyr er vi to 5. års dyrlægestuderende, der er i gang med at skrive vores speciale, hvor vi undersøger forekomsten af fodringsrelateret Fanconi syndrom i Danmark. 

Fanconi syndrom skyldes en defekt i nyrerne, hvor de celler, der normalt styrer sukkerudskillelsen til urinen, holder op med at virke. Dette gør, at der udskilles sukker i hundens urin. Fanconi syndrom kan både være arvelig og opstå spontant, og sygdommen kan udvikle sig til at blive alvorlig og livstruende.

Fanconi syndrom adskiller sig fra sukkersyge ved, at det ved Fanconi syndrom er nyrerne, problemet sidder i, hvorimod det ved sukkersyge er et for højt blodsukker, der får nyrerne til at udskille sukkeret. Har man derfor en hund med højt sukkerindhold i urinen, men normalt blodsukker, bør en nyrelidelse som Fanconi syndrom altid overvejes. Udover sukker i urinen kan hunde med Fanconi syndrom begynde at tisse og drikke mere samt blive sløve, kaste op, miste appetitten og tabe sig.

Til projektet leder vi efter hunde diagnosticeret med Fanconi syndrom, og hvor den primære mistanke falder på fodring med tørrede godbidder såkaldte ”jerky treats” (f.eks. af kylling). Mistanken falder på jerky treats, da man på verdensplan i en del tilfælde har observeret en mulig sammenhæng mellem fodring med disse tørrede godbidder og udviklingen af Fanconi syndrom med symptomer som beskrevet ovenfor. Udviklingen af sygdommen er i de fleste tilfælde observeret hos hunde af små racer, der fodres med store mængder af jerky treats. Man ved dog ikke, hvordan eller hvilke komponenter i godbidderne, der kan være årsag til udvikling af Fanconi syndrom.

Formålet med projektet er, at undersøge langtidsudsigterne for helbredelse hos Fanconi-hunde, hvor årsagen mistænkes at være tørrede godbidder. Dermed håber vi at bidrage til større viden, så man som dyrlæge i fremtiden bedre kan vejlede hundeejere i, hvordan deres hunde skal plejes efter endt behandling, og hvad de kan forvente i forbindelse med sygdomsforløbet. Specialet skrives på Universitetshospitalet for Familiedyr ved vejledere Stinna Nybroe, Ida Nordang Kieler og Charlotte Bjørnvad.

Har du eller har du haft en hund med mistænkt Fanconi syndrom relateret til tørrede godbidder, hører vi meget gerne fra dig eller din dyrlæge:

Mail (Tenna): qmj843@alumni.ku.dk
Mobil (Camilla): 41 19 32 05

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Raceportræt af den loyale rottweiler

15-07-2025 07:00, af Uli Nomis m.fl.

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvalpen Jessi var aldrig ønsket

10-07-2025 06:30, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.

’’Uden James var jeg ikke mødt op’’

12-07-2025 07:24, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse. 

Ludo fejrede sin 14-års fødselsdag med manér

08-07-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.

Helen og hundene udforsker Norges vilde fjelde

13-07-2025 06:55, af Cecilie Friis Amstrup

Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.

Guldbasserne fik is og vandsjov i sommersolen

05-07-2025 06:45, af Cecilie Friis Amstrup

Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.

30 titler og fødselsdag skal fejres

09-07-2025 06:27, af Cecilie Friis Amstrup

Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.