Ifølge et nyt studie har hunde en sjette sans, der hedder magnetoreception. Denne gør det muligt for hunde at orientere sig efter jordens magnetfelt og finde vej over store afstande. Det skriver Videnskab.dk.
Studiet er udgivet i eLife, og blev udført ved at sætte GPS-trackere på 27 hunde, som i 662 situationer på 62 forskellige lokationer i Tjekkiet blev sluppet løs i nogle skove, hvor de skulle løbe rundt og til sidst finde tilbage.
Ikke overraskende fulgte hundene i de fleste tilfælde deres eget spor tilbage ved at bruge snuden, men i en tredjedel af tilfældene valgte hundene en helt anden rute tilbage. De nye ruter tilbage viste sig at passe med jordens magnetfelt.
Herunder får du en video, som forklarer, hvad jordens magnetfelt er
Videnskab.dk har udgivet en spændende artikel om mennesket og hunden gennem historien. Du får link til artiklen i denne artikel
Indimellem hører man ordsproget: "Som hund, så ejer" - og der er faktisk noget om snakken både i det fysiske udtryk, men også det psykiske.
Nyt studie peger på, at nogle hunde kan gennemskue, når et menneske lyver over for dem
Ny forskning viser, at hunde oprindeligt stammer fra Kina. Det skriver Videnskab.dk
For et sted mellem 15-50.000 år siden blev hunden domesticeret af mennesket. Siden da har arten gennemgået en gennemgribende forandringsproces. Nu skriver Videnskab.dk at et nyt studie publiceret i tidsskriftet Biology Letters har fundet frem til at hundens logren med halen måske også er påvirket af mennesket.
Hyrdning, jagt og evnen til at trække slæder. Det var evner, som også var meget værd i oldtiden. Derfor blev hunde brugt som handelsvare
Nyt stort studie viser, at DNA-tests kan bruges til at forudsige, hvilke sygdomme en hund kan komme til at lide af. Det bliver en stor hjælp for hundeejere fremover
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse