Nogle gange kan det være voldsomt irriterende, når hunden ødelægger ens nattesøvn med dens øredøvende gøen. Men for ægteparret Anette og Torben Haugaard fra Videbæk er det helt anderledes. De kan nemlig takke deres hunds nattegøen for, at de er levende i dag. Det skriver TV Midtvest på deres hjemmeside.
Klokken var to natten til tirsdag, da hunden Bosse pludselig gøede kraftigt. Det gør den nogle gange, hvis en ræv går forbi udenfor.
Anette Haugaard vågnede ved larmen og ville tænde natlampen. Den ville ikke tænde. Hun gik over til vinduet, og så et skarpt orange lys. Der var ild i deres 100 m2 store garage. Hun fik vækket manden, som løb ud og reddede hundene, mens Anette ringede 112.
Garagen brændte ned, men ægteparret takker hunden Bosse for, at det ikke gik værre.
– Hvis ikke han havde givet alarm, så var hele huset brændt ned. Måske havde vi ikke været her. Man kan sige, at han har reddet vores liv, siger Torben Haugaard til TV Midtvest.
Anette Haugaard udtrykker over for tv-stationen, at hun er helt enig i sin mands udlægning.
– Jeg er dybt taknemmelig. Man kan nogle gange blive irriteret over, at en hund vækker en om natten, men jeg tør slet ikke tænke på, hvad der var sket, hvis han ikke havde gøet så kraftigt. Jeg kan se, hvor tæt flammerne har været på de andre bygninger.
Læs den fulde historie hos TV Midtvest, hvor der også er billeder og video.
PR- og kommunikationsbureauet, der alene har fokus på virksomheder og aktører, der på den ene eller anden måde har med kæledyr at gøre, har nu indledt et samarbejde, der skal give deres kunder en mulighed for at komme endnu bredere ud med deres kommunikation, brand og budskaber
I morges brændte et hus ned i Brovst i Nordjylland. Husets fem hunde blev reddet ud af tre heltemodige personer
Søndag morgen udbrød der brand i en lille by tæt på Randers. Beboerne reddede sig ud, men der måtte en brandmand til for at redde deres hund
Det er igen blevet Camille Marie Saugmann Ørbæks tur til at blogge, og hvad mon vinderen af juniorhandling i MyDOG sidste weekend blogger om? ..... Godt gættet. Det er dejlig læsning. Nyd det
Odderhunden er en ældgammel race. Alligevel er den uhyre sjælden og faktisk er den tæt på at forsvinde helt. Står det til Lin og Svend Mackenzie Gasbee kommer det ikke til at ske
En hund spillede søndag formiddag en noget uheldig hovedrolle ved en brand i et rækkehus i Ikast
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
En hunds død i Munkebo skabte for et par uger siden overskrifter. Ejerne var sikre på, den blev forgiftet, men døden havde en helt anden årsag
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.