Hjortehundedag 2019

28-10-2019 08:41, af Jeanette Clausen, racerepræsentant

Vi har modaget denne fine reportage om Hjortehundedagen 2019. Husk, at vi altid er interesserede i at modtage tekster og billeder fra jer, når I har været til et arrangement. Vi kan jo ikke være alle steder, selvom vi gerne ville

Copyright Ridehesten.com
Foto: Kaj Frøling

Hjortehunden, hvis tidligere navn var Skotsk Hjortehund er kendt som en” Karen Blixen hund”. De fleste som har læst forfatterens bøger og har set filmen ”Mit Afrika” med Meryl Streep i hovedrollen som Karen Blixen, ved at hun havde Hjortehunde. Mindre kendt er det nok at Karen Blixen opdrættede racen og faktisk havde adskillige Hjortehunde i sit liv i Afrika. Jeg mener at hun har været en god ambassadør for racen og derfor skulle årets Hjortehundedag afholdes på, Rungstedlund, hvor Karen Blixen voksede op og er begravet.

Fire Hjortehunde og tolv mennesker mødte op ved Karen Blixen museet d. 13 oktober. Vi gik tur sammen i den smukke park og lunden, som var iklædt de fineste efterårsfarver. Der var nogle af de tobenede som havde haft Hjortehunde i mange år, nogle i få år, nogle var førstegangsejere og nogle mødte op fordi de var interesserede i at høre om og opleve racen. Hjortehundene var repræsenteret i forskellige aldersgrupper og alderspræsidenten fylder 10 år i år.

På gåturen fotograferede Kaj Frøling hundene i de smukke omgivelser. Efter gåturen blev der spist brunch i Karen Blixen Cafeen, imens hundene slappede af i bilerne.

Det blev en helt vidunderlig og interessant dag i Hjortehundens tegn. For intet er mere interessant end når hundeejere deler erfaringer og oplevelser med hinanden. Foder, motion, racefæller, singlehund, skader, sygdomme, unge hunde , gamle hunde, levealder og det svære farvel var blot nogle af samtaleemnerne, som var krydret med ejernes egne oplevelser og historier. What´s not to like? Det er et lærerigt forum hvor vi alle oplever noget, som vi bærer med os på vores livs Hjortehundevej.

Tak for endnu et flot fremmøde til Hjortehundedag i Myndeklubben. Jeg glæder mig allerede til næste år og tager gerne imod ideer og forslag til vores Hjortehundedag 2020.

Lad mig afslutte med det berømte racecitat af Karen Blixen:

Copyright Ridehesten.com
Foto: Kaj Frøling

Læs også

Fredagsquiz: Hvad ved du om hjortehunden

28-08-2020 09:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Så er der igen fredagsquiz. Denne gang om hjortehunden

Udstyr til giganter

15-05-2012 17:19, af Tine Luther
Den 1. maj 2012 åbnede Danmarks første hundebutik, der er specialiseret i tilbehør til gigant racerne dvs. grand danois, irsk ulvehund, skotsk hjortehund, mastiff, new foundlænder, sankt bernhard etc.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

5 sjove måder at aktivere din hund på regnfulde efterårsdage

04-10-2025 12:00, af Karina Green Damsgaard

Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt

GIUM og de irske ulvehunde

09-10-2025 10:55, af Tine Olga Agerbo J. Heede

I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle

Dog Run DK kickstarter landsdækkende løbsserie

05-10-2025 10:00, af Carina Bak Dinesen

Dansk Canicross Forbund (DCF) lancerer i år en landsdækkende løbsserie, DCF Dog Series 2025-26, der skal samle hundeentusiaster fra hele Danmark til motion, konkurrence og fællesskab i naturen. Serien giver deltagerne mulighed for at samle point gennem sæsonen ved at deltage i flere løb, og ved sæsonens afslutning kåres en samlet vinder

Et liv med hunde fra barndomsdrøm til virkelighed

08-10-2025 07:00, af Redaktionen

60-års jubilæum i DKK: Fra den første lakeland terrier til topvindende mynder og whippets – et langt, kærligt og lærerigt liv med hunde

K9 Biathlon for alle: (u)hyggelig hundefest på vej til Svendborg!

03-10-2025 14:35, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Fra vild køter til elsket familiemedlem – hundenes historie i Holstebro bliver til bog

06-10-2025 17:10, af Johanne Kovdal Olesen

Hvordan gik hunden fra at være en vild, frygtet gadehund til at blive et højtelsket familiemedlem og danskernes bedste ven? Det spørgsmål får du svar på i den kommende bog Dyrenes byhistorie i Holstebro, som udkommer den 17. oktober 2025

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet