Der er mange årsager til, at gode trofaste hunde, katte, kaniner, marsvin og andre familiedyr ender med at komme på internat.
De to labradorblandinger Ulla og Luna kom fra en stor dyreværnssag i foråret. De har formentlig ikke haft ret megen kontakt med mennesker, for Luna blev bange, når dyrepasserne rørte ved hende. De to hunde kunne ingenting og krævede meget træning. Derfor har dyrepasserne givet dem ekstra meget omsorg, samtidig med at de langsomt og tålmodigt har arbejdet med dem. Nu kan Ulla og Luna alle grund-kommandoerne, går pænt i snor og kan være alene hjemme. De havde brug for ekstra opmærksomhed og træning, så derfor har de efterhånden været længe på Dyrenes Beskyttelses internat. Nu trænger de til at komme ud i et hjem, der kan have dem begge to og give dem al den kærlighed og opmærksomhed, som de manglede i de første år af deres liv.
En anden hund som har boet på et af Dyrenes Beskyttelses internat er Olle. Når man er blanding af labrador og rottweiler, så er man som Olle super charmerende, klog og har masse af energi. Det havde Olle første familie ikke tænkt over, da de fik Olle. Så inden han blev et år, måtte de erkende, at de ikke havde tid i hverdage til at give ham afløb for høje energiniveau. På internatet har de trænet med Olle og givet ham mulighed for at arbejde med hans hjerne, så han fungerer meget bedre i sin nye familie, der fortsætter med at træne ham.
Mange dyr, som Ulla og Luna og Olle har behov for din hjælp. Når du giver en julegave til dyrene, er du med til at sikre, at der altid er hjælp klar på internaterne til de dyr, der kommer i nød.
Du kan give din julegave på flere måder:
www.dyrenesbeskyttelse.dk/godjul
Send GIVGAVE til 1277 og støt med 100 kr.
Glædelig jul og et godt og dyrevenligt nyt år fra Dyrenes Beskyttelse
Da Vitus sætter sin pote i et gammelt aftryk i kirkegulvet, åbner en skjult verden sig. Gyldne stjerner, gamle sjæle og en opgave, der ikke kan vente, trækker den lille hund ind i et kapitel, hvor tiden er knap.
Valstar Vovemod vågner til kaos på Julerosen, og over kirken i Kinneff tager magien pludselig en ny og vild drejning. Et lysende tegn viser sig, og kort efter samles højlandets konger omkring kirkegården.
Langt fra Danmark, over en gammel skotsk kirke, begynder et nyt kapitel i Valstar Vovemods fortælling. Et sted fyldt med historie, magi og hemmeligheder, hvor intet er helt tilfældigt.
En flok på 19 hunde er blevet indleveret til Dyrenes Beskyttelse i Århus. Hundene kommer fra et hjem, hvor opgaven med mange hunde blev for omfattende for den tidligere ejer, og internatet har derfor overtaget hundene i samarbejde med ejeren. Der venter nu et stort arbejde for internatet
Sommervarmen ligger over Danmark og uanset hvilket kæledyr du har, er det vigtigt at tage ekstra hensyn når temperaturen stiger. Alt lige fra skygge til et badebassin kan hjælpe dyrene med at holde de høje temperaturer ud
Når temperaturen stiger om sommeren, fraråder Dyrenes Beskyttelse at hunde efterlades i biler, også selv om det kun drejer sig om kort tid. Desværre er der stadig mange, som lader hunden sidde i bilen når det er varmt, hvilket kan have fatale konsekvenser
Affyring af fyrværkeri over mange uger har store konsekvenser for både kæledyr, landbrugsdyr, og dyr i naturen. Derudover er det en stor belastning for miljøet, som sagtens kunne undgås. Dyrenes Beskyttelse mener, at omfanget af fyrværkeri bør indskrænkes markant, særligt for private.
Slædehunde er blevet moderne, særligt på grund af TV-serien Game of Thrones. Men mange ejere ender med at aflevere dem på internat, skriver Dyrenes Beskyttelse i en pressemeddelelse
Efterladt hund stod ikke til at redde
Tilbage i november 2016 blev 25 udsultede labradorer fra et sommerhus i Nordsjælland afleveret til Dyrenes Beskyttelse. Nu skal ejerne for retten
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.
Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.
Vitus, Pax og Kaj tror, at deres sidste øjeblik er kommet, da de kaster sig ud fra kirketårnet for at undslippe spøgelser og det frygtede monster.
Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.