HER FÅR DU ET LILLE TILBAGEBLIK PÅ SIDSTE ÅRS UDSTILLING I HERNING, HVOR DANSK/SVENSK GÅRDHUND I DEN GRAD BLEV FEJRET.
VI GLÆDER OS TIL WEEKENDEN
Der var en befriende festlig stemning i ring 18 hele lørdag. Her blev et rekordstort antal dansk/svenske gårdhunde præsenteret, vurderet og præmieret.
Grunden til den festlige stemning var, at dansk/svensk gårdhund endelig skulle have sin velfortjente internationale anerkendelse.
Dommerne Jørgen Hindse og Karl Erik Johansen besluttede til stor jubel at indstille racen til den internationale anerkendelse, og som Jørgen Hindse sagde:
- Når vi gør det, så får racen sin anerkendelse.
Her kan du komme med til ring 18, hvor de dansk/svenske gårdhunde leverede varen i al deres charmerende pragt.
Tillykke til alle, der har knoklet for dette
Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
Den dansk/svenske gårdhund har fået fuld anerkendelse af den Amerikanske Kennel Club (AKC). Anerkendelsen åbner dørene til konkurrencer på alle niveauer i USA og markerer en vigtig sejr for racens fremtid uden for Skandinavien.
Første dag i Vejen er slut. Det har været en dejlig dag, som sluttede med en overraskende men yderst fortjent vinder
I dag er Herning blevet gjort klar til den store udstillingsweekend. Glæd dig
I 1979 fik Hanne Bøckhaus kennelnavnet Eikica, kun 19 år gammel og 40 år senere kunne det fejres på Myndeklubbens udstilling på Store Hestedag
I forbindelse med udstillingen i Fredericia havde vi en konkurrence, hvor man kunne vinde et foto i størrelse 30x40. Vinderne er nu fundet
Så er vi klar til dag to i Vejen. Her er oversigt over ringe og racer
Endnu engang blev juniorhandlingen en opvisning i mange forskellige racer
I weekenden lægger Vejen Idrætscenter græs til endnu en rekordstor hundeudstilling, organiseret af Dansk Kennel Klub. I alt er der tilmeldt 4.857 hunde af og op mod 235 forskellige racer - det er altså en oplagt mulighed for at opleve alverdens hunde i alle størrelser, former, farver og med og uden pels
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?